Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!



Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!Rozstępy i blizny to problem z którym boryka się wiele kobiet. Chociaż trudno usunąć je domowymi sposobami, to nowoczesne zabiegi kosmetyczne i preparaty pozwalają całkowicie wyeliminować te nieestetyczne zmiany, jeśli zastosuje się je w odpowiednio szybkim czasie.

Usuwanie blizn i rozstępów jest trudne, ponieważ zmiany te są zlokalizowane w głębokich warstwach skóry. Ich widoczność można zredukować domowymi sposobami np. poprzez masaże, peelingi, silne nawilżanie i stosowanie preparatów regenerujących, jednak ich całkowite wyeliminowanie takimi metodami nie jest możliwe.

Jeden problem, różne rozwiązania

Jeżeli chcemy pozbyć się rozstępów i blizn, najlepiej udać się do specjalisty medycyny estetycznej. Najczęściej stosowanymi procedurami w terapii tych zmian są zabiegi laserowe (zarówno laser frakcyjny, jak i CO2) oraz mezoterapie – w tym osocze bogatopłytkowe oraz komórki macierzyste, które stymulują przebudowę i regenerację skóry objętej bliznami i rozstępami. Warto pamiętać, że aby uzyskać możliwie najlepszy efekt terapeutyczny konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni morfologię zmian oraz zarekomenduje optymalną terapię zabiegową.

– Zarówno terapia blizn, jak i rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej uzależniona jest od wielu czynników np. wielkości i umiejscowienia zmian oraz czasu, który upłynął od ich powstania. Trzeba być świadomym, że usunięcie tak trudnego problemu jakim są rozstępy i blizny wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji w wykonywaniu zabiegów. Może się okazać, że już po 2- 3 zabiegach laserowych uzyskujemy bardzo satysfakcjonujące efekty, ale zdarza się również, że w leczeniu starych i rozległych zmian potrzebujemy tych zabiegów dużo więcej – informuje Klaudia Butkiewicz, kosmetolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Istnieje wiele metod redukcji rozstępów i blizn. Najczęściej stosowane to: laseroterapia frakcyjna, w wyniku której laser wywołuje zmianę struktury skóry wspomagając regenerację kolagenu i elastyny; mezoterapie czyli wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych koktajli z różnych substancji; peelingi chemiczne (intensywne złuszczanie skóry), a także zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy farmakologiczne leczenie retinoidami.

Zabiegi mogą być mniej lub bardziej inwazyjne. Mezoterapie i osocze bogatopłytkowe są działaniami, które nie wykluczają pacjenta z aktywności dnia codziennego, z kolei silne peelingi oraz laseroterapia wymagają okresu rekonwalescencji oraz ochrony przed słońcem. Jak często należy powtarzać daną procedurę, aby osiągnąć upragniony efekt? Wszystko zależy od stanu wyjściowego zmian z jakimi pacjent zgłasza się do kliniki.




Lepiej zapobiegać

Podstawowym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne. Na proces ten wpływają także stany fizjologiczne organizmu oraz stany chorobowe. Rozstępy mogą pojawić się w okresie dojrzewania (na udach, piersiach, pośladkach, w okolicach stawów kolanowych i barkowych i okolicy lędźwiowo – krzyżowej) oraz podczas ciąży (zmiany w okolicach brzucha i piersi).

Poza rozciąganiem skóry, które może być związane np. z szybkim wzrostem lub przyrostem masy ciała, ciąży i okresie dorastania towarzyszy silne oddziaływanie hormonów, które znacząco zwiększa ryzyko powstawania zmian.

Leczenie powstałych już rozstępów jest trudne. Trzeba pamiętać, że im rozstępy są starsze, tym trudniejsze do zlikwidowania, dlatego warto mieć świadomość istnienia czynników, które sprzyjają ich występowaniu.

Bardzo ważna jest kontrola wagi i utrzymywanie jej na możliwie stałym poziomie, a także stosowanie diety bogatej w proteiny zawarte głownie w mięsie i rybach oraz witaminy: A, E, PP, B5. Ważne jest także odpowiednie nawilżanie i ujędrnianie skóry poprzez kosmetyki pielęgnacyjne.

Pomocne są przy tym dermokosmetyki zawierające wyciągi roślinne, które nie tylko stymulują produkcję kolagenu i elastyny, ale również ujędrniają i wygładzają skórę oraz działają antyseptycznie. Profilaktyka rozstępów jest szczególnie istotna u kobiet w ciąży. Tutaj najbardziej wskazany jest delikatny masaż i zastosowanie preparatów dermo kosmetycznych (należy zwrócić uwagę na skład preparatu, ponieważ niektóre składniki dozwolone są od 4 miesiąca ciąży).

Bez względu na to jaką metodę leczenia blizn i rozstępów wybieramy, warto pamiętać, że najłatwiej usunąć udaje się świeże zmiany. Właśnie dlatego dobrze jest działać szybko i podjęcie odpowiedniego leczenia, gdy tylko zauważymy zmianę wyglądu skóry.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ