Zamiast postanowień… noworoczny plan zdrowotny! LEKARZE RADZĄ



Spacer z przyjaciółką, schody zamiast windy, szybka samokontrola po prysznicu. Wykorzystując noworoczną motywację, warto do tematu troski o zdrowie podejść kompleksowo. Lekarze zdradzają pięć prostych sposobów.

Badania pokazują, że większa troska o zdrowie jest jednym z najczęstszych postanowień noworocznych. Eksperci z sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz” radzą, jak zrobić to bez większego trudu. Poniżej pięć zdrowotnych „przykazań” na nowy rok.

Zamiast ploteczek

U podstawy nowej piramidy żywienia znajduje się aktywność fizyczna. Instytut Żywności i Żywienia zaleca minimum pół godziny dziennie ruchu w dowolnej formie, tak prostej jak spacer, bieganie czy pływanie.

Co na to ekspert?

lek. med. Mariola Madler-Litera, specjalista medycyny rodzinnej w sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”: Warto tutaj zastanowić się, co tak naprawdę sprawia nam przyjemność. Robiąc to co lubimy, zwiększymy szansę na wyrobienie w sobie cennej systematyczności. Poza tym sport pomaga uwalniać endorfiny, czyli hormony szczęścia.
I pamiętajmy – najlepiej smakuje w towarzystwie. Budzi lepsze skojarzenia, a możliwość podtrzymywania rozmowy np. podczas biegu oznacza, że utrzymujemy właściwe tempo.

Po prysznicu

Przyjęło się, że listopad to miesiąc, w którym mężczyźni w Polsce i na świecie chętniej niż zwykle paradują z wąsem. Zachęcają w ten sposób do profilaktyki „męskich” chorób. Lekarze apelują jednak, by o nowotworach prostaty i jąder pamiętać przez cały rok – we wczesnych stadiach chorobę da się wyleczyć.

Co na to ekspert?

lek. med. Waldemar Bonczar, specjalista urolog sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”: Raz w miesiącu trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać samobadanie jąder. Po 45. roku życia należy skorzystać z badania poziomu PSA we krwi. Poza tym – ważne jest, żeby znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie. Jeżeli nowotwór się pojawiał, coroczne badania należy wykonywać w młodszym wieku.

W godzinach pracy

Swoją aktywność można zwiększyć podczas codziennych zajęć. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by jadąc do pracy komunikacją miejską, wysiadać kilka przystanków wcześniej, wybierać schody zamiast windy czy regularnie sprzątać w domu.




Co na to ekspert?

lek. med. Tomasz Jarowicz, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”: – Dobrze jest również znaleźć czas na przerwę w pracy na wykonanie kilku prostych ćwiczeń, najlepiej przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu. Wystarczy wyjść przed budynek i zamiast zaciągnąć się papierosem, poruszać się i wciągnąć do płuc trochę tlenu.

Przed komputerem

Ból głowy, szczypanie, odczucie swędzenia czy piasku w oczach – to sygnały, że nasze oczy „męczą się” w pracy. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na chronienie ich przed niekorzystnym oddziaływaniem monitora, telefonu czy komputera.

Co na to ekspert?

lek. med. Mariola Madler-Litera, specjalista medycyny rodzinnej w sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”: Często mrugajmy – zamykając na chwilę powieki, w naturalny sposób nawilżamy oczy i chronimy je przed zmęczeniem. Co kilkanaście minut róbmy przerwę od monitora – podejdźmy do okna i popatrzmy na zieleń. Gdy często pieką nas oczy, kupmy krople nawilżające. Jeśli nosimy okulary, skonsultujmy się z okulistą w kwestii doboru szkieł odpowiednich do pracy z komputerem.

Bez ciśnienia

Trudno w to uwierzyć, ale nawet co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze. Choroba długo nie daje wyraźnych objawów, a nieleczona jest bardzo groźna. Niepokojącym sygnałem powinny być bóle głowy, szum w uszach, zmęczenie i zasłabnięcia.

Co na to ekspert?

lek. med. Aleksandra Olender-Chlebik, specjalista medycyny rodzinnej w sieci przychodni NZOZ ,,Twój Lekarz”: Kluczowe są regularne pomiary ciśnienia. W aptekach dostępnych jest wiele różnych ciśnieniomierzy, na przykład automatyczne, które same wykonują pomiar. Pamiętajmy jednak, że prawdziwą gwarancję daje badanie w gabinecie lekarskim. Odpowiedni odczyt, w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą lekarza, pozwalają postawić prawidłową diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie. Jeśli dostaniemy lekarstwa – koniecznie przyjmujmy je regularnie.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ