Liposukcja, czyli modelowanie ciała



W powszechnym rozumieniu liposukcja postrzegana jest często jako sposób na odchudzanie. Nic bardziej mylnego – otyłość nie tylko nie zniknie, ale może być też przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu odsysania tłuszczu.

Kultura pięknego ciała

Szczupła sylwetka to dla wielu osób warunek konieczny, aby czuć się dobrze i atrakcyjnie. Nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym coraz częściej zwraca się uwagę na wygląd zewnętrzny i dobrą prezencję. Tymczasem siedzący tryb życia, mało ruchu, jedzenie w pośpiechu i złe nawyki żywieniowe mogą sprawić, iż nasza figura będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Kiedy orientujemy się, że tu i ówdzie przybyło niechcianych kilogramów, zaczynamy ćwiczyć, przetrząsamy Internet w poszukiwaniu kolejnych diet i… stajemy się coraz bardziej sfrustrowani. Odchudzanie wymaga wielkiej determinacji i silnej woli, a mimo to niestety nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzone efekty. Niepowodzenia w tej kwestii bywają bardzo demotywujące.

Modelowanie, nie odchudzanie

W walce o szczupłą sylwetkę nic nie może zastąpi zdrowej diety i ćwiczeń. Zdarza się jednak, że nawet po zrzuceniu zbędnych kilogramów na ciele zostają miejsca, w których zgromadziła się tkanka tłuszczowa niemożliwa do usunięcia jedynie za pomocą odchudzania. Wtedy właśnie warto zastanowić się nad liposukcją.

To zabieg niwelujący niedoskonałości figury, który polega na równomiernym usunięciu nadmiaru tłuszczu z wybranych obszarów ciała, na przykład z brzucha, ud, bioder czy pośladków. W tym kontekście liposukcję można by było nazwać dopełnieniem odchudzania.

– Często zdarza się, że pacjenci przychodzą do mnie z problemem otyłości, prosząc o wykonanie zabiegu liposukcji. Niestety, nie mogę się na to bezkrytycznie godzić. Po pierwsze ze względu na troskę o ich zdrowie: znaczna otyłość może spowodować problemy z krzepliwością krwi, co z kolei niesie ryzyko powikłań po zabiegu – mówi dr Maciej Kulicki, chirurg plastyk z Mokotowskiego Centrum Medycznego Szpitala Św. Elżbiety w Warszawie.

– Drugim powodem jest fakt, iż liposukcja nie jest operacją odchudzającą, ale modelującą sylwetkę w określonych miejscach. Dlatego też taki zabieg z pewnością nie spełniłby oczekiwań osoby, której zależy na schudnięciu – dodaje.




Inwestycja w siebie

W sytuacji, kiedy już zainwestowaliśmy swój czas i wysiłek w dążenie do wymarzonej figury, warto zdecydować się na zabieg, który „dopełni dzieła”.

– Tłuszcz jest usuwany za pomocą metalowej rurki poprzez zasysanie. Metody liposukcji mogą być podzielone ze względu na ilość wtryskiwanego płynu i mechanizm, w którym pracuje kaniula. Jednorazowo w sposób bezpieczny można usunąć maksymalnie 3-4 litry tłuszczu, co zajmuje około 1-2 godziny –
tłumaczy dr Kulicki.

Te kilka godzin to często krok milowy w budowaniu wysokiej samooceny pacjenta, dlatego dla wielu z nich jest warty każdych pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że praca nad sobą nie może skończyć się w momencie osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Tłuszczu nie ma już w miejscach odessanych, ale może pojawić się w innych, powodując nieregularne zgrubienia. Dlatego też sport i zdrowe odżywianie powinny zostać z nami już na zawsze – dla zdrowia ciała i ducha.


Dr Maciej Kulicki – chirurg plastyk z wieloletnim doświadczeniem, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Współpracuje z Mokotowskim Centrum Medycznym Szpitalem Św. Elżbiety w Warszawie oraz Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ