Korekta odstających uszu – dlaczego warto ją przeprowadzić bez względu na wiek?



Według badania CBOS z 2017r. (*) zdecydowana większość Polaków (87%) przywiązuje dużą wagę do własnego wyglądu zewnętrznego, ale aż 20 % badanych nie jest zadowolona ze swojego wyglądu fizycznego. Jednym z najbardziej znanych mankamentów urody są odstające uszy, które często stają się źródłem wielu problemów psychologicznych i mogą być przyczyną kompleksów. Prostym i bezpiecznym rozwiązaniem tego problemu jest otoplastyka, czyli operacja plastyczna uszu.

Dlaczego nigdy nie jest za późno na korektę uszu?

Jak wykazują badania Polacy przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu zewnętrznego i uważają, że dobra prezencja ma wpływ na powodzenie zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Nic więc dziwnego, że spośród 20% respondentów niezadowolonych ze swojego wyglądu fizycznego, aż 87% chciałoby zmiany w swoim wizerunku.

– Cieszą mnie wyniki tych badań i fakt, że Polacy coraz bardziej dbają o siebie a dostrzegając pewne niedoskonałości są gotowi to zmienić, zamiast na siłę akceptować. Potwierdzają to także moje obserwacje i rosnące zainteresowanie np. zabiegami korekty uszu w naszej klinice. Często przychodzą do nas pacjenci, którzy nie mieli w dzieciństwie dostępu do medycyny estetycznej i chcą zmian teraz. Czasem wahają się czy warto, skoro przez tyle lat radzili sobie z tym problemem. Rozmawiamy wtedy o tym co zdecydowało, że jednak przyszli na konsultację i okazuje się, że często jest to większy problem niż chcą przyznać sami przed sobą. Zapewniam ich, że otoplastyka, jest bezpiecznym zabiegiem wykonanym przez odpowiedniego specjalistę w bezpiecznych warunkach – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.

Na czym polega operacja plastyczna uszu?

Odstające uszy to defekt spowodowany nietypową anatomią małżowiny usznej. Celem zabiegu operacyjnego jest korekta polegająca na poprawie kształtu małżowiny usznej, wykonanej różnymi technikami operacyjnymi (korekta chirurgiczna ora za pomocą nici) Kwalifikację co do techniki podejmuje lekarz prowadzący. Korekta małżowin usznych odbywa się na tylnej powierzchni (cięcie i implantacja nici).

– Otoplastyka to jeden z zabiegów, który potrafi odmienić życie – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski. Efekty zabiegu są długotrwałe, widoczne od pierwszego dnia po operacji i poprawiają się wraz z ustąpieniem obrzęków i podbiegnięć – dodaje.

Zabieg plastyki odstających małżowin usznych może zostać wykonany zarówno w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie zabiegowym jak i w warunkach szpitalnych, w zależności od zastosowanej metody. Najczęściej podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe lub płytkie znieczulenie dożylne. Blizny po zabiegowe są praktycznie niewidoczne.




Kiedy najlepiej przeprowadzić operacje?

Pacjent po zabiegu operacyjnym zobowiązany jest do noszenia opaski na małżowinach usznych około 14 dni (w ciągu dnia i nocy). Szwy zdejmowane są między 10 a 14 dobą, natomiast powrót do pełnej aktywności możliwy jest od 2 do 3 tygodni. Chociaż zarówno po zabiegu w warunkach ambulatoryjnych jak i szpitalnych nie ma potrzeby hospitalizacji to najlepiej zaplanować zabieg podczas urlopu. Należy jednak pamiętać aby chronić uszy przed urazami przez kolejne 2-3 miesiące.

Jak przygotować się do operacji?

Zanim zdecydujemy się na zabieg konieczna jest konsultacja wstępna u specjalisty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania przedstawi możliwe rozwiązania chirurgiczne. Omówi także dokładnie przebieg samego zabiegu, spodziewane efekty oraz dokładną jego cenę, która zależy w dużym stopniu od rozległości zabiegu oraz zastosowanej metody.

Według badań CBOS niezmiennie największym problemem, z którym walczą Polacy jest tusza, aż 60 % badanych, którzy chcieliby coś zmienić w swoim wyglądzie wskazuje, że chcieliby przede wszystkim schudnąć. Pozostali respondenci chcieliby poprawić wygląd swoich włosów, posiadać jędrny brzuch, zadbać o zęby, poprawić wygląd twarzy, mieć lepszą cerę, zlikwidować zmarszczki lub worki i cienie pod oczami, poprawić biust, pośladki, nos lub po prostu mieć bardziej zadbany wygląd.

– Na wszystkie te problemy odpowiedzią jest dziś medycyna estetyczna. Nasi pacjenci coraz częściej dostrzegają jej korzyści i decydują się z nich korzystać. Warto pamiętać, że poprawiając fizyczny wizerunek, wpływamy pozytywnie także na samoocenę pacjenta i jakoś
życia, a to jest nie do przecenienia –
zauważa dr n. med. Krzysztof Jakubowski.

(*) Źródło: CBOS, „Czy jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu?”, Warszawa, sierpień 2017r.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ