Dobry probiotyk, czyli jaki?



Zmniejszają ryzyko biegunek podczas antybiotykoterapii, pomagają uniknąć biegunki w podróży i zakażeń pochwy, łagodzą dolegliwości związane z zespołem jelita nadwrażliwego i chorobami zapalnymi jelit, a nawet pomagają schudnąć. Aby jednak kuracja probiotykiem była skuteczna, wybór preparatu nie może być dziełem przypadku, bo nie wszystkie bakterie probiotyczne mają jednakowe działanie.

Na aptecznych półkach znajdziemy mnóstwo preparatów probiotycznych. Różnią się między sobą nie tylko postacią (kapsułki, saszetki, krople) i ceną, ale także składem.

W różnych preparatach zawarte są różne szczepy bakterii. Powinniśmy wybrać probiotyk zawierający taki szczep bakterii, który ma udokumentowaną klinicznie działanie w tej konkretnej dolegliwości, która nas interesuje. Czyli jaki?

To pytanie najlepiej zadać lekarzowi, który zalecił zażywanie probiotyku. Nie musi rekomendować nam konkretnego preparatu, wystarczy aby podał łacińską nazwę szczepu bakterii, który powinien znaleźć się w jego składzie. Na przykład pałeczki rodzaju

Lactobacillus i drożdże probiotyczne Saccharomyces pomagają uniknąć biegunki podczas abtybiotykoterapii, pałeczki Lactobacillus plantarum 299v i Lactobacillus GG przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z zespołem jelita nadwrażliwego, jeszcze inne szczepy działają w chorobach zapalnych jelit.

Aby kuracja probiotykiem przyniosła oczekiwane efekty, trzeba brać go przynajmniej przez kilka tygodni. W przypadku gdy ma on zadziałać ochronnie podczas antybiotykoterapii, należy rozpocząć jego stosowanie równolegle z antybiotykiem i kontynuować jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia.




Bakterie probiotyczne muszą nie tylko dotrzeć do jelita jako żywe ale jeszcze się w nim zadomowić. Aby tak się stało powinniśmy zadbać także o dostarczenie substancji prebiotycznych, które stworzą przyjazne dla nich środowisko.

Takie działanie ma przede wszystkim błonnik, dlatego w codziennej diecie nie może brakować warzyw i owoców (szczególne działanie mają: pory, cebula, czosnek, banany), oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Można też kupić preparat (tzw. symbiotyk), który ma w swoim składzie zarówno bakterie probiotyczne, jaki substancje prebiotyczne.

Natomiast aby zapobiegać zaburzeniom flory bakteryjnej w przyszłości lepiej unikać węglowodanów prostych (np. słodycze) i produktów przetworzonych, gdyż zawarte w nich tłuszcze przemysłowe mają niekorzystny wpływ na florę bakteryjną.

Pożądane są natomiast naturalne kiszonki (kapusta kiszona, ogórki kiszone) oraz jogurty probiotyczne (na opakowaniu powinna być informacja, że zawierają żywe kultury bakterii).

Jak rozpoznać dobry probiotyk?

Na opakowaniu preparatu powinna być dwuczłonowa łacińska nazwa określająca rodzaj i gatunek bakterii oraz złożona z liter i cyfr nazwa szczepu np. Lactobacillus brevis W37.

Ponadto warto zwrócić uwagę na ilość bakterii probiotycznych zawartych w jednej dawce. Ponieważ tylko 0,001–0,01% bakterii dociera do jelita, w kapsułce czy saszetce powinno ich być minimum 10 miliardów– ok. 1010 CFU (jednostek tworzących kolonię od ang. colony forming unit).

“Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ