Blizna po tarczycy – wszystko co powinnaś wiedzieć



Operacja wycięcia części lub całego gruczołu tarczycy dla wielu kobiet jest ostatecznością. Kiedy jeden problem zostaje rozwiązany chirurgicznie, pojawia się następny – estetyczny. Blizna po takim zabiegu znajduje się w miejscu widocznym, ale również niezwykle newralgicznym, dlatego kluczowa jest jej odpowiednia pielęgnacja już od pierwszego dnia po zdjęciu opatrunku.

Blizna – problem estetyczny

Ślad po operacji tarczycy pokrywa szyję w okolicy wyciętego gruczołu na obszarze ok 10cm. Naturalnie więc jest to miejsce widoczne, które ciężko zakryć ubraniem, chyba że jest to golf, ale takie rozwiązanie sprawdza raczej w chłodniejszych miesiącach.

Wprawdzie szwy po tego rodzaju operacji zdejmuje się stosunkowo szybko, a odpowiednio pielęgnowana blizna po jakimś czasie staje się niemal niewidoczna, jednak dbanie o ten obszar trzeba rozpocząć zaraz po usunięciu szwów. W przeciwnym razie w miejscu tworzenia się blizny mogą pojawić się niechciane zmiany.

Kiedy grożą Ci powikłania

Brak wiedzy, nieregularna pielęgnacja lub niestosowanie się do zaleceń lekarza może wpłynąć niekorzystnie na proces gojenia się blizny. W rezultacie zamiast lekko widocznej „niteczki” na szyi, może powstać szpecący bliznowiec.

Jest to zgrubiała skóra, która wytwarza się w miejscu zranienia i znacząco wykracza poza granice przecięcia. To nie tylko defekt estetyczny, ale również zdrowotny. Bliznowiec, który powoduje napięcie i zrost zdrowej skóry, może doprowadzić nawet do przykurczy szyi, a w rezultacie do ograniczenia pewnych ruchów głowy.

Pielęgnacja przede wszystkim

Usuwanie powstałych już bliznowców i zrostów jest zadaniem trudnym oraz dłutowałbym wymagającym pomocy specjalisty. Powodzenie procesu leczenia jest uzależnione od wielu czynników osobniczych. Co więc robić, aby przeciwdziałać ewentualnych powikłań? . Niezmiernie ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Po ściągnięciu szwów i odpadnięcia strupków jest odpowiedni moment, aby zacząć stosować preparaty do leczenia blizn.




Co na blizny?

Jedną z form zapobiegania bliznowacenia są preparaty w formie żelu wspomagające proces gojenia blizny np. żel Contractubex. Synergia trzech aktywnych substancji: wyciągu z cebuli, alantoiny oraz heparyny, reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym budulcem tkanek skóry. W rezultacie substancje w nim zawarte zapobiegają przerastaniu blizny, wygładzają bliznę i zmniejszają jej wielkość.

Dodatkowo rozjaśniają kolor oraz redukują napięcie blizny, łagodząc ból. Po operacji tarczy, blizna może być narażona na kontakt z odzieżą. Warto pomyśleć o zastosowaniu plastrów na noc. Jest to bardzo wygodna forma, plaster przylega bezpośrednio do blizny, chroni ją przed ewentualnymi otarciami.

Cepalina i alantoina, zawarte w warstwie samoprzylepnej, uwalniają substancje czynne, które stopniowo aplikowane są w warstwy skóry, dodatkowo chronią wrażliwą tkankę. Czas kuracji 1-3 miesiące.

Contractubex® żel do leczenia blizn do kupienia w aptekach, Contractubex® 20g, sugerowana cena detaliczna 25 zł. Contractubex 50 g, sugerowana cena detaliczna 56 zł.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ