Motywacja – kluczem do sukcesu



Motywacja pobudza nas do działania. Dzięki niej jesteśmy bardziej produktywni i lepiej koncentrujemy się na naszych zadaniach. Mamy więcej energii i pomysłów, co z kolei pozwala nam szybciej realizować zaplanowane cele. Jest to więc bez wątpienia stan, który warto w sobie pielęgnować, ale niestety nie zawsze nam to wychodzi. W natłoku różnych spraw łatwo jest o tym zapomnieć.

Jesteśmy tak pochłonięci codziennością, że zapominamy o tym, co jest dla nas ważne i tym samym dopuszczamy do tego, że nasze zamierzenia oddalają się od nas. Nie musisz już jednak dłużej się na to godzić. Podejmij decyzję, że już dziś zadbasz o wysoki poziom motywacji każdego dnia. Poniżej przedstawiam kilka technik, które pozwolą Ci to osiągnąć:

1. Zrób porządki

Jeśli chcesz zacząć coś nowego w życiu, potrzebujesz do tego przestrzeni. Zrób więc porządek w swoim gabinecie czy biurze. Bądź bezwzględny – wyrzuć absolutnie wszystko, czego nie używasz, a zajmuje Ci tylko miejsce. W kolejnym etapie załatw wszystkie zaległe sprawy. Ciężko jest się na czymś skupić, jeśli gdzieś z tylu głowy wiemy, że mamy coś do zrobienia.

2. Wyznacz jasne cele

Jasne cele to podstawa. Bez tego ani rusz – w końcu musisz wiedzieć dokąd zmierzasz. Usiądź więc wygodnie, weź kartkę papieru oraz długopis i napisz, co chciałbyś osiągnąć i w jakim terminie. Pamiętaj też o tym, żeby Twoje cele były ambitne. Jeśli są zbyt łatwe do zrealizowania nie będziesz zbytnio zmotywowany do działania.

3. Zastanów sie nad korzyściami

Teraz przyszedł czas na to, abyś zastanowił się nad tym, jakie korzyści przyniesie Ci osiągnięcie tych celów. Musisz znać powody, dla których urzeczywistnienie celów będzie opłacalne. Czy będziesz dzięki temu zdrowszy? Uzyskasz stabilność finansową? A może zwiększysz pewność siebie? Przemyśl to i wypisz wszystkie pozytywne skutki.

4. Stwórz plan działania

Plan działania jest niezbędny do tego, aby zacząć osiągać swoje cele. Bez niego będziesz stać w miejscu. Nie będziesz wiedzieć od czego zacząć. Mając na uwadze swoje zamierzenia, wypisz wszystkie działania, które Cię do nich doprowadzą.




5. Zarządzaj stanem swojego umysłu

Zwracaj uwagę na to, jakie myśli Ci towarzyszą w drodze do osiągania celów. Jeśli masz wątpliwości i myślisz, że Ci się nie uda, pomyśl o tych wszystkich sytuacjach, kiedy było Ci ciężko a mimo to dałeś sobie radę. Negatywne nastawienie to Twój największy wróg, dlatego też kiedy dopadną Cię obawy, spójrz na to trzeźwym okiem i pomyśl czy to, co sobie próbujesz wmówić jest w ogóle prawdą.

6. Nagradzaj się

To już ostatni i chyba najprzyjemniejszy element pracy nad motywacją. Kiedy urzeczywistnisz już swój cel, zastanów sie w jaki sposób się nagrodzisz. Czy będzie to wyjście do kina, SPA, teatru, a może zakup nowej książki, butów czy narzędzi. Decyzja należy do Ciebie. Wypróbuj różne możliwości i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Mam nadzieje, że udało Ci się znaleźć odpowiedni dla siebie sposób na zwiększenie swojej motywacji. Pamiętaj jednak, że tylko dzięki konsekwentnemu działaniu osiągniesz satysfakcjonujące wyniki. Niech te powyższe wskazówki na stałe zagoszczą w Twoim życiu, gdyż zgodnie ze słowami Jim’a Ryun’a „Motywacja jest czymś co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym co pozwala Ci wytrwać”. Nie czekaj więc i wytwarzaj w sobie pozytywne nawyki.

Jeśli chcesz zacząć wyznaczać sobie jasne cele, stworzyć plan działania i z determinacją iść w kierunku zmiany, a nie wiesz od czego zacząć, zapraszam do kontaktu: zubercoaching@gmail.com

Sylwia Żuber, life coach

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ