Rozstępy po ciąży – czy można im zapobiec?



Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, doprowadzają także do zmian w strukturze skóry. Dotyczy to nie tylko naskórka, który staje się cieńszy, lecz także jej warstwy głębokiej, gdzie dochodzi do zaburzenia syntezy włókien elastyny i kolagenu – białek w głównej mierze odpowiedzialnych za elastyczność, jędrność i zdrowy wygląd naszej skóry. Stąd już tylko krok do powstania rozstępów… Czy da się temu zapobiec?

Rozstępy w ciąży – jak powstają?
Lista czynników, które składają się na powstawanie rozstępów jest długa – zaburzona gospodarka hormonalna sprawia, że skóra podczas ciąży łatwiej ulega wysuszeniu i odwodnieniu. Jest też znacznie bardziej podatna na uszkodzenia.

Tymczasem ciało przyszłej mamy zmienia się – rośnie nie tylko brzuch, ale powiększają się też piersi, następuje przyrost tkanki tłuszczowej, co skutkuje przybieraniem na wadze. Skóra ulega znacznemu rozciągnięciu, a to, przy powyższych czynnikach, może doprowadzić do pojawienia się tak niechcianych rozstępów, czyli wrzecionowatych pasm tkanki łącznej, które w niewłaściwy sposób zastępują ubytki w uszkodzonej skórze. Może, ale na szczęście nie musi, jeśli młoda mama już od początku ciąży będzie prawidłowo dbała o swoje ciało. Choć skłonność do rozstępów bywa dziedziczna, to właśnie profilaktyka odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu im.

Jak zapobiegać?
Zastanawiasz się, jak dbać o skórę w ciąży? Jeśli będzie ona odpowiednio odżywiona, nawilżona i uelastyczniona, znacznie lepiej poradzi sobie z zadaniami, jakie stawia przed nią ciąża – będzie dużo bardziej odporna na rozciąganie.

Pamiętaj, aby działać systematycznie i wielopłaszczyznowo. Połącz odpowiednią dietę z umiarkowaną aktywnością fizyczną i najlepszą pielęgnacją. Im wcześniej, tym lepiej – już od początku ciąży stosuj odpowiednie kosmetyki, które zapobiegają rozstępom.




Jaki krem na rozstępy w ciąży wybrać? Krem przeciw rozstępom powinie skutecznie stymulować włókna podtrzymujące skórę, a przy tym zwiększać jej odporność na czynniki powodujące powstawanie rozstępów. Powinnaś stosować go zapobiegawczo aż do pierwszego miesiąca po porodzie. Popularne są także preparaty w formie odżywczych olejków, które wyraźnie poprawiają elastyczność skóry (np. olejek przeciw rozstępom Mustela).

Zdarza się, że mimo najlepszej pielęgnacji, rozstępy i tak powstaną. Dobra wiadomość jest taka, że po pierwsze – pojawi się ich znacznie mniej, a po drugie – rozstępy tworzą się fazowo. W pierwszej fazie dochodzi do stanu zapalnego na skutek uszkodzenia skóry, w drugiej – zanikowej, jaśnieją i przybierają postać blizn. Jeśli zareagujesz szybko, stosując już podczas ciąży kosmetyk korygujący rozstępy, później będą one znacznie mniej widoczne. Ważne jest regularne obserwowanie skóry, bo przekonanie, że rozstępy pojawiają się dopiero po ciąży jest błędne.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać? Dokładnie sprawdzaj etykiety. Skład wybieranych przez Ciebie kosmetyków powinien być jak najbardziej naturalny, pozbawiony parabenów, ftalanów czy fenoksyetanolu. Muszą być one w pełni bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i maluszka – szukaj tylko produktów zawierających informację, że można je stosować podczas ciąży i laktacji.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie zapobiegać rozstępom znajdziesz tutaj.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ