Botoks – jak często powtarzać zabieg?



Zmarszczki mimiczne można wygładzić – wystarczy skorzystać z zabiegu takiego jak botox. Kiedy i jak często warto go prowadzić? Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie poradzić sobie ze zmarszczkami pochodzenia mimicznego. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy toksyna botulinowa typu A, czyli inaczej botox, w spolszczeniu botoks. To związek, który powoduje miejscowe wygładzenie zmarszczki i nadaje skórze młodzieńczą gładkość.

Niestety, efekt nie jest trwały, ponieważ zanika po około 3-6 miesiącach. Na szczęście, zabieg można prowadzić wielokrotnie, by cieszyć się z gładkiej skóry na znacznie dłuższy czas.
 
Na czym polega botoks?

Botoks jako specyfik to specjalnie wyizolowana oraz oczyszczona toksyna botulinowa typu A, która wytwarzana jest w naturalnych procesach przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego. Jad kiełbasiany jest jedną z najsilniejszych trucizn świata, która powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W dużych ilościach jest śmiertelna, ale w małych dawkach posiada działanie terapeutyczne i stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny.

Toksyna botulinowa typu A jest także powszechnie stosowana w gabinetach medycyny estetycznej i ma na celu poprawę wyglądu twarzy pacjenta. Botoks jest stosowany najczęściej w celu usunięcia zmarszczek pochodzenia mimicznego, które powstają wskutek bogatej mimiki twarzy, na przykład częstego uśmiechania się czy marszczenia czoła.
 
Botoks najlepiej sprawdza się na zmarszczki takie jak:

– kurze łapki – zmarszczki wokół oczu

– lwie bruzdy – zmarszczki między brwiami

– zmarszczki poprzeczne czoła

– zmarszczki palacza – zmarszczki nad górną wargą

– zmarszczki przy nosie
 
Sam zabieg jest szybki i prosty w wykonaniu. Lekarz po wstępnym wywiadzie z pacjentem przygotowuje preparat – toksyna botulinowa jest umieszczana w strzykawce i cienką igłą wstrzykiwana domięśniowo w wyznaczone miejsca. Sam zabieg nie jest bolesny, ale skóra może być lekko znieczulona specjalnymi kremami.

Pierwsze zmiany po zabiegu widoczne są po około 3-4 dniach, ale na pełny efekt, czyli wygładzenie zmarszczek trzeba zaczekać około 7-14 dni.

Niestety, efekt nie jest długotrwały, co z jednej strony jest plusem, ale z drugiej ma swoje minusy. Gdy rezultat zabiegu nie odpowiada pacjentowi, wtedy może on po prostu zaczekać, aż toksyna botulinowa przestanie działać, a organizm odbuduje połączenia nerwowe. Gdy jednak pacjent chce zachować uzyskane rezultaty, wówczas konieczne będzie ponowne wykonanie zabiegu.




Jak często powinno się stosować botoks?

U większości osób czas działania botoksu widoczne jest od 3 do 6 miesięcy. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów aktywność mimiki twarzy jest zauważalna dopiero po 9 miesiącach. Jest to zatem indywidualna kwestia.

Wiele pacjentów zdaje sobie jednak pytanie – jak często należy stosować botox, aby skóra wyglądała dobrze? Czy preparat musi być potem wstrzykiwany regularnie? Czy można stosować większe przerwy?

Gdy pacjent pragnie wykonać zabieg ponownie i jeszcze raz wygładzić zmarszczki, wówczas może jeszcze raz udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Minimalny okres, w którym można ponownie przeprowadzić zabieg, to 3 miesiące. Zaleca się jednak, żeby botox prowadzony był w dłuższych odstępach czasowych, na przykład 6-12 miesięcy. Wynika to także z faktu, że przy ponownym podaniu preparatu efekt zauważalny jest na dłużej.

Jeśli toksyna botulinowa nie zostanie zastosowana, skóra powraca do swojego pierwotnego wyglądu, czyli zmarszczki znów zaczynają być wtedy widoczne. Następuje naturalny proces starzenia się skóry, więc może zacząć pojawiać się na niej także więcej zmarszczek, które mogą wymagać stosowania także z innych zabiegów medycyny estetycznej, na przykład wstrzyknięcia wypełniaczy – kwasu hialuronowego.
 
Gdzie można wykonać botoks?

Aktualnie botox jest bardzo popularnym zabiegiem, dlatego można skorzystać z niego w niemalże każdym gabinecie medycyny estetycznej w Polsce. Jest on dostępny również w Krakowie, między innymi w Klinice Bona Dea, która specjalizuje się w medycynie estetycznej.

Znalezienie odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to od jego umiejętności oraz doświadczenia zależy efekt zabiegu. Wykwalifikowany lekarz jest w stanie sprawić, że toksyna botulinowa da naturalny, ale zauważalny rezultat wygładzenia zmarszczek.

Nigdy nie należy korzystać z zabiegów poza gabinetami medycyny estetycznej. Można wówczas narazić się na duże niebezpieczeństwo, które może prowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych, na przykład infekcji, porażenia dużej partii nerwów twarzy. Podsumowując, botox to skuteczny zabieg na zmarszczki mimiczne na twarzy. Niestety, nie daje trwałego efektu, ale za to może być wielokrotnie powtarzany.

Częstotliwość prowadzenia zabiegu zależna jest przede wszystkim od tego, jak długo utrzymuje się efekt u danego pacjenta, co może trwać na ogół od 3 do 6 miesięcy. Ponownie wykonany zabieg pozwala na jeszcze dłużej widoczny efekt – młodzieńczo gładką skórę bez widocznych zmarszczek mimicznych.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ