Produkty z kuchni, które możesz wykorzystać zamiast kosmetyków z drogerii



Skład kosmetyków dla przeciętnego użytkownika jest często tajemnicą. Nawet jeśli pokusić się o przeczytanie drobnego druku z opakowania lub ulotki, niewiele nam to mówi. Mało kto jest chemikiem i zrozumie, co tak naprawdę kryje się za tajemniczymi nazwami łacińskimi. Jeśli chcemy korzystać z naprawdę naturalnych kosmetyków, musimy więc zrobić je sami. Jest to o wiele prostsze, niż można przypuszczać.

Kawowy peeling do ciała

Ten produkt znają chyba wszystkie kobiety. Zamiast kupować kremy i żele peelingujące, można zrobić samodzielnie kosmetyk na bazie kawy mielonej. Peeling kawowy uważany jest nie tylko za dobry sposób na oczyszczenie skóry. Zawartość kofeiny ma także pomóc w walce z cellulitem na udach, brzuchu czy biodrach.

Do zrobienia peelingu potrzebny będzie młynek do kawy żarnowy, np. taki: delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/mynki-do-kawy – zmieli ziarna na pożądaną grubość bez nadmiernego rozgrzewania ich.

Dzięki temu nie stracą nic ze swoich cennych właściwości. Kawę parzymy (jeśli ktoś lubi niesłodką, może nawet wypić), do fusów dodajemy odrobinę oliwy, ulubiony olejek eteryczny i gotowe. Tak przygotowany peeling za pomocą młynku do kawy wcieramy w całe ciało, następnie zmywamy.

Tonik do twarzy

Sklepowe półki uginają się od przeróżnych rodzajów toników. Tymczasem wystarczy ocet jabłkowy i woda, by osiągnąć efekt, jakiego nie powstydziłyby się specyfiki od topowych producentów kosmetyków. Ocet i wodę mieszamy w proporcjach 1:10 i gotowe. Domowy tonik pomaga w przywróceniu naturalnego pH skóry, walce z wypryskami, przebarwieniami. Świetnie nadaje się także do płukania włosów suchych i zniszczonych. Po takim zabiegu będą miękkie i lśniące.

Warto również zainteresować się ekologicznymi półproduktami kosmetycznymi. Przykładem jest tutaj hydrolat różany, jeden z najpopularniejszych m.in. do tonizowania skóry. Można używać go do tworzenia własnych kosmetyków lub jako samodzielnego produktu. Na rynku jest wiele hydrolatów z różnych roślin, dlatego posiadacze różnych rodzajów skóry będą zadowoleni.

Oto przykładowe zastosowania hydrolatów roślinnych:

– odświeżenie skóry,
– ukojenie podrażnionej buzi,
– baza do tworzenia kosmetyków.

Naturalna pasta do zębów

Ten domowy kosmetyk zyskuje coraz więcej zwolenników wśród przeciwników wszechobecnego w pastach do zębów fluoru. Domową pastę można zrobić z sody oczyszczonej z dodatkiem oleju kokosowego. Może nie będzie pienić się tak jak ta kupna, ale dobrze wyczyści zęby. Mieszamy oba składniki w proporcji 1:1. Tak przygotowana pasta będzie dość niesmaczna, dlatego można dodać do niej słodzik (nie cukier!), np. ksylitol, lub kilka kropli olejku miętowego.




Domowe maseczki do twarzy

Kobiety wiedzą, że praktycznie z każdego owocu lub warzywa da się zrobić maseczkę. I tak na skórę z przebarwieniami najlepszy jest zielony ogórek, skóra tłusta lubi maseczki z miodu, twarożku i ziemniaków, skóra sucha będzie wdzięczna za maseczkę na bazie oleju lnianego. Jednak najprostsza do wykonania w domu jest maseczka wygładzająca z białka jaja kurzego. Wystarczy ubić białko na pianę i gotowe. Pianę kładziemy na pięć minut na twarz. Po tym czasie zmywamy ciepłą, a następnie zimną, wodą.

Inną maseczką, niezwykle prostą w przygotowaniu, jest mikstura miodowa. Mieszamy miód z odrobiną wody i maseczka gotowa. Wystarczy nałożyć ją na twarz na kilkanaście minut i zmyć, ciesząc się wypielęgnowaną skórą.

Do miodu można dodać też inne składniki:
– mleko,
– olej kokosowy,
– płatki owsiane,
– jajko,
– sok z cytryny.

Wspominaliśmy o peelingu kawowym, a przecież z fusów można zrobić również doskonałą maseczkę oczyszczającą. Wystarczy użyć młynku kawy, który zmieli ziarna dokładnie tak, jak chcemy. Jakiego urządzenia użyć? Doskonale sprawdzi się w tej roli młynek żarnowy, ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, kawa wolniej się nagrzewa. Poza tym młynek żarnowy do kawy często posłuży nam dłużej, co w dłuższej perspektywie jest lepszą inwestycją.

Wracając jednak do przepisu, następnie trzeba przyrządzić kawę w ekspresie, a pozostałe fusy rozsmarować na twarzy. Warto także dodać inne produkty, np. wazelinę czy miód, aby konsystencja była bardziej kremowa.

Jak widać, swoje małe laboratorium można przygotować w domowej łazience czy kuchni bez większego problemu. Nie trzeba do tego specjalistycznego sprzętu, a czasem wystarczy tylko zawartość lodówki. Warto więc eksperymentować i spróbować tworzenia własnych receptur. Używając domowych kosmetyków, trzeba pamiętać o ich krótkim okresie przydatności, ponieważ nie zawierają żadnych konserwantów. Najlepiej jest przygotowywać małe porcje i przechowywać je w lodówce z datą przygotowania.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ