Biotyna – witamina piękna i jej sekrety



Biotyna w postaci, którą znamy obecnie odkryta została na początku XX wieku w wyniku eksperymentów żywieniowych. Jej występowanie wykryto w drożdżach jako niezbędny czynnik ich wzrostu. Wtedy znana była jako „witamina skóry” od niemieckiego słowa Haut, dlatego nazwano ją witaminą H. Później została określona jako związek organiczny występujący w wielu substancjach żywieniowych i zdolny do leczenia zapalenia skóry, wypadania włosów czy objawów neurologicznych.

Ze względu na to, iż biotyna bierze udział w procesie przemiany glukozy, która napędza organizm do działania, posiada ogromny wpływ na cały organizm ludzki. Od jej ilości zależy funkcjonowanie układu nerwowego, poziom witalności, dobre lub złe samopoczucie, odczuwanie bólu, a nawet wrażliwość uczuciowa!

Dobrodziejstwo dla skóry, włosów i paznokci

Biotyna uważana jest przede wszystkim za witaminę piękna. Jeśli regularnie dostarczana jest do organizmu potrafi zdziałać cuda. Dzieje się tak, ponieważ zawiera związki siarki, które działają ochronnie. Biotyna wpływa pozytywnie na syntezę białek i tłuszczów, a w rezultacie polepsza stan włosów i paznokci.

Dzięki jej obecności w komórkach skóra staje się mocniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Dodatkowo witamina ta przyswajana jest bardzo szybko przez organizm i łatwo zaobserwować skutki jej działania już po trzech miesiącach regularnego przyjmowania. Szczególnie zalecana jest osobom cierpiącym na trądzik młodzieńczy, profilaktycznie przeciwko łysieniu, siwieniu oraz nadmiernemu wypadaniu włosów.




Biotyna, a smukła sylwetka

Dobroczynne działanie witamin H nie kończy się jedynie na włosach, skórze i paznokciach. Biotyna wspomaga również proces odchudzania! Ze względu na swoją role w procesie przyswajania cukrów, tłuszczy i białek jest kluczowym elementem wszystkich procesów trawiennych. Wspomaga rozkład substancji odżywczych z pokarmu, przyśpiesza metabolizm, a co za tym idzie ułatwia odchudzanie.

Co więcej, biotyna łączy swoje siły również z innymi witaminami. Wspomaga przyswajanie witaminy C, która zwiększa odporność organizmu, a wspólnie z witamina K odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Jednocześnie ze względu na swoje możliwości stabilizacji glukozy we krwi jest szczególnie niezbędna osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2-giego.

Pokarmowe i apteczne źródła w organizmie

Tak jak w przypadku innych witamin, biotyna naturalnie występuje w pożywieniu. Przede wszystkim można ją znaleźć w wątróbce, żółtkach jaj oraz soi czy soczewicy. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednie jej ilości wyłącznie z produktów spożywczych.

Zalecane dzienne spożycie biotyny wynosi 50 µg. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzony suplement diety np. Merz Spezial Dragees. Dostarcza on 120% zalecanej dziennej dawki, a do tego został wzmocniony kompleksem witamin A, C i E oraz z grupy B. W połączeniu z cynkiem, żelazem oraz kwasem foliowym pozwala zwalczyć niedobory biotyny, a w rezultacie zwiększyć objętość fryzury, wzmocnić paznokcie i przywrócić skórze utracony blask.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ