Mamą być, czyli jak zadbać o ciało po ciąży
Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy czas. Mimo tego wielu kobietom nadal kojarzy się z rozstępami, dodatkową ilością tkanki tłuszczowej, rozluźnionymi mięśniami i przebarwieniami na twarzy. Jednak dzięki rozwojowi współczesnej medycyny estetycznej oraz zastosowaniu kilku zasad pielęgnacyjnych, ciało w szybki sposób może powróci do dawnej formy. Pozwólmy mu się tylko odpowiednio zregenerować i posłuchajmy rad specjalistów.
Rozstępy pojawiające się wokół brzucha i na piersiach, przyrost tkanki tłuszczowej czy też nasilające się pod wpływem słońca przebarwienia na skórze twarzy to najczęstsze problemy, z którymi borykają się młode mamy. Na szczęście w większości przypadków stosując odpowiednią profilaktykę w trakcie trwania ciąży oraz przy pomocy ekspertów po urodzeniu dziecka, możemy częściowo lub całkowicie wyeliminować powstałe niedogodności.
Pielęgnacja i profilaktyka
Od dawna wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego większość dermatologów zaleca, aby zacząć dbać o swoje ciało jeszcze przed zajściem w ciąże.
– Najistotniejszym elementem związanym z pielęgnacją zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka, jest natłuszczanie oraz dostarczanie skórze odpowiednich substancji odżywczych i nawilżających. Dzięki temu w trakcie tych 9 miesięcy, kiedy rozwija się maluch, będzie się ona bardzo ładnie rozciągać, nie doprowadzając przy tym do zerwania włókien kolagenowych, a tym samym do powstawania rozstępów.
Osobiście swoim pacjentkom zalecam stosowanie preparatów na bazie masła shea, tzw. masła do ciała, minimum dwa razy dziennie i najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby zawczasu wyrobiły w sobie nawyk codziennej aplikacji balsamów oraz zadbały o jej stan – podkreśla dr Katarzyna Kochańska, specjalista dermatologii i wenerologii, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej na stałe współpracujący z Kliniką Medycyny Estetycznej ESTELL.
Z pomocą u specjalistów
Pielęgnacja ciała w zaciszu własnego domu, to tylko jedna z możliwości zapobiegania rozstępom czy cellulitowi. Inną, szczególnie polecaną przez specjalistów metodą jest mezoterapia igłowa, która na długo poprawia i utrzymuje kondycję oraz wygląd skóry. Zawarte w większości preparatów witaminy oraz kwas hialuronowy stymulują kolagen i dbają o właściwe nawilżenie naskórka powodując, że ciało wygląda jędrnie i młodo.
Bardzo pomagają także zabiegi laserowe, masaże oraz endermologia. Trzeba tylko pamiętać, że zabiegi tego typu możemy wykonywać przed planowaniem powiększenia rodziny albo po zakończeniu okresu karmienia piersią. W trakcie ciąży, w okresie karmienia piersią można natomiast korzystać z masaży, które są specjalnie dostosowane do potrzeb ciężarnej, eliminują obrzęki, relaksują i odprężają.
W czasie ciąży
W trakcie trwania ciąży u bardzo wielu kobiet pojawia się problem przebarwień występujących na skórze twarzy. Powstają one za sprawą zmian hormonalnych oraz działania promieni słonecznych.
– W tym przypadku już w czasie tych 9 wyjątkowych miesięcy należy myśleć o profilaktyce i stosowaniu kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Wychodząc na dwór pamiętajmy o nałożeniu produktu zawierającego minimum 50 SPF oraz nakryciu głowy. Jeżeli spacerujemy na świeżym powietrzu dłużej, co 2-3 godziny nakładajmy nową warstwę kosmetyku. Dodatkowo starajmy się codziennie używać preparatów z witaminą C lub z kwasem azelainowym, które zapobiegną występowaniu tego typu zmianom skórnym – komentuje ekspert.
Po porodzie
Po urodzeniu dziecka, bardzo wiele mam jak najszybciej pragnie powrócić do dawnej formy. Jednak dajmy sobie na to chwilę czasu, tym bardziej, że wszystkie zabiegi medycyny estetycznej będą możliwe dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Dlatego do tego momentu zadbajmy o aktywności fizyczną oraz zbilansowaną dietę, a także pamiętajmy o stosowaniu preparatów natłuszczających.
Dopiero gdy na stałe odstawiamy malucha od piersi i nadal nie będziemy zadowolone z wyglądu naszego ciała, możemy zacząć myśleć o ingerencji specjalisty.
– Zabiegi jakie najczęściej wykonuje się u młodych mam, to te związane albo z redukcją tkanki tłuszczowej albo ze zmniejszeniem widoczności rozstępów. W pierwszym przypadku możemy zaproponować tzw. lipolizę iniekcyjną polegającą na podaniu preparatu, który „rozpuszcza” tłuszcz, a tym samym zmniejsza objętość ud, ramion czy brzucha.
Musimy jednak pamiętać, że efekty zabiegu nie są trwałe i aby utrzymywały się dłużej, należy przestrzegać diety oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne. Jeżeli chodzi o rozstępy, to jest to zdecydowanie bardziej skomplikowany temat i niestety nie ma jeszcze metody, która w 100% pozwoliłaby na ich usunięcie. Możemy natomiast sprawić, żeby były mniej widoczne wykorzystując mezoterapię lub laser frakcyjny – dodaje dr Kochańska.
Po zabiegu
Każda ingerencja medyczna to niestety ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego jeśli zdecydujemy się już na konkretny zabieg, dokładnie stosujmy się do zaleceń lekarza. Tym bardziej, że w gabinecie zabiegowym obszar, który będzie poddawany np. mezoterapii czy ultradźwiękom zostanie dokładnie odkażony, natomiast za dalszą higienę będziemy już odpowiadali we własnym wymiarze.
Z tego też względu, jeśli na skórze pojawi się rumień, obrzęk bądź inne cechy stanu zapalnego, należy jak szybciej zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.
Ruch to zdrowie
Niezależnie od tego czy będziemy chcieli zastosować domową pielęgnację czy też skorzystamy z usług medycyny estetycznej, warunkiem umożliwiającym szybszy powrót do dawnej formy jest aktywność fizyczna.
Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń skonsultujmy się z fizjoterapeutą bądź lekarzem rehabilitacji, który oceni czy np. w czasie porodu doszło do rozejścia się mięśnia prostego brzucha i istnieje potrzeba zastosowania odpowiedniego leczenie, np. związanego z noszeniem specjalnych pasów umożliwiających zejście się tkanek. Pamiętajmy, aby naszą dewizą zawsze było w pierwszej kolejności bezpieczeństwo i zdrowie, a potem wygląd.
Słowo od lekarza
– Mogę polecić wszystkim młodym i przyszłym mamom, aby kładły nacisk na natłuszczanie skóry i to minimum dwa razy dziennie, a także na ochronę przeciwsłoneczną. Nie zapominajmy również o dobrze zbilansowanej diecie, która dostarczy do naszego organizmu niezbędne składniki odżywcze i mineralne oraz o aktywności fizycznej, która wzmocni mięśnie i ujędrni skórę. Nie róbmy wszystkiego na siłę, dajmy sobie czas i na spokojnie podchodzimy do wszystkich postawionych przed sobą celów – podsumowuje lekarz dermatologii i wenerologii dr Katarzyna Kochańska.