5 sposobów na zmęczone oczy – walcz z Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku



Każdego dnia nasze oczy narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników, które mogą prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, takich jak np. niewyraźne widzenie, pieczenie oczu czy ból głowy. W dobie nowych technologii i cyfryzacji, dolegliwości te nie są obce dla większości społeczeństwa.

Długie godziny pracy przed komputerem, całonocny maraton ulubionego serialu i nieustanne śledzenie portali społecznościowych nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia naszych oczu. Istnieją jednak skuteczne sposoby, pomagające zapobiegać syndromowi Cyfrowego Zmęczenia Wzroku.

Jak wynika z badania „Higiena i profilaktyka wzroku”, aż 77% respondentów uważa, że długie korzystanie z urządzeń cyfrowych ma wpływ na zdrowie1. Wśród najczęściej doświadczanych przez siebie dolegliwości wymienili podrażnienie i ból oczu (42%), bóle głowy (39%), a także ból w szyi, ramionach lub plecach (38%)2.

Wymienione objawy związane są z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran z bliskiej odległości, co prowadzi do przemęczenia mięśni rzęskowych oka, odpowiedzialnych za jego akomodację, czyli dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Ciekawostką jest także, że zdaniem badanych, cyfryzacja nie wpływa negatywnie na komfort snu – na bezsenność z tego powodu cierpi zaledwie 1% społeczeństwa.

Jeśli chcesz zapomnieć o cyfrowym zmęczeniu wzroku, zapoznaj się z pięcioma kluczowymi poradami, wprowadź je w życie i ciesz się komfortem widzenia!

1. Zapisz się na badanie wzroku

Skonsultuj się ze specjalistą – optometrystą lub okulistą, który przeprowadzi szczegółowe badanie wzroku i sprawdzi, czy potrzebujesz jego korekcji.




2. Skoryguj swój wzrok

Jeśli podczas badania wzroku okaże się, że potrzebujesz jego korekcji, dobierz i zakup odpowiednie soczewki kontaktowe. Najlepsze będą unikatowe soczewki przeznaczone do korzystania z urządzeń cyfrowych z zaawansowanym systemem optycznym Digital Zone Optics™ od CooperVision. Przełomowa konstrukcja Digital Zone Optics™ pozwala łagodzić dolegliwości związane obciążeniem wzroku i akomodacją u osób, które przez długi czas skupiają wzrok na ekranie urządzenia elektronicznego, znajdującego się w bliskiej odległości.

3. Mrugaj i ćwicz

Staraj się mrugać częściej! Dzięki temu na powierzchni oka rozprowadzane są łzy, które je nawilżają, czyszczą i chronią przez bakteriami. Zapobiegnięcie wysychaniu filmu łzowego sprawia, że oko nie wysycha. Pamiętaj również o regularnym spoglądaniu na przedmioty w oddali. Postaraj się patrzeć co 20 minut, przez 20 sekund na obiekt znajdujący się minimum 6 metrów dalej. W ten prosty i szybki sposób ćwiczysz mięśnie odpowiedzialne za akomodację oczu.

4. Zadbaj o ergonomię

Utrzymuj odpowiedni dystans i kąt między monitorem a swoimi oczami. Monitor powinien znajdować się w odległości 40-75 cm od oczu, zaś ekran powinien być ustawiony nieco poniżej poziomu wzroku, najlepiej pod kątem 15 stopni. Taka właściwa organizacja stanowiska pracy pomoże zminimalizować nadmierne obciążenie oczu oraz karku spowodowane długim zajmowaniem tej samej pozycji przy biurku.

5. Odpocznij

Wyłącz urządzenia elektroniczne i daj swoim oczom całkowicie odpocząć od ekranów. Postaraj się też zrelaksować i nie myśleć o obowiązkach. Dzięki temu, później będziesz pracował bardziej efektywnie.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ