Bezpieczny start, czyli lista zakupów przyszłych rodziców



Przyjście na świat dziecka, to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego rodzica. Nowy członek rodziny, jeszcze na długo przed swoimi narodzinami, staje się oczkiem w głowie mamy i taty, którzy skrupulatnie przygotowują swoje otoczenie do pojawienia się w nim malucha. Lista potrzebnych produktów jest długa. Czego nie może na niej zabraknąć?

Bycie rodzicem to praca na cały etat i jedna z najtrudniejszych ról, do której trudno w pełni się przygotować. Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju dziecka to główny cel stawiany sobie przez młodych rodziców przed pojawieniem się w domu malucha. Przedstawiamy produkty, które ułatwiają i uprzyjemniają to zadanie.

Śpij dobrze

Noworodki przesypiają nawet 18 godzin na dobę, niemowlęta – 14 godzin. Pozostałą część dnia zazwyczaj spędzają w pozycji leżącej w swoich łóżeczkach. Z tego powodu bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materaca, który wesprze kształtujący się kręgosłup.

– Materac powinien być co najmniej 20 cm dłuższy od dziecka z uwagi na szybkie tempo wzrostu, dlatego wybór modelu przeznaczonego dla nieco starszego malucha stanowi ekonomiczne rozwiązanie. O właściwe podparcie delikatnego ciała, które może być narażone na różnego rodzaju alergie, najlepiej zadba materac z dodatkiem lateksu. Jest to surowiec, który tworzy środowisko nieprzyjazne dla rozwoju roztoczy, pleśni i grzybów, a także gwarantuje wysoką cyrkulację powietrza. Ważne jest również wyposażenie materaca w pokrowiec przeznaczony do prania w temperaturze do 60 stopni. Takie pokrowce sprzyjają zachowaniu higieny oraz zabijają alergeny, a także chronią sam materac przez zabrudzeniem. – mówi Artur Wasążnik, ekspert Comforteo, polskiego producenta materacy i łóżek tapicerowanych.

Wybór właściwego materaca to podstawa zdrowego snu i prawidłowego rozwoju dziecięcego ciała. Ważne jest jednak, by rodzice uszanowali naturalne potrzeby dziecka, ale jednocześnie uregulowali cykl snu dzieci, które spędzają prawie całą dobę w łóżeczkach. Warto więc wprowadzić prosty podział: śpimy, gdy jest ciemno, budzimy się, gdy za oknem robi się jasno. Podczas drzemek dobrze jest choć trochę zaciemnić pomieszczenie, co pomoże w ustabilizowaniu naturalnego trybu dzień/noc oraz czynności organizmu.

Elektroniczna niania

Niewielka kamera Wi-Fi, którą możemy przymocować do każdej ściany, sufitu lub ustawić na półce, to skuteczny sposób ochrony naszej pociechy. W urządzeniu zainstalowano bardzo czuły detektor ruchu i dźwięku, który wychwyci najmniejszą reakcję dziecka. Bez względu na to, gdzie będziemy przebywać, w każdej chwili możemy „zajrzeć” do pokoju maleństwa.

– Ten innowacyjny gadżet pozwala na zapis video i zdjęć bez konieczności podłączenia do komputera. Wszystkie dane są przechowywane w chmurze Dropbox lub na karcie pamięci. Co najważniejsze, za pośrednictwem aplikacji mobilnej obraz jest dostępny online na ekranie smartfonu w czasie rzeczywistym – mówi Piotr Palewicz, ekspert marki Yale, oferującej zabezpieczenia domowe.

Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom wyjście do sklepu podczas drzemki malucha lub powrót do pracy i zatrudnienie niani stają się mniej problematyczne dla młodych rodziców. Co najważniejsze, stały kontakt z dzieckiem – choć na odległość – to komfort, który trudno wycenić, ale z pewnością nie warto z niego rezygnować.



Pierwsze cztery kółka

Aby nasze dziecko było szczęśliwe musi czuć się przede wszystkim bezpieczne, tym bardziej na samym początku swojego życia. Jednym z podstawowych elementów wyprawki przyszłego rodzica jest wózek. To z niego nasza pociecha ogląda i poznaje świat przez pierwsze lata swojego życia. Rodzice stojący przed wyborem pojazdu dla swojego malucha muszą zatem kierować się nie tylko jego designem i aktualnymi trendami, ale przede wszystkim solidnym wykończeniem i funkcjonalnością.

– Warto postawić na mocny stelaż, który gwarantuje bezpieczne użytkowanie podczas przemieszczania się na różnych powierzchniach. Przyszli rodzice powinni zwrócić uwagę także na system amortyzacji oraz funkcję AntiShok, którą coraz częściej producenci wprowadzają do zawieszenia w wózkach. Dzięki temu jesteśmy w stanie uchronić dziecko przed wstrząsami na wypadek zderzenia. – mówi Dariusz Kukawski ekspert z firmy Tutek.

Gondola wyposażona w pokrowiec stanie się barierą przed wiatrem i zimnem, a nasz maluch będzie mógł cieszyć się długim i spokojnym snem. Istotne są również elementy odblaskowe, dzięki którym będziemy widoczni po zmroku. Zadbamy w ten sposób o swoje bezpieczeństwo jak i dziecka podczas wieczornych spacerów.




Apteczka niemowlaka

Wyroby medyczne dostępne bez recepty, plastry, bandaże i wiele innych przydatnych rzeczy znaleźć można w niejednej domowej apteczce. Kiedy jednak w naszym domu pojawić się ma nowy członek rodziny, lista potrzebnych medykamentów i akcesoriów znacznie się wydłuża. Co w takim razie powinno się w niej znaleźć i gdzie powinno być jej miejsce? Apteczka dla maluszka powinna być odpowiednio skomponowana, ale i umieszczona we właściwym miejscu.

Najlepiej przechowywać ją w szafce w pokoju dziecięcym – tym sposobem zawsze będzie pod ręką. Warto poszukać też modelu z zamkiem, by dziecko, które zacznie raczkować i eksplorować najbliższe otoczenie, nie mogło do niej sięgnąć. Czego natomiast nie może zabraknąć w apteczce niemowlaka? Z pewnością przydadzą się środki higieniczne, takie jak gaza, waciki, plastry czy sól fizjologiczna.

Nie zapominajmy o preparatach leczniczych, w tym o: lekach przeciwgorączkowych, czopkach glicerynowych oraz kropelkach, które złagodzą uciążliwą kolkę. Niezbędne będą także zasypki i środki na odparzenia oraz maści i kremy na podrażnioną skórę maluszka. Kiedy nasza pociecha zacznie ząbkowanie potrzebny będzie żel aplikowany na dziąsła.

Podobnie jak w typowej apteczce domowej, tak i w tej skomponowanej z myślą o najmłodszym członku rodziny, powinny znaleźć się także podstawowe akcesoria. Elektroniczny termometr i gruszka do usuwania wydzieliny z nosa to przybory, bez których trudno będzie się obejść. Rodzice, których dzieci często chorują i zmagają się z nawracającym katarem i kaszlem, powinni także rozważyć zakup inhalatora.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ