Nowe szanse dla chorych z zaawansowanym rakiem nerki



Kiedy usłyszała diagnozę, myślała, że to koniec. Miała 66 lat i rozsianego raka nerki z przerzutami do mózgu, płuc i wątroby. Dziś, choć wciąż walczy z chorobą, czuje się dobrze – postęp medycyny sprawił, że rokowania chorych na raka nerki są coraz lepsze.

W Polsce co roku raka nerki rozpoznaje się u ok. 4,5 tys. osób. Cztery lata temu wśród nich znalazła się także Jadwiga Brzezińska. Chociaż eksperci alarmują, że do 2020 roku liczba chorych może zwiększyć się nawet o 20 proc., największym problemem wciąż pozostaje zbyt późne rozpoznanie choroby.

– Kiedy okazało się, że mam na nerce guza wielkości dużego słoika, lekarze z niedowierzaniem pytali: „Pani Jadwigo, dlaczego tak późno się pani zgłasza?”. Mnie samą to dziwiło, ale ja naprawdę nie czułam się gorzej, niż zwykle. Nie byłam zmęczona, nic mnie nie bolało, a w mojej rodzinie nikt dotąd nie chorował na nowotwory – mówi pacjentka.

Przyczyny rozwoju raka nerki w dużej mierze pozostają nieznane. Łączy się go jednak z otyłością, nadciśnieniem tętniczym i pośrednio, jak w przypadku Jadwigi, z cukrzycą. Mimo że rak nerki rozwija się niemal bezobjawowo, istnieją pewne symptomy, które mogą sygnalizować obecność choroby.

– Chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną, nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej – mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

LECZENIE RAKA NERKI W POLSCE

Jeszcze kilkanaście lat temu zbyt późne wykrycie raka nerki oznaczało dla pacjenta niewielkie szanse na przeżycie najbliższych 5 lat, dziś dzięki nowoczesnym terapiom chorzy mogą żyć znacznie dłużej.

– W przeszłości nie było zbyt wielu możliwości leczenia chorych. Rak nie reagował na radioterapię, chemioterapia także nie przynosiła oczekiwanych efektów. Przełom nastąpił, gdy pojawiły się leki ukierunkowane molekularnie, które hamują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza. Dziś, dzięki nowoczesnemu leczeniu możemy powiedzieć, że rak nerki stał się już chorobą przewlekłą – podkreśla dr n. med. Jakub Żołnierek.




Jeżeli raka nerki uda się rozpoznać we wczesnym stadium choroby, podstawową metodą leczenia wciąż pozostaje chirurgiczne usunięcie guza lub całej nerki. W zaawansowanym stadium nowotworu konieczne jest zastosowanie systemowego leczenia farmakologicznego.

– Miałam możliwość skorzystać z nowoczesnego leczenia, które hamuje rozwój nowotworu. Poprzednie terapie nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. Teraz jest inaczej. Po ostatnich badaniach nie stwierdzono obecności nowych zmian nowotworowych, a mój stan poprawił się, co potwierdzili lekarze – mówi Jadwiga.

Mimo że wciąż pojawiają się nowe, przełomowe leki, standardy leczenia raka nerki w Polsce odbiegają od standardów światowych. O wprowadzenie nowoczesnych leków onkologicznych, które są szansą m.in. dla chorych z zaawansowanym rakiem nerki, apeluje Fundacja Wygrajmy Zdrowie.

– To, o co się staramy, to dostęp do leczenia, które z powodzeniem stosuje się na świecie. Mimo że leki są coraz skuteczniejsze, w Polsce wciąż nie wykorzystujemy w pełni ich możliwości, przez co szanse ludzi z zaawansowanym rakiem nerki zmniejszają się – mówi Beata Ambroziewicz, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Film na temat profilaktyki i leczenia raka nerki z udziałem dr. Jakuba Żołnierka, onkologa klinicznego oraz prof. Cezarego Szczylika, specjalisty w dziedzinie onkologii, hematologii oraz chorób wewnętrznych.
Link: https://youtu.be/3nkmGWQGxoY

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ