Inkontynecja, czyli wysiłkowe nietrzymanie moczu – nie ucz się z nią żyć, tylko lecz!



Inkontynecja, czyli Wysiłkowe nietrzymanie moczu – nie ucz się z nią żyć, tylko lecz!

Liczba kobiet, które zmagają się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu stale rośnie. Charakterystyczna dolegliwość dla starszych pań, po okresie menopauzy, dotyczy dziś jednak coraz młodszych osób. NTM uniemożliwia normalne funkcjonowanie już co czwartej kobiecie w wieku od 18 do 48 lat*. Nie jest to jednak przypadłość, z którą trzeba nauczyć się żyć – inkontynencję można leczyć!

Mokry kłopot – wstydliwy problem – Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najbardziej powszechnym rodzajem NTM. Jego główną przyczyną jest osłabienie mięśnia zwieracza cewki odpowiedzialnego za utrzymanie moczu w pęcherzu. Natomiast osłabienie siły mięśnia dna miednicy jest konsekwencją starzenia się, zmian hormonalnych, przebytych ciąż i infekcji.

Mimowolne popuszczanie moczu w tym wypadku występuje najczęściej podczas nagłego i silnego napięcia mięśni brzusznych oraz wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Takie sytuacje zwykle towarzyszą kichaniu, kaszlowi, śmianiu się czy wysiłkowi fizycznemu np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. W związku z konsekwencjami, inkontynencja jest problemem nie tylko higienicznym, lecz i społecznym. Powoduje ogromny dyskomfort, może być źródłem wycofania, odosabniania się od rodziny i przyjaciół, a nawet depresji.

Leczenie farmakologiczne choćby lekkiego stopnia dolegliwości (I stopnia) często nie przynosi zamierzonych rezultatów. Co więcej jest one procesem długotrwałym i wymagającym. Z kolei metody polegające na wprowadzeniu pod cewkę specjalnej samoutrzymującej się taśmy, są mało komfortowe i wiążą się z pobytem w szpitalu. Wydaje się więc, że laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest najbardziej optymalną metodą ze wszystkich. Tłumaczymy czym jest i na czym polega.




„Bella donna” to nie tylko piękna kobieta

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest innowacyjną metodą pozwalającą w sposób nieinwazyjny zniwelować dolegliwość. Zabieg polega na emisji impulsu energii lasera „Beladona” przy pomocy specjalnej końcówki endowaginalnej wprowadzanej do wnętrza pochwy. Laser powoduje zwiększenie napięcia mięśni powięzi miednicy, ale nie działa bezpośrednio na cewkę i pęcherz moczowy. Nietrzymanie moczu, którego przyczyną są starzenie się, zwiotczenie mięśni cewki i zmiany hormonalne, ustępuje na skutek obkurczenia tkanek pochwy poddanych zabiegowi, co prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej. W efekcie, zabieg przywraca cewce normalną funkcjonalność – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

 Warto dodać, że laserowy zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. To również dobre rozwiązanie dla osób, które dotychczas obawiały się takich operacji lub nie mogły się im poddać z powodu przeciwwskazań. Zabieg chirurgiczny jest jednak niezbędny przy zmianach mechanicznych miednicy, zerwanym powięziom czy mięśniom i leczeniu najtrudniejszych przypadków – dodaje Urszula Sztwiertnia.

Do codziennych czynności można wrócić bezpośrednio po zabiegu. Efekty stopniowo narastają, a są w pełni odczuwalne już po miesiącu. Dzięki laserowym zabiegom „Beladona” można zapomnieć o problemie nietrzymania moczu i wrócić do prawidłowego funkcjonowania.

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20% kobiet i 40% mężczyzn nie zdaje sobie z…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ