Przebarwienia skóry – problem nie tylko powakacyjny



Przebarwienia na skórze to bardzo częsty kłopot, wbrew pozorom spotykany nie tylko po lecie. Wiele osób przez cały rok boryka się z melasmą naskórkową, piegami czy tak zwanymi „plamami starczymi”. Na szczęście obecnie istnieją skuteczne metody, dzięki którym nie musimy godzić się z niechcianymi defektami pigmentacji cery.

Melasma naskórkowa

Jednym z najczęstszych rodzajów przebarwień skórnych jest melasma, która związana jest z nadprodukcją melaniny. Na jej rozwój ma wpływ nie tylko światło słoneczne, ale także przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne – dlatego też problem ten dotyka często kobiet w ciąży. Jak rozpoznać u siebie zaburzenie?

Objawia się ono żółtobrunatnymi plamkami na twarzy, najczęściej na czole, policzkach lub wokół ust. Plamy mogą rozkładać się po obu stronach twarzy symetrycznie, co przy pierwszym zaobserwowaniu stwarza efekt źle rozprowadzonego fluidu. Najwięcej powstaje latem, ale zimą nie znikają całkowicie, mogą jedynie nieco zmienić kolor.

Dlatego też niezwykle ważne jest stosowanie kremu z filtrem o każdej porze roku (zimą możemy zastąpić tradycyjny kosmetyk fluidem z ochroną UV). Aby domowym sposobem wpłynąć na rozjaśnienie już powstałych zmian skórnych, warto spróbować codziennego wcierania preparatów z witaminą C.

Piegi i plamy starcze

Innym rodzajem przebarwień są piegi. Skłonność do ich występowania dziedziczymy w genach. Powstają w wyniku zaburzeń pracy zdrowych melanocytów, które produkują barwnik skórny, malaninę. U osób o ciemnej karnacji piegi wyglądają jak plamki powierzchniowe i można próbować jej wywabiać.

To wskazanie nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne – osoby z dużą ilością piegów są bardziej narażone na oparzenia słoneczne, a nawet raka skóry. Na bardzo podobnej zasadzie pojawiają się plamy starcze, występujące w związku z ekspozycją na promieniowanie UV starzejącej się skóry.

Pierwszy krok do zapanowania nad tymi problemami to zrezygnowanie z solarium. Dodatkowo można pomóc sobie stosując dostępne w aptekach kremy wybielające, najczęściej z dodatkiem witaminy A.




Profesjonalna pomoc

Jeżeli domowe metody usuwania przebarwień nie skutkują, z pomocą przychodzą profesjonalne rozwiązania gabinetowe. – Wielu pacjentów zgłasza się do mnie z problemami pigmentacyjnymi skóry. Na szczęście dzisiejsza medycyna estetyczna ma aktualnie duże możliwości terapeutyczne w tego rodzaju zaburzeniach. Polecam zabieg z użyciem lasera tulowego 1927 nm – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie.

– Zastosowanie tej długości fali umożliwia prowadzenie skutecznych, szybkich i mało bezbolesnych zabiegów na powierzchniowych warstwach skóry, czyszcząc je ze zmian pigmentowych i aktywując procesy regeneracyjne. Laser zawierający tą technologię, np. Lavieen, posiada funkcję regulacji energii oraz długości impulsu, dlatego może być stosowany w przypadku wielu różnych rodzajów zmian skórnych.

– Co ważne, działanie urządzenia tego typu jest skuteczne, a zarazem wyjątkowo delikatne, dlatego zabieg z jego użyciem nie wymaga od pacjenta długiego okresu rekonwalescencji. Polecam go wszystkim, którym zależy na zdrowej i estetycznie wyglądającej skórze – dodaje dr Niedziałkowski.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ