Waniliowa tarta z figami



Karnawałowa domówka – jak się do niej przygotować i zaskoczyć gości?
Emocje sylwestrowej nocy opadły, teraz czas korzystać z nadejścia karnawału. Poświętować zdąży zapewne każdy z nas, gdyż okres hucznych i kolorowych zabaw potrwa aż 39 dni! Nawet jeśli zrezygnujemy z wielkich bali i zorganizujemy kameralne przyjęcie u siebie w domu, zabawa może być równie znakomita. Przepis na udaną domówkę jest prosty – wystarczą doborowe towarzystwo, nietuzinkowe atrakcje i oczywiście menu – szybkie
i nieskomplikowane.

Od pomysłu do realizacji

Gorący karnawałowy klimat niczym z Rio de Janeiro może zagościć i w naszych domach. Nic trudnego, wystarczy, że wymyślimy oryginalny motyw przewodni zabawy i uprzedzimy o tym nieco wcześniej zaproszonych gości, tak by każdy mógł przygotować pasujące przebranie.

Dzięki temu nie będziemy mieć także problemu z tym jak udekorować mieszkanie – obrany klimat imprezy rozwiąże sprawę. Nie możemy zapomnieć również o odpowiedniej playliście. Muzyka musi zarówno idealnie współgrać z wirującymi na domowym parkiecie strojami, jak i wprawiać wszystkich w doskonałe humory.

Dodatkowe atrakcje mogą stanowić gry i integracyjne zabawy. Skutecznie rozładują również atmosferę spotkania z nowopoznanymi osobami. Najważniejsza jednak w organizacji tematycznej domówki jest spójność wszystkich elementów. Przy odrobinie kreatywności i wysiłku zaprocentuje to wspaniałą i niezapomnianą zabawą.

Menu na karnawałowe hulanki

By mieć siłę na zabawę do białego rana, trzeba pozyskać niezbędną energię. A tę zapewni nam odpowiednio skomponowane menu. Nie musi być już tak syto i tłusto jak kiedyś, lepiej postawić na lekkość i oryginalność. Przekąski powinny być nie tylko proste w zjedzeniu, czyli takie na jeden kęs, ale i w przygotowaniu – nikt z nas nie chce przecież spędzać całego dnia w kuchni.

Dlatego najlepszym wyborem będzie poczęstunek w nieskomplikowanej formie. Koreczki z serem pleśniowym, ślimaczki z ciasta francuskiego ze szpinakiem, wytrwane muffiny czy krakersy w towarzystwie rozmaitych sosów i dipów. Przygotowanie tych wszystkich dań nie zajmie nam więcej niż godzinę, a sukces mamy w kieszeni.

– Poza wytrawnymi przekąskami warto przyrządzić także coś na słodko. Doskonałym pomysłem będzie krucha tarta wypełniona Skyrem waniliowym, którą przygotujemy w około 40 minut. Dzięki gęstej konsystencji jogurtu typu islandzkiego od OSM Piątnica z aromatyczną laską wanilii, mamy gotową masę i nie musimy dodawać już innych składników do naszej tarty. Wystarczy, że górę udekorujemy ulubionymi owocami i gotowe! – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy.




Waniliowa tarta z figami
Przepis poleca Robert Muzyczka szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Porcje: 1 blaszka/
Czas: 45 minut
Poziom trudności: Średni

Składniki na ciasto:

– mąka pszenna 200g
– zimne masło (np. Masło Ekstra od OSM Piątnica) 100g
– jajko 1 szt.
– sól ¼ łyżeczki
– cukier 2 łyżki
– łyżka zimnej wody

Wykonanie:

Mąkę posiekać z masłem, dodać jajko, sól, cukier, wodę i ugnieść ciasto. Gotowe włożyć do lodówki na 15 minut. Wyjąć, rozwałkować i wyłożyć ciastem wcześniej wysmarowaną masłem blaszkę do tart. Tak przygotowaną, ponakłuwać widelcem. Na ciasto położyć papier do pieczenia i w celu obciążenia wysypać na niego groch lub fasolę.

Piec w rozgrzanym do 190°C piekarniku przez ok. 15 minut. Następnie wyjąć papier z obciążeniem i ponownie wsadzić tartę do piekarnika i piec w tej samej temperaturze, aż do ładnego zrumienienia przez ok. 12-15 minut.

Składniki na masę:

– Jogurt typu islandzkiego Skyr waniliowy 150g (OSM Piątnica) 3 szt.
– dojrzałe figi 6 szt.
– winogrona 1 mała kiść

Wykonanie:

Na wystudzoną tartę wyłożyć Skyr waniliowy, a górę udekorować pokrojonymi na kawałki figami i winogronem.

Smacznego!

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ