5 ponadczasowych zasad pielęgnacji skóry



Gładka i elastyczna skóra pełna blasku jest nie tylko domeną młodości. Codzienna pielęgnacja dostosowana do potrzeb, bogata w składniki odżywcze dieta oraz profesjonalne zabiegi profilaktyczne — to tylko niektóre z zasad pielęgnacji skóry. Poznaj je wszystkie i przekonaj się, że twoje ciało może zachować młodość w każdym wieku!

Od dawna wiadomo, że powierzchowna pielęgnacja skóry nie wystarczy, aby zachowała ona dobrą kondycję. Na jej wygląd składa się szereg czynników. A ty możesz mieć wpływ na każdy z nich. Jak to zrobić? Zapytaliśmy o radę specjalistów z Kliniki Chirurgii Plastycznej
i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego w Kołobrzegu.

Odżywianie skóry od wewnątrz

Jeśli zależy nam na spowolnieniu starzenia się skóry, warto zadbać o bogactwo witamin A,C i E w codziennej diecie, ponieważ pomagają one zwalczać wolne rodniki, a także pobudzają odbudowę włókien kolagenu i elastyny. Dostarczysz je do organizmu jedząc dużo warzyw, owoców, ale także ryb i olei. Kolejna zasada to odpowiednie nawodnienie.

Jeśli w organizmie nie ma wystarczających zapasów wody, aby zapewnić podstawowe funkcje życiowe, w pierwszej kolejności pobierana jest ona z naskórka. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy pić min. 2 litry wody dziennie. Warto także pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Nie o każdej porze roku możemy kupić świeże warzywa i owoce, dlatego można zastąpić je odpowiednimi składnikami zamkniętymi w kapsułkach.

Pielęgnacja zgodna z potrzebami skóry

– Wiele kobiet ma problem ze zidentyfikowaniem rodzaju swojej cery. Nic dziwnego, ponieważ nie jest to wcale proste. Dokładny typ skóry można określić dopiero po jej przebadaniu — przyznaje mgr Agata Jakiel, kosmetolog w Klinice Chirurgii Plastycznej
i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego.

Podstawową zasadą pielęgnacji skóry jest dostosowanie używanych przez nas kosmetyków do jej rodzaju. Dopiero wtedy możemy kupić odpowiedni kosmetyk i być pewne, że pielęgnujemy cerę we właściwy sposób. Dlatego zamiast robić ze swojej skóry pole do testów różnorodnych kosmetyków, warto udać się po pomoc do specjalisty.

Trudna sztuka makijażu

Makijaż wykonany nieumiejętnie, a do tego wątpliwej jakości kosmetykami, może nie tylko postarzać optycznie, ale faktycznie przyczynić się do szybszego starzenia się skóry. Aby do tego nie dopuścić, na początku postaraj się określić swój typ urody. Składa się na niego kolor włosów, oczu, odcień skóry a także owal twarzy i fryzura. Pamiętaj także by dobierać make-up odpowiedni do okazji. Ciężki makijaż w świetle dziennym będzie postarzał. Zbyt delikatny sprawi, że podczas wieczornego wyjścia będziesz wyglądała na zmęczoną lub chorą.

Drugą ważną zasadą jest jakość kolorowych kosmetyków, których używasz. Zawsze sprawdzaj ich skład. Uważaj na związki butylowane we fluidzie, ołów w szmince czy sadzę w tuszu do rzęs. Przed nałożeniem make-upu warto też używać bazy witaminowej, która po pierwsze ochroni skórę przed bezpośrednim działaniem kolorowych kosmetyków, a po drugie zapewni trwałość makijażu.






Przeciwdziałaj z głową

– W ostatnim czasie liczną grupę naszych pacjentów stanowią osoby pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Pacjenci są coraz bardziej świadomi, iż warto zapobiegać, kiedy oznaki starzenia nie są jeszcze bardzo widoczne —zauważa dr Andrzej Krajewski, założyciel Kliniki.

– Takim osobom polecamy np. nieoperacyjny lifting twarzy z wykorzystaniem Nici Silhouette. Polega on na zamocowaniu specjalnych nici w okolicy skroniowej lub zamałżowinowej. Dzięki temu otrzymujemy efekt podciągnięcia i uniesienia skóry, a tym samym młodszy wygląd pacjenta. Co ważne, nici wykonane są z polipropylenu – materiału biokompatybilnego z naszym ciałem — dodaje specjalista.

Równie skuteczną i prewencyjną metodą opóźniania procesów starzenia skóry jest wstrzykiwanie botoksu w miejsca w których występują zamaszki mimiczne. Jak zauważa dr Krajewski:

– Botoks to prosta niechirurgiczna metoda wygładzania uciążliwych i głębokich zmarszczek. Niewielka ilość preparatu podawana do mięśnia powoduje jego rozluźnienie, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek. Dzięki neutralizacji taki mięsień nie obkurcza się przez okres od 6 do 8 miesięcy. W tym czasie skóra odpoczywa, zmarszczki wygładzają się, a mięsień „oducza się” skurczu – dając naturalny i wypoczęty wygląd — tłumaczy i dodaje

— Nieco łagodniejszym sposobem wygładzenia pierwszych zmarszczek jest zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytwkowego, tzw. wampirzy lifting. Jest to proces biostymulacji komórek skóry, który opiera się na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta. Zawarte tam komórki macierzyste i czynniki wzrostu pobudzają skórę do regeneracji i w ten sposób nadają jej młody i świeży wygląd.

Zachować kobiecość na dłużej

– Wiele kobiet w pewnym wieku nie może pogodzić się z upływającym czasem i wcale nie musi. Właśnie po to stworzyłem swoją Klinikę, aby pomóc odzyskać dobre samopoczucie i piękny, młody wygląd — przyznaje dr Andrzej Krajewski — W zależności od potrzeb pacjentki i po wcześniejszej dokładnej konsultacji, rekomendujemy odpowiednie zabiegi, które poprawią wygląd — wyjaśnia specjalista. W ofercie Kliniki znaleźć można takie zabiegi jak liposukcja, która jak podkreśla dr Krajewski nie jest sposobem na odchudzanie, a jedynie wymodelowanie sylwetki w miejscach, gdzie trudno zwalczyć tkankę tłuszczową.

Poza tym specjaliści z Kliniki znani są z zabiegów liftingujących piersi. – Zabieg podniesienia piersi wykonuje się w przypadku ich zwiotczenia, opadnięcia, braku jędrności, u kobiet które np. przestały karmić i biust stał się mało jędrny. Dzięki mastopeksji można przywrócić piersiom dawne położenie, kształt i napięcie. Poprawa wyglądu piersi wpływa bardzo pozytywnie na psychikę pacjentek i na ich jakość życia — przyznaje dr Krajewski.

Lekarze z Kliniki dr Krajewskiego nie boją się trudnych tematów i wiedzą, że każdemu pacjentowi można pomóc, a czasami drobny zabieg wpływa na lepsze samopoczucie i poprawia znacząco jakość życia. Dlatego oferują szereg zabiegów, które poprawiają wygląd, także miejsc intymnych, bez konieczności operacji chirurgicznej i pobytu w szpitalu. Rehabilitacja po porodzie, odmłodzenie i lifting warg sromowych, obkurczenie pochwy – każdy problem jest możliwy do rozwiązania, zwłaszcza, jeśli znacząco poprawi to komfort życia pacjentki. Zabiegi i konsultacje w tym zakresie przeprowadza w kołobrzeskiej klinice ginekolog dr Teresa Bajorek Czarnecka.

Zdrowy tryb życia, profilaktyka, odpowiednia pielęgnacja ale przede wszystkim wiedza i pomoc specjalistów – tylko dzięki tym czynnikom możesz zachować zdrowy wygląd i dobre samopoczucie przez wiele lat. Pamiętaj – wszystko w Twoich rękach. To jak wyglądasz i jak się czujesz, zależy tylko od Ciebie!

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ