Co „jedzą” Twoje włosy? O aminokwasach słów kilka



Aminokwasy to małe cegiełki, z których zbudowany został cały ludzki organizm. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Jednak każda z jego części potrzebuje nieco innych aminokwasów. Szczególnie potrzebne są one w procesie budowy tkanek włosów i paznokci. W tych dwóch przypadkach kluczową rolę odgrywają metionina i cysteina.

Substancje potrzebne do życia

Aminokwasy to substancje organiczne, z których zbudowane są białka. Zarówno te, które spożywamy, jak i te, które funkcjonują w naszym organizmie. Odgrywają one istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ biorą udział w produkcji ważnych dla zdrowia substancji.

Niektóre z nich mogą nawet mieć wpływ na nastrój, inne potrafią łagodzić negatywne skutki palenia czy picia alkoholu. Podczas intensywnego wysiłku aminokwasy zmieniają się w materię, która buduje mięśnie oraz dostarcza im energii niezbędnej do wysiłku. Co więcej, pomagają również w regeneracji uszkodzonych komórek, tkanek, a także oraz skóry, włosów i paznokci.

„Cegiełki” budujące włosy i paznokcie

Włosy oraz paznokcie zbudowane są z mikroskopijnych, niewidocznych ludzkim okiem cegiełek aminokwasów, które tworzą bardzo odporne na wyginanie białko – kreatynę. Substancje niezbędne do jej wytworzenia organizm pozyskuje głownie z pożywienia. Najbardziej wartościowe do budowy struktury włosów są białka zawierające aminokwasy siarkowe.

To właśnie wiązania siarkowe sprawiają, że kreatyna łączy się w trwałe i bardzo wytrzymałe łańcuchy tworząc sprężystą i niełamliwą strukturę włosów oraz paznokci. Dwa podstawowe aminokwasy siarkowe, których potrzebuje organizm to cysteina (stanowiąca ok. 17% składu włosa) oraz metionina (0,5% składu włosa).

Gdy zabraknie aminokwasów

Nie trudno zgadnąć, co jest więc przyczyną łamliwych, wypadających włosów oraz kruchych paznokci. To zazwyczaj pierwsze objawy niedoboru dwóch kluczowych aminokwasów siarkowych – cysteiny i metioniny. Przyczyn niedoboru może być kilka. Przede wszystkim brak wystarczającej ilości tych substancji dostarczanych w posiłkach.

Innym powodem może być źle przyswajalna forma aminokwasów lub brak regularnego dostarczania tych substancji do organizmu. A cysteinę i metioninę należy dostarczać codziennie, ponieważ nasz organizm nie ma zdolności do jej magazynowania.




Jak dostarczyć budulec włosów i paznokci?

Umiarkowane ilości cysteiny i melatoniny można dostarczyć za pośrednictwem niektórych pokarmów. Przede wszystkim w mięsie, jajach oraz rybach. Znaczącą ilość tych aminokwasów można znaleźć także w produktach zbożowych i roślinach strączkowych.

Jeśli jednak zauważymy niedobór cysteiny i metioniny, a w rezultacie pogorszenie kondycji włosów i paznokci, warto sięgnąć po suplementy zawierające taką dawkę aminokwasów, która odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu organizmu.

A na dokładkę…

Trzeba również pamiętać, że w procesie budowy włosów oraz paznokci, poza aminokwasami siarkowymi, czynny udział biorą także witaminy A, E czy witaminy z grupy B, jak również biopierwiastki — żelazo i cynk. Jeśli więc decydujemy się na suplementację wspomagającą odbudowę włosów i paznokci warto wybrać taki produkt, który dostarczy wszystkie te substancje w odpowiednim stężeniu.

Na przykład suplement diety Merz Spezial Dragees, który poza niezbędną dzienną dawką aminokwasów, witamin i pierwiastków zawiera witaminę C, która chroni komórki przed zniszczeniami, a także niacynę oraz biotynę wspomagające piękny wygląd skóry. Produkt ten jest na naszym rynku ponad 25 lat, w tym czasie wiele z nas zdecydowało się na ten rodzaj suplementacji.

Merz Spezial Dragees, suplement diety, kuracja miesięczna, 60 drażetek. Produkt dostępny w aptekach, cena sugerowana: 45 zł/60 szt.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ