Jak pozbyć się niechcianych „pamiątek” po trądziku?



Pozornie trądzik jest wyłącznie problemem nastolatków. Okazuje się jednak, że często przypadłość ta dotyka także osoby dorosłe, które lata szkolne mają już dawno za sobą. Przebarwienia i blizny, które często powstają wskutek gwałtownego przebiegu tej choroby skóry, są dla wielu osób dużym utrapieniem. Jak poradzić sobie z niechcianymi „pamiątkami” po niedoskonałościach?

Jak powstają przebarwienia i blizny?

Trądzik to stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem. Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Łagodne zmiany trądzikowe znikają szybko i nie pozostawiają po sobie trwałych śladów.

Jednak w przypadku ostrzejszych odmian, proces gojenia zaburzany jest przez namnażające się wokół zmienionego miejsca bakterie oraz nierównomierną pigmentację tam, gdzie wcześniej wystąpił stan zapalny. W takim wypadku na twarzy, dekolcie, placach, ramionach czy czole mogą pojawić się przebarwienia w postaci czerwonych lub ciemnych plam, a w niektórych przypadkach także blizny.

To, czy trądzik przerodzi się w któreś z nich, zależy od uwarunkowań genetycznych i stylu życia, ale przede wszystkim od właściwej pielęgnacji cery trądzikowej. Przebarwienia mogą powstać, gdy podrażnisz skórę poprzez wyciskanie i naciskanie pryszcza albo nadmierne pocieranie. Mogą być również powodowane przez używanie drażniących mydeł, detergentów, kosmetyków lub innych produktów do pielęgnacji skóry.

Domowa walka o piękną cerę

Odpowiednia pielęgnacja cery z trądzikiem pozwala znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień i blizn. Jeśli jednak niechciane znaki na skórze już się pojawiły, warto zawalczyć o to, aby były jak najmniej widoczne. Z łagodnymi przebarwieniami można walczyć w domu za pomocą dostępnych w aptece lub drogerii kosmetyków.

Wybieraj te produkty, które zawierają składniki złuszczające, takie jak kwas salicylowy czy azelainowy, jednak pamiętaj, żeby po ich zastosowaniu na skórę nałożyć krem ochronny z filtrem UV, aby nie nabawić się nowych uszkodzeń i przebarwień, które są równie trudne do usunięcia.

Oprócz produktu złuszczającego warto stosować kosmetyki o działaniu regenerującym, oparte na allantoinie, kwasie glikolowym, kolagenie i elastynie, które mocno rozjaśniają i wygładzają skórę, spłycają blizny i regenerują. Miłośnicy naturalnych metod pielęgnacji mogą sięgnąć po maseczki na bazie cytryny, drzewa sandałowego, sody oczyszczonej, olejku kokosowego czy ogórka.

Niestety, jeżeli oprócz przebarwień borykasz się z problemem mocno widocznych blizn, ogólnodostępne produkty nie są w stanie poprawić wyglądu skóry. Potrzeba bardziej zdecydowanych metod.




Wygraj bitwę z pomocą specjalisty

– Z problemem przebarwień i blizn potrądzikowych zgłaszają się do mnie osoby młode, które stosunkowo niedawno uporały się z trądzikiem, ale także starsi pacjenci, którzy etap ten mają dawno za sobą, lecz wciąż nie pozbyli się niechcianych „pamiątek” po licznych zmianach. Jako uzupełnienie pielęgnacji domowej polecam im zabieg z użyciem nowoczesnego lasera tulowego o długości fali 1927 nm, który ze względu na dużą dowolność w regulacji intensywności energii oraz długości impulsu, może być wykorzystywany w szerokiej grupie wskazań.

Jego sub-ablacyjny tryb jest optymalnym rozwiązaniem do leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka, w której występują duże ilości melanocytów i melaniny – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie. Taki laser to na przykład Lavieen, który charakteryzuje się znakomitą skutecznością i minimalnym czasem rekonwalescencji.

Dzięki temu, że jest to laser nieablacyjny, nie dochodzi do uszkodzenia warstwy rogowej naskórka, co zapewnia szybsze gojenie i mniejsze ryzyko powikłań (przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, zakażenia).

– Terapia tego typu doskonale sprawdza się w pielęgnacji powierzchniowych warstw skóry, czyszcząc je z potrądzikowych zmian pigmentowych, ale także aktywując procesy regeneracyjne, co skutkuje zmniejszeniem widoczności blizn. Takiego dwuwymiarowego efektu nie jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą żadnych kosmetyków – tłumaczy dr Niedziałkowski.

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ