Rekonstrukcja piersi.



Wybór metody rekonstrukcji piersi, powinien być i jest indywidualny w zalezności od upodobań, może nie tyle upodobań co do warunków anatomicznych pacjentki oraz stanu jej zdrowia. W rekonstrukcji piersi wykorzystuje się silikonowe protezy, które umieszczanie są pod mięsniem piersiowym lub pod skórą.
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Nowotwór ten dotyka co 14 kobietę w Polsce. Dzięki niesutannie rozwijającej się medycynie, zwiększa się liczba Polek, które wygrwyają walkę z tym nowotworem.

Kobieta, która zachorowała na nowotwór piersi powinna pamiętć iż cały proces leczenie nie końcy się z momentem amputacji piersi i wyleczeniu nowotworu. W dalszym etapie pozostaje proces rekonstrukcji piersi.

Rekonstrukcja piersi:

Ważną sprawą jest fakt aby rekonstruowana pierś była jak najbardziej podobna do zdrowej piersi. Może nastąpić też tak iż podczas choroby stracimy obydwie piersi, wtedy najważniejsze jest aby rekonstruowane piersi były proporcjonalne do sylwetki ciała. Rekonstrukcję piersi można odtwarzać jednej operacji, w trakcie której wykonuje sie masektomię.

Bardzo często bywa jednak iż rekonstrukcje piersi wykonuje się w drugim etapie. Takie rozwiązanie podyktowane jest potrzebą poddaniu sie dodatkowego leczeniu – radioterapia. Zabieg rekonstrukcji piersi odsunięty zostaje wtedy co najmniej na 6 miesięcy po zakońeniu leczenia.




Tego typu rozwiązanie ma zalety, ponieważ możemy wtedy z większą pewnością określić iż nowotwór został wyleczony. Tego typu rozwiązanie ma też plusy w sferze psychicznej kobiet, które utraciły piersi lub pierś. Mianowicie przez ten okres, który pozostawały bez piersi, łatwiej później akceptują zrekonstruowaną pierś.

Jaka metoda rekonstrukcji piersi?:

Wybór metody rekonstrukcji piersi, powinien być i jest indywidualny w zalezności od upodobań, może nie tyle upodoban co do warunków anatomicznych pacjentki oraz stanu jej zdrowia. W rekonstrukcji piersi wykorzystuje się silikonowe protezy, które umieszczanie są pod mięsniem piersiowym lub pod skórą.

W momencie gdy nasza skóra potrzebuje wcześniejszego rozciągnięcia do tego zabiegu wykorzystuje się ekspander czyli balon, który swoim kształtem przypomina “przyszła” pierś. Rozciąganie skóry poprzez tą metodę, polega na stopniowym uzupełnianiu ów “baloniku” solą fizjologiczna, az do momentu gdy osiągniemy zakładany kształ piersi oraz jej wygląd.

Nastepnie “balonik” zamienia się na protezę silikonową. W obecnej medycynie, przy rekonstrukcji piersi wykorzystuje się tkanki własne Pacjentki. (patrz zdjęcie)
Miejsce z którego pobierane sa tkanki potzrebne do rekonstrukcji piersi, jest brzuch. Odcina się płaty z brzucha i przenosi w miejsce rekonstrukcji. Płat skóry jaki jest pobierany z podbrzusza posiada skórę i tkankę podskurną oraz naczynia krwionośne. Łączenie naczyń wykonuje sie pod specjalnym mikroskopem. Przed samym zabiegiem przeprowadzane jest badanie tomograficzne brzucha w celu prawidlowej oceny tetnic potrzebnych do prawidłowego krwienia przeszcepianego płata.

modanaurode.pl  -  rekonstrukcja piersi, miejsce pobrania plata

Z płata jakiego został nam pobrany formuje sie nową pierś. Rekonstrukcja piersi tą metoda sprawia iż pierś jest bardzo naturalna, jest ciepła, naturalnie się układa i jest bardziej proporcjonalna do drugiej piersi.
modanaurode.pl – rekonstrukcja piersi, miejsce pobrania plata
Po rekonstrukcji piersi:

Dodatkowym atutem tej metody, jest fakt iż kobiety nie mają wrażenia ciała “obcego”, też zaletą tej metody jest usunięcie zbędnej skóry z brzucha, co powduje że brzuch staje się płaski a skóra na nim naciagnięta. Po zabiegu pozostaje nisko umiejscowiona blizna, która można łatwo zamaskować pod bielizną.

Rekonstrukcja piersi tą metodą trwa około 7 godzin, zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Następnie hospitalizacja
wymaga około tygodnia spędzonego w szpitalu. Po rekonstrukcji piersi, rekonstruuje sie brodawkę, rekonstrukcje brodawki wykonuję się po upływie co najmniej 6 miesięcy a czasami i do roku.

modanaurode.pl  -  rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi za pomocą tkanek Pacjentki, daje naturalny wygląd piersi. Tego typu metoda polecana jest głównie kobietom, które przeszły radioterapię. Po radioterapi skóra u Pacjentki jest cienka i mało podatna na wszczepianie implantów i może to być całkowicie niemożliwe.
modanaurode.pl – rekonstrukcja piersi
W Polsce odsetek kobiet, które się decydują na rekonstrukcję piersi nie jest większy niż 5%.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ