Jak skutecznie zarządzać emocjami?



Emocje towarzyszą nam na każdym etapie naszego życia i mają nie tylko ogromny wpływ na nasze myśli i uczucia, ale także determinują nasze zachowanie oraz dostarczają informacji o nas samych i naszych potrzebach. Umiejętne zarządzanie emocjami pozwala na lepsze radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz na budowanie udanych relacji międzyludzkich. W związku z tym, że odgrywają one tak wielką rolę w naszym życiu, poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywnie radzić sobie z niepożądanymi emocjami takimi jak: gniew, stres, strach, przygnębienie.

1. Zidentyfikuj swoje emocje

Naucz się dostrzegać swoje emocje. Nie ignoruj ich tylko zacznij je obserwować i zastanów się, jakie reakcje w Tobie wywołują. W tym celu możesz zadać sobie następujące pytania:

1. Jaką odczuwam w tej chwili emocję?
2. Co było przyczyną tej emocji?
3. Jaka jest moja reakcja?
4. Czego się o sobie dowiedziałem dzięki temu doświadczeniu?

2. Przejmij odpowiedzialność za swoje emocje

Bardzo często obarczamy innych odpowiedzialnością za to, że odczuwamy daną emocję. Mówimy wtedy zazwyczaj: „denerwujesz mnie, irytujesz mnie”, itp. A prawda jest taka, że to Ty kreujesz swoje emocje i tym samym tylko Ty za nie odpowiadasz. W związku z tym nie zrzucaj winy na innych za to, co w danym momencie czujesz. Jeśli przejmiesz odpowiedzialność za swoje emocje, poczujesz wewnętrzną ulgę.

3. Zaakceptuj swoje emocje

Akceptować coś wcale nie oznacza, że musisz to lubić i pozostawić to bez zmian. Mam tutaj raczej na myśli pogodzenie się z tym, że w danym momencie masz prawo, aby czuć się tak, a nie inaczej. Nie próbuj tego osądzać ani kontrolować. Po prostu odpuść sobie, wyciągnij wnioski i idź dalej.

4. Zmień swoje nastawienie

Zacznij się skupiać na pozytywnych aspektach danej sytuacji. Pomyśl, jakie mogą być plusy zaistniałego zdarzenia i co możesz z tego dla siebie wynieść. Przestań postrzegać wszystko w kategoriach porażek i przeszkód oraz skończ z narzekaniem. Postaraj się wyrobić w sobie pozytywną postawę do siebie i do otoczenia.




5. Uwolnij się od napięcia

W tym celu należy zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz nauczyć się głębokiego oddychania. Dzięki temu przeniesiesz swoją koncentrację z umysłu na ciało, a Twój organizm zacznie produkować hormony szczęścia, które wprawią Cię w pozytywny nastrój.

6. Zadbaj o regularny wypoczynek

Zmęczenie jest w wielu przypadkach przyczyną rozdrażnienia oraz irytacji. Pamiętaj więc o wypoczynku, aby zregenerować swoje siły i nabrać nowego spojrzenia na otaczające Cię sprawy .

Spośród podanych przeze mnie wskazówek, wybierz te, które najbardziej Tobie odpowiadają, a następnie wprowadź je w życie. Pamiętaj, że umiejętne zarządzanie emocjami wymaga czasu i samodyscypliny, dlatego bądź cierpliwy i wytrwały w swoich działaniach, a dostrzeżesz efekty swojej pracy.


Sylwia Żuber, life coach, trener

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ