Bank komórek macierzystych



Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, nasz organizm regeneruje komórki, tkanki i narządy. Pozwolenie Ministra Zdrowia na bankowanie komórek macierzystych, które pobrano z tkanki tłuszczowej, uzyskał pierwszy szpital w Polsce. Dzięki umieszczeniu ich w parach ciekłego azotu (-196 st.C.) mogą być wykorzystane w przyszłości.

Komórki macierzyste regenerują organizm.

Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, zdolność do częściowej odnowy, mają narządy (wątroba, nerki, trzustka, płuca), naczynia, nerwy, mięśnie czy kości. Regenerują się zużyte komórki nabłonka skóry czy śluzówka przewodu pokarmowego. Z komórek pierwotnych występujących w naszym szpiku, wielokrotnie odnawiają się z kolei, krwinki czerwone i białe.

Niestety ich liczba, wraz z wiekiem, zmniejsza się. W młodości mamy ok. 80 milionów komórek macierzystych, natomiast w 40 r.ż. ok. 35 milionów.

Tłuszcz, który leczy.

Tymczasem okazało się, że zbędna tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze jest doskonałym źródłem komórek macierzystych. Spowodowane jest to jej dostępnością i obfitością, a także faktem, iż jest w niej wielokrotnie więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym czy krwi obwodowej.

Dzięki liposukcji.

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell) są izolowane z materiału pobranego metodą liposukcji. Operacje te są dobrze tolerowane i niosą niewielkie ryzyko powikłań, około 0,1%. Obecnie, najnowsze techniki liposukcji pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów leczenia i jednocześnie skrócenie okresu rekonwalescencji.




Zabieg liposukcji wykonywany jest w znieczuleniu tumescencyjnym, które zmniejsza krwawienie towarzyszące zabiegowi, a także obrzęk, bolesność i obecność siniaków w okresie pooperacyjnym. Dzięki nasączeniu okolic poddanych korekcji, dużą objętością płynu znieczulającego, usunięcie konkretnych pokładów tkanki tłuszczowej jest bardziej łatwe i dokładne oraz prawie bezbolesne.

Bank komórek macierzystych.

Nowe technologie pozwalają na przechowanie komórek macierzystych, pobranych drogą liposukcji, aby ponownie wykorzystać je w przyszłości. Pierwszym szpitalem w Polsce, który uzyskał pozwolenie Ministra Zdrowia, na bankowanie komórek macierzystych, pobranych z tkanki tłuszczowej, jest Pulsmed w Łodzi. Szpital na mocy ustawowo nałożonego obowiązku, jest zabezpieczony umową o wzajemnym zabezpieczeniu przechowywania tkanek i komórek, zawartą z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jak przechowywane są komórki macierzyste?

Preparaty komórek macierzystych przechowywane są w banku komórek macierzystych, w Klinice Transplantacji Tkanki Tłuszczowej Pulsmed, według procedur zatwierdzonych przez Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Zamrażanie preparatu odbywa się w sposób kontrolowany. Celem długotrwałej konserwacji, umieszczany jest on w parach ciekłego azotu (-196 st.C.).

Wykorzystanie w przyszłości.

Komórki macierzyste, z własnej tkanki tłuszczowej, mogą być z powrotem podane Pacjentowi w następujący sposób:

– za pośrednictwem standardowego wlewu dożylnego
– poprzez miejscową iniekcję np. bezpośrednio do stawów kolanowych lub biodrowych
– poprzez autologiczny transfer tłuszczowy, wzbogacony o komórki macierzyste ADSC (medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna).

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ