Ultradźwięki – ultrazabieg, ultralifting, medycyna estetyczna



HIFU jest w ostatnim czasie bardzo modnym zabiegiem medycyny estetycznej. Jego wielką zaletą jest to, że liftinguje skórę bez podrażnienia jej z zewnątrz. Brak rekonwalescencji i powikłań, a także silne działanie oraz bardzo dobre efekty powodują, że wiele osób wybiera ten zabieg. Poznajmy więc bliżej cudowną moc ultradźwięków.

HIFU to skrót od angielskiego high intensity focused ultrasound, co znaczy „skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu”. Technologia ta obecna jest w medycynie od ponad 20 lat. Za jej pomocą leczy się z powodzeniem m.in. raka prostaty. Poza tym wykorzystywana jest w USG, o czym nie każdy wie.

Według doktora Marka Wasiluka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium w medycynie estetycznej zaczęto jej używać z bardzo dobrymi efektami kilka lat temu. – Gabinety wyposażone są w różne urządzenia wykorzystujące ten mechanizm. To które z nich jest uważane za najlepsze to już zazwyczaj czysty marketing, jednak sama technika rzeczywiście jest genialna – zgadza się ekspert. Na czym więc ona polega i dlaczego jest tak wyjątkowa?

Jaki jest mechanizm działania HIFU?

HIFU wykorzystuje ultradźwięki, czyli falę akustyczną. To jaki będzie miała wpływ na nasze ciało zależy od jej częstotliwości. W USG fala o określonej częstotliwości działa jak radar, odbijając się od różnych struktur, a potem wracając, „rysuje” obraz na ekranie. W leczeniu raka precyzyjne, punktowe zogniskowanie fali ultradźwiękowej o wysokiej energii na małym obszarze, jakim jest guz, prowadzi do martwicy jego komórek. W medycynie estetycznej natomiast zadanie HIFU jest zupełnie inne – ma powodować ruch komórek skóry.

Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że jeśli nadamy fali ultradźwiękowej odpowiednią częstotliwość, spowoduje w tkance drgania komórek i ich tarcie o siebie, a przez to efekt przegrzania lub wręcz kontrolowanego poparzenia. – Efekt termiczny pojawi się tylko na końcu fali. Jest więc wywołany tylko w głębi tkanki w jednym jej punkcie – dodaje lekarz.

Wiadomo nie od dziś na przykładzie innych zabiegów medycyny estetycznej takich jak. np. laser frakcyjny, że kontrolowane podgrzanie skóry stymuluje jej naturalną regenerację i skracanie się włókien kolagenu. Jest tak ponieważ podgrzane białka szoku cieplnego zaczynają pod wpływem przegrzania pracować, wytwarzać nowy kolagen i naprawiać ten istniejący. W ten sposób skóra staje się lepiej napięta.

Urządzenia HIFU wykorzystywane w medycynie estetycznej wyposażone są w kilka głowic, które mogą dotrzeć z energią na głębokość 1,5 mm, 3 mm lub 4,5 mm. Lekarz może je w zależności od potrzeb stosować wymiennie.




Co nam to daje?

Według doktora Marka Wasiluka oczywiście niczym odkrywczym nie jest to, że po podgrzaniu włókna kolagenowe ulegają skróceniu, skóra zagęszcza się i staje się ujędrniona, natomiast nowością jest to, że HIFU może zadziałać w ten sposób tak głęboko.

– Żaden inny zabieg nie jest wstanie podgrzać tkanki na głębokości 4,5 mm. Jest to istotne ponieważ osoby ze znacznym spadkiem jędrności skóry potrzebują takiego właśnie gołębiego działania. Może pojawić się pytanie czemu więc nie działać głębiej, skoro metoda jest tak wspaniała? Nie można, ponieważ głębiej może to być już niebezpieczne. Pod skórą znajdują się kości, organy i inne tkanki, na które takie działanie może wpłynąć destrukcyjnie, powodując np. martwicę kości. Taka głębokość jest skrajna. Dlatego tak ważne jest aby zabieg wykonywał doświadczony i wykfalifikowany lekarz – podkreśla specjalista.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że zabieg ten mimo tego, że jest silny to nie obciąża pacjenta i nie naraża go na rekonwalescencję. I to jest jego druga bardzo mocna strona i przewaga HIFU nad innymi metodami. Skoncentrowane ultradźwięki przechodzą przez naskórek i kumulują się w jednym punkcie, w głębi skóry. Wszystkie procesy regeneracyjne odbywają się więc wewnątrz skóry, a nie na jej powierzchni.

Niekwestionowaną zaletą technologii HIFU jest to, że skóra z wierzchu pozostaje nietknięta, nie ma więc obawy prze złym gojeniem się tkanki na zewnątrz, bliznami i przebarwieniami pozabiegowymi. Można na drugi dzień wracać do normalnych zajęć. Dla porównania – po RF mikroigłowej ślady widać 1-2 dni, a po laserze frakcyjnym – 5-7 dni.

Dla kogo zabieg?

Dr Marek Wasiluk podkreśla, że HIFU pomimo swoich zalet, jak każdy zabieg ma swoje wskazania i jest dla określonego typu pacjenta.

– Trzeba o tym pamiętać. Nie ma bowiem zabiegu dobrego na wszystko i dla wszystkich. HIFU jest to skuteczna metoda liftingująca, a trzeba wiedzieć, że takich nie ma zbyt wiele. Nadaje się doskonale do wyostrzenia konturów żuchwy, uniesienia chomików, podniesienia brwi. Jest też świetna do liftingu policzków, niezła na szyję. Zazwyczaj dla osiągniecia pożądanego efektu wykonuje się dwa zabiegi, czasem nawet trzy. Coraz częściej robi się też HIFU na ciało. Ale na zmarszczki i wiotką skórę są lepsze metody. Nie ma sensu robić tego zabiegu w zbyt młodym wieku. Nie można jednak czekać zbyt długo, bo w u osób po 60-70 roku życia zmiany związane z grawitacją są na tyle duże, że efekt nie będzie satysfakcjonujący. Zabieg najlepiej sprawdza się w przypadku osób między 40 a 50 rokiem życia. Potem coraz trudniej jest zregenerować skórę. Na pewno też nie uzyskamy zadowalających rezultatów u osób z dużą ilością tkanki tłuszczowej – tłumaczy ekspert.

Co jeszcze ważnego?

Efekt może być widoczny już bezpośrednio po zabiegu, ale na właściwy rezultat liftingu, w postaci trwałej zmiany kształtu twarzy i napięcia policzków, trzeba zaczekać od kilku miesięcy do pół roku.

Poza tym, aby efekty po tym zabiegu były zadowalające, bardzo ważne jest odpowiednie zakwalifikowanie do niego pacjenta i umiejętność jego wykonania. Jeśli więc chcemy skorzystać z HIFU nie tak ważne jest to, jakiej marki urządzeniem będzie wykonywany zabieg, ale kto będzie go wykonywał.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ