Jak skutecznie zarządzać emocjami?



Emocje towarzyszą nam na każdym etapie naszego życia i mają nie tylko ogromny wpływ na nasze myśli i uczucia, ale także determinują nasze zachowanie oraz dostarczają informacji o nas samych i naszych potrzebach. Umiejętne zarządzanie emocjami pozwala na lepsze radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz na budowanie udanych relacji międzyludzkich. W związku z tym, że odgrywają one tak wielką rolę w naszym życiu, poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywnie radzić sobie z niepożądanymi emocjami takimi jak: gniew, stres, strach, przygnębienie.

1. Zidentyfikuj swoje emocje

Naucz się dostrzegać swoje emocje. Nie ignoruj ich tylko zacznij je obserwować i zastanów się, jakie reakcje w Tobie wywołują. W tym celu możesz zadać sobie następujące pytania:

1. Jaką odczuwam w tej chwili emocję?
2. Co było przyczyną tej emocji?
3. Jaka jest moja reakcja?
4. Czego się o sobie dowiedziałem dzięki temu doświadczeniu?

2. Przejmij odpowiedzialność za swoje emocje

Bardzo często obarczamy innych odpowiedzialnością za to, że odczuwamy daną emocję. Mówimy wtedy zazwyczaj: „denerwujesz mnie, irytujesz mnie”, itp. A prawda jest taka, że to Ty kreujesz swoje emocje i tym samym tylko Ty za nie odpowiadasz. W związku z tym nie zrzucaj winy na innych za to, co w danym momencie czujesz. Jeśli przejmiesz odpowiedzialność za swoje emocje, poczujesz wewnętrzną ulgę.

3. Zaakceptuj swoje emocje

Akceptować coś wcale nie oznacza, że musisz to lubić i pozostawić to bez zmian. Mam tutaj raczej na myśli pogodzenie się z tym, że w danym momencie masz prawo, aby czuć się tak, a nie inaczej. Nie próbuj tego osądzać ani kontrolować. Po prostu odpuść sobie, wyciągnij wnioski i idź dalej.

4. Zmień swoje nastawienie

Zacznij się skupiać na pozytywnych aspektach danej sytuacji. Pomyśl, jakie mogą być plusy zaistniałego zdarzenia i co możesz z tego dla siebie wynieść. Przestań postrzegać wszystko w kategoriach porażek i przeszkód oraz skończ z narzekaniem. Postaraj się wyrobić w sobie pozytywną postawę do siebie i do otoczenia.




5. Uwolnij się od napięcia

W tym celu należy zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz nauczyć się głębokiego oddychania. Dzięki temu przeniesiesz swoją koncentrację z umysłu na ciało, a Twój organizm zacznie produkować hormony szczęścia, które wprawią Cię w pozytywny nastrój.

6. Zadbaj o regularny wypoczynek

Zmęczenie jest w wielu przypadkach przyczyną rozdrażnienia oraz irytacji. Pamiętaj więc o wypoczynku, aby zregenerować swoje siły i nabrać nowego spojrzenia na otaczające Cię sprawy .

Spośród podanych przeze mnie wskazówek, wybierz te, które najbardziej Tobie odpowiadają, a następnie wprowadź je w życie. Pamiętaj, że umiejętne zarządzanie emocjami wymaga czasu i samodyscypliny, dlatego bądź cierpliwy i wytrwały w swoich działaniach, a dostrzeżesz efekty swojej pracy.


Sylwia Żuber, life coach, trener

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ