Buraczkowe pole, czyli 5 smakołyków idealnych na Dzień Buraka



Pyszny, wyrazisty, wszechstronny. Burak, bo o nim mowa, to niezwykle ciekawe warzywo, o znacznie szerszym zastosowaniu w menu niż tylko w formie dobrze znanej nam surówki z chrzanem. Obchodzony już w najbliższy piątek Dzień Buraka to doskonała okazja, by poeksperymentować w kuchni i uczynić to bordowe warzywo bohaterem naszego menu.

Okazji do świętowania nigdy dość, szczególnie jeśli małe celebracje nierozerwalnie łączą się z przepysznymi smakołykami. Przypadający na 24 listopada Dzień Buraka może stać się idealną szansą na smakowitą odskocznię od codzienności. Puśćmy zatem wodze kulinarnej fantazji i pokuśmy się o przygotowanie apetycznych potraw z aromatycznym i zdrowym warzywem
w roli głównej.

#1: Buraczany krem
Kto z nas nie zna z dzieciństwa smaku barszczu ukraińskiego czy zupy botwinki. Szybszym w przygotowaniu i bardziej nowoczesnym odpowiednikiem tych niezapomnianych smaków jest buraczana zupa krem. Upieczone wcześniej, obrane i pokrojone w kostkę buraki wystarczy ugotować w warzywnym bulionie wraz ze wzbogacającym smak kremu jabłkiem i bardzo jesiennym fenkułem.

– Dobrym uzupełnieniem do kremowej zupy będzie kromka delikatnego pieczywa chrupkiego np. z dodatkiem sezamu – radzi Wiktor Kowalski z Dan Cake. – To doskonała, dietetyczna alternatywa dla tradycyjnego pieczywa.

#2: Tosty z buraczanym hummusem i jajkiem
Buraki doskonale sprawdzą się w roli dodatku śniadaniowego. Szczególnie jeśli posłużą za bazę pysznego, kremowego hummusu. Jego wyrazisty kolor na pewno pobudzi nasz apetyt o poranku i dostarczy dużo energii.

– Kluczowym składnikiem sycących tostów jest oczywiście chleb. Nasz nowy American Toast XXL, tak w wersji pszennej, jak i pełnoziarnistej, pozwoli na przygotowanie smakowitych, chrupiących tostów dla całej rodziny. – mówi ekspert firmy Dan Cake. – Dzięki większej niż w tradycyjnym chlebie kromce, która dodatkowo nie przesiąka od wilgotnych dodatków, przygotujemy sycącą przekąskę. – dodaje ekspert Dan Cake.




#3: Wegetariańskie klopsiki z buraczków
Obiadowe oblicze buraka pod postacią sałatki czy barszczu to zaledwie wstęp do obszernego rozdziału domowej kuchni. Prostym i oryginalnym daniem są klopsiki z buraka, smażone na wzór tradycyjnych mielonych.

Wykorzystujemy utarte na grubym oczku ugotowane warzywa, które łączymy z kaszą jaglaną, jajkiem, ziarnami słonecznika, cebulą, czosnkiem oraz ulubionymi przyprawami. Następnie układamy na patelni z rozgrzanym olejem i gotowe.

#4: Mini kanapeczki z konfiturą z buraka i śledzikiem
Burak to także świetna baza do wytrawnych przekąsek. Przykład? Konfitura ze smażonych na maśle drobno utartych buraczków, z imbirem, cynamonem, sokiem z cytryny oraz octem jabłkowym i płatkami migdałów.

Treściwym dodatkiem do tej buraczanej konfitury będą filety śledziowe, których intensywny smak przełamie odrobina łagodnego twarożku. Tak skomponowane dodatki układamy na pieczywie chrupkim lub mięciutkim chlebie tostowym i dekorujemy posiekanym szczypiorkiem.

#5: Wykwintne carpaccio buraka
Popularną przekąską jest także carpaccio z buraka, którego kolor do złudzenia przypomina oryginalny składnik przekąski o włoskim rodowodzie – mięso wołowe. Carpaccio z buraka sprawdzi się doskonale jako przystawka lub lekka lunchowa przekąska w ciągu dnia.

Najlepszymi dodatkami do pieczonego lub gotowanego buraka, podanego w formie carpaccio, są pikantne listki rukoli, prażone ziarna dyni, ser feta oraz oliwa z oliwek. To przepyszna, niskokaloryczna, zdrowa i gotowa do podania w zaledwie kilka chwil potrawa.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ