Zdrowe i czyste uszy? Postaw na profilaktykę!



O uszy trzeba dbać – o tym wiemy wszyscy. Niestety, kłopoty z uszami to bardzo częsty problem, który może dotyczyć każdego – bez względu na wiek. Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyła bólu ucha, uporczywego swędzenia i łaskotania, chwilowego przytkania, obrzęku czy niedosłuchu. Podłoże tych objawów bywa różne.

Zazwyczaj najczęstszą przyczyną dyskomfortu jest nieprzewidziana infekcja w obrębie narządu słuchu. Czasem jednak objawy te mogą wystąpić w wyniku nieprawidłowej, ale także nawet nadmiernej higieny uszu. Niezależnie od przyczyny, warto sięgnąć po wyrób medyczny AURIMAX, który nie tylko szybko i skutecznie wesprze w walce z problemami usznymi, ale także pomoże w codziennej profilaktyce zarówno u starszych, jak i u najmłodszych domowników.

Boli, piecze, łaskocze? Uważaj – to może być infekcja!

Zapalenie ucha zewnętrznego to powszechnie występujący problem. Może być ono wywołane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym bądź grzybiczym, ale także infekcją mieszaną. Trudno jest jednoznacznie określić jego przyczynę – zatkanie ucha woskowiną, podrażnienie ucha i wprowadzenie bakterii w trakcie drapania, zanurzanie uszu w wodzie podczas kąpieli w basenie czy jeziorze, a czasem wystarczy chwilowe „przewianie” podczas spaceru.

Bez względu na nią towarzyszące infekcji objawy tj. promieniujący ból czy swędzenie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie wszystkim, a w szczególności dzieciom.

Trochę teorii?

Ludzkie ucho skonstruowane jest w taki sposób, by samodzielnie chronić się przed przenikaniem zanieczyszczeń oraz negatywnym atakiem drobnoustrojów. To w tym właśnie celu skóra wyściełająca przewód słuchowy zewnętrzny wydziela tzw. woskowinę. Niestety, wydzielina ta w kontakcie z wodą pęcznieje, tworząc korki sprzyjające rozwojowi bakterii, które mogą prowadzić do zapalenia ucha zewnętrznego (tzw. „ucho pływaka”).

Dodatkowy czynnik sprzyjający rozwojowi patogenów wywołujących choroby stanowią mechaniczne uszkodzenia i mikrozadrapania naskórka, do których może dojść m.in. w trakcie nieodpowiednio przeprowadzanych czynności pielęgnacyjnych. Najważniejsze w zapobieganiu zapaleniom ucha jest dbanie o prawidłową higienę uszu i nawilżenie skóry przewodu słuchowego, która jest fizjologiczną barierą ochronną.

Przede wszystkim należy unikać jakichkolwiek manipulacji w uszach, czyszczenia patyczkami i drapania. Ważne jest również zabezpieczenie skóry przewodu słuchowego przed kąpielą w basenie lub jeziorze (np. natłuszczenie delikatnymi środkami) oraz jej właściwe osuszenie i nawilżenie po skorzystaniu z basenu.

Profilaktyka to podstawa

Dbając o codzienną higienę ciała nie należy zapominać o uszach. Warto jednak czynić to z głową. Powszechnie dostępne patyczki kosmetyczne to wróg numer 1, stanowiący największe zagrożenie. STOP!

Wprowadzając nieumiejętnie pałeczkę do przewodu słuchowego narażamy się na niepotrzebne podrażnienia wnętrza ucha, a zamiast usunąć zalegającą woskowinę możemy dodatkowo wcisnąć ją głębiej przytykając ucho, natomiast jeśli wsuniemy patyczek zbyt gwałtownie i za głęboko – ryzykujemy uszkodzeniem błony bębenka, które w konsekwencji może prowadzić do bardzo poważnych problemów ze słuchem.

Korzystanie z patyczków dozwolone jest wyłącznie w obrębie małżowiny. Chcąc usunąć nadmiar woskowiny, a także zadbać o jak najlepsze nawilżenie skóry przewodu słuchowego, warto skorzystać z preparatów ściśle do tego przeznaczonych, takich jak Aurimax.




Aurimax jest całkowicie bezpiecznym wyrobem medycznym. Stosowany regularnie w codziennej pielęgnacji uszu, zmiękcza zalegającą woskowinę i pomaga w jej łatwym usunięciu. Dzięki bogactwu naturalnych składników i olejków (oczyszczony olej z oliwek, rozmaryn lekarski, olejek cytrynowy, lawendowy, miętowy, geraniowy, z drzewa herbacianego, z oregano) dba o utrzymanie optymalnej wilgotności wnętrza przewodu słuchowego, łagodzi też wszelkie podrażnienia naskórka, pomagając w jego regeneracji.

Dostępny w wygodnej formie spray’u ułatwia precyzyjną aplikację zwłaszcza u najmłodszych, a zdejmowana końcówka umożliwiająca jej mycie gwarantuje higieniczność, dzięki czemu produkt może być stosowany przez wielu domowników.

Co ważne, spray Aurimax stanowi także nieocenione wsparcie w przypadku istniejącego już zapalenia ucha zewnętrznego. Zawarte w nim składniki roślinne wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, dzięki czemu preparat wspiera leczenie infekcji, łagodząc towarzyszące jej objawy tj. ból, obrzęk czy silne swędzenie. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 24. miesiąca życia oraz osób dorosłych.

Aurimax? Dobrze jest mieć go zawsze przy sobie!

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ