Jak na dłoni. Dłonie zdradzają nasz wiek!



Proces starzenia się najczęściej kojarzy nam się ze zmianami zachodzącymi na twarzy. Z reguły odzwierciedlenie tego podejścia możemy znaleźć w domowej i gabinetowej pielęgnacji, podczas której skupiamy się głównie na kurzych łapkach, bruzdach nosowo-wargowych czy owalu twarzy. Niestety zapominamy przy tym o innych częściach ciała, np. dłoniach, które też mogą zdradzać nasz wiek.

Skąd ten problem?

Dłonie są obszarem, na którym proces starzenia widać nawet wcześniej niż na twarzy. Wraz z upływem lat tkanka podskórna na całym ciele stopniowo zanika. Ponieważ w tej okolicy i tak jest jej bardzo mało, jakikolwiek ubytek niemal od razu rzuca się w oczy. Do tego trzeba dołożyć szkodliwe promieniowanie UV.

Czy pamiętasz o regularnym nakładaniu kremu z filtrem na dłonie? No właśnie. Jest to jedna z najsłabiej chronionych części ciała, ponieważ większość z nas po prostu zapomina o konieczności aplikowania odpowiednich kosmetyków również w tym obszarze lub niemal od razu usuwa je myjąc ręce. Dodajmy do tego narażenie na działanie detergentów i wiele innych czynników zewnętrznych.

Dłonie nie mają łatwego życia i jeśli nie chcesz, aby w pierwszej kolejności zdradzały twój wiek, powinnaś pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji, która będzie w stanie utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Codzienna pielęgnacja

O podstawową profilaktykę możesz zadbać w domu. O czym musisz pamiętać? Myjąc dłonie używaj letniej wody – nie lubią one ani zbyt zimnej, ani gorącej. Używaj do tego mydła bądź żelu o obojętnym lub kwaśnym pH. Koniecznie wycieraj też ręce po każdym myciu – jeśli zostawisz je wilgotne, skóra szybciej będzie się wysuszać i pierzchnąć.

Raz w tygodniu wykonaj też drobnoziarnisty peeling. Możesz wykorzystać do tego gotowy produkt lub przygotować go w domu, np. mieszając cukier z oliwą. Taki domowy zabieg zakończ nałożeniem na dłonie maski. Na co dzień pamiętaj też o stosowaniu odpowiednich kremów – w lecie lekkich i nawilżających, a w zimie ochronnych i natłuszczających.




Kiedy sprawa jest poważna

Zauważyłaś, że skóra dłoni nie wygląda już tak jak dawniej, a codzienna pielęgnacja nie pomaga w poprawie jej stanu? Pora na kolejny krok – profesjonalny zabieg, który zregeneruje i ujędrni skórę. Które sprawdzą się najlepiej? Jednym z częściej polecanych jest mezoterapia, która polega na licznych płytkich nakłuciach skóry w celu wprowadzeniu do niej określonych substancji.

– Do jej wykonania można wykorzystać specjalne koktajle odżywcze, np. na bazie kwasu hialuronowego, który nawilża oraz stymuluje produkcję kolagenu. Dodatkowo, jeżeli jest taka potrzeba, można zastosować gęstszy kwas hialuronowy w celu wypełnienia dłoni by zmniejszyć widoczność naczyń, ścięgien i zmarszczek. Skóra dłoni podziękuje za taką troskę poprawą kolorytu, lepszym napięciem, jędrnością oraz zmniejszeniem widoczności zmarszczek – wyjaśnia dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute.

Gdy oprócz ujędrnienia chcemy poprawić koloryt skóry, zlikwidować przebarwienia (w tym plamy soczewicowate) warto wykonać zabiegu laserem frakcyjnym Mosaic.

– Ten typ lasera łączy skuteczność działania ze stosunkowo małą inwazyjnością. Duża rozpiętość parametrów terapeutycznych daje możliwość wykonania zabiegów mniej lub bardziej agresywnie w zależności od potrzeb skóry, jak i oczekiwań pacjenta. Zabieg laserowy można połączyć z ostrzyknięciem osoczem bogatopłytkowym, które wzbogaci działanie lasera – ocenia dr Kuźmińska.

Możliwości zadbania o wygląd dłoni, które powinny być twoją wizytówką, jest wiele. Przed wyborem odpowiedniego zabiegu skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej, który dostosuje metodę do konkretnego problemu i stopnia jego nasilenia.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ