Przebarwienia skóry – problem nie tylko powakacyjny



Przebarwienia na skórze to bardzo częsty kłopot, wbrew pozorom spotykany nie tylko po lecie. Wiele osób przez cały rok boryka się z melasmą naskórkową, piegami czy tak zwanymi „plamami starczymi”. Na szczęście obecnie istnieją skuteczne metody, dzięki którym nie musimy godzić się z niechcianymi defektami pigmentacji cery.

Melasma naskórkowa

Jednym z najczęstszych rodzajów przebarwień skórnych jest melasma, która związana jest z nadprodukcją melaniny. Na jej rozwój ma wpływ nie tylko światło słoneczne, ale także przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne – dlatego też problem ten dotyka często kobiet w ciąży. Jak rozpoznać u siebie zaburzenie?

Objawia się ono żółtobrunatnymi plamkami na twarzy, najczęściej na czole, policzkach lub wokół ust. Plamy mogą rozkładać się po obu stronach twarzy symetrycznie, co przy pierwszym zaobserwowaniu stwarza efekt źle rozprowadzonego fluidu. Najwięcej powstaje latem, ale zimą nie znikają całkowicie, mogą jedynie nieco zmienić kolor.

Dlatego też niezwykle ważne jest stosowanie kremu z filtrem o każdej porze roku (zimą możemy zastąpić tradycyjny kosmetyk fluidem z ochroną UV). Aby domowym sposobem wpłynąć na rozjaśnienie już powstałych zmian skórnych, warto spróbować codziennego wcierania preparatów z witaminą C.

Piegi i plamy starcze

Innym rodzajem przebarwień są piegi. Skłonność do ich występowania dziedziczymy w genach. Powstają w wyniku zaburzeń pracy zdrowych melanocytów, które produkują barwnik skórny, malaninę. U osób o ciemnej karnacji piegi wyglądają jak plamki powierzchniowe i można próbować jej wywabiać.

To wskazanie nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne – osoby z dużą ilością piegów są bardziej narażone na oparzenia słoneczne, a nawet raka skóry. Na bardzo podobnej zasadzie pojawiają się plamy starcze, występujące w związku z ekspozycją na promieniowanie UV starzejącej się skóry.

Pierwszy krok do zapanowania nad tymi problemami to zrezygnowanie z solarium. Dodatkowo można pomóc sobie stosując dostępne w aptekach kremy wybielające, najczęściej z dodatkiem witaminy A.




Profesjonalna pomoc

Jeżeli domowe metody usuwania przebarwień nie skutkują, z pomocą przychodzą profesjonalne rozwiązania gabinetowe. – Wielu pacjentów zgłasza się do mnie z problemami pigmentacyjnymi skóry. Na szczęście dzisiejsza medycyna estetyczna ma aktualnie duże możliwości terapeutyczne w tego rodzaju zaburzeniach. Polecam zabieg z użyciem lasera tulowego 1927 nm – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie.

– Zastosowanie tej długości fali umożliwia prowadzenie skutecznych, szybkich i mało bezbolesnych zabiegów na powierzchniowych warstwach skóry, czyszcząc je ze zmian pigmentowych i aktywując procesy regeneracyjne. Laser zawierający tą technologię, np. Lavieen, posiada funkcję regulacji energii oraz długości impulsu, dlatego może być stosowany w przypadku wielu różnych rodzajów zmian skórnych.

– Co ważne, działanie urządzenia tego typu jest skuteczne, a zarazem wyjątkowo delikatne, dlatego zabieg z jego użyciem nie wymaga od pacjenta długiego okresu rekonwalescencji. Polecam go wszystkim, którym zależy na zdrowej i estetycznie wyglądającej skórze – dodaje dr Niedziałkowski.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ