Rekonstrukcja piersi.



Wybór metody rekonstrukcji piersi, powinien być i jest indywidualny w zalezności od upodobań, może nie tyle upodobań co do warunków anatomicznych pacjentki oraz stanu jej zdrowia. W rekonstrukcji piersi wykorzystuje się silikonowe protezy, które umieszczanie są pod mięsniem piersiowym lub pod skórą.
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Nowotwór ten dotyka co 14 kobietę w Polsce. Dzięki niesutannie rozwijającej się medycynie, zwiększa się liczba Polek, które wygrwyają walkę z tym nowotworem.

Kobieta, która zachorowała na nowotwór piersi powinna pamiętć iż cały proces leczenie nie końcy się z momentem amputacji piersi i wyleczeniu nowotworu. W dalszym etapie pozostaje proces rekonstrukcji piersi.

Rekonstrukcja piersi:

Ważną sprawą jest fakt aby rekonstruowana pierś była jak najbardziej podobna do zdrowej piersi. Może nastąpić też tak iż podczas choroby stracimy obydwie piersi, wtedy najważniejsze jest aby rekonstruowane piersi były proporcjonalne do sylwetki ciała. Rekonstrukcję piersi można odtwarzać jednej operacji, w trakcie której wykonuje sie masektomię.

Bardzo często bywa jednak iż rekonstrukcje piersi wykonuje się w drugim etapie. Takie rozwiązanie podyktowane jest potrzebą poddaniu sie dodatkowego leczeniu – radioterapia. Zabieg rekonstrukcji piersi odsunięty zostaje wtedy co najmniej na 6 miesięcy po zakońeniu leczenia.




Tego typu rozwiązanie ma zalety, ponieważ możemy wtedy z większą pewnością określić iż nowotwór został wyleczony. Tego typu rozwiązanie ma też plusy w sferze psychicznej kobiet, które utraciły piersi lub pierś. Mianowicie przez ten okres, który pozostawały bez piersi, łatwiej później akceptują zrekonstruowaną pierś.

Jaka metoda rekonstrukcji piersi?:

Wybór metody rekonstrukcji piersi, powinien być i jest indywidualny w zalezności od upodobań, może nie tyle upodoban co do warunków anatomicznych pacjentki oraz stanu jej zdrowia. W rekonstrukcji piersi wykorzystuje się silikonowe protezy, które umieszczanie są pod mięsniem piersiowym lub pod skórą.

W momencie gdy nasza skóra potrzebuje wcześniejszego rozciągnięcia do tego zabiegu wykorzystuje się ekspander czyli balon, który swoim kształtem przypomina “przyszła” pierś. Rozciąganie skóry poprzez tą metodę, polega na stopniowym uzupełnianiu ów “baloniku” solą fizjologiczna, az do momentu gdy osiągniemy zakładany kształ piersi oraz jej wygląd.

Nastepnie “balonik” zamienia się na protezę silikonową. W obecnej medycynie, przy rekonstrukcji piersi wykorzystuje się tkanki własne Pacjentki. (patrz zdjęcie)
Miejsce z którego pobierane sa tkanki potzrebne do rekonstrukcji piersi, jest brzuch. Odcina się płaty z brzucha i przenosi w miejsce rekonstrukcji. Płat skóry jaki jest pobierany z podbrzusza posiada skórę i tkankę podskurną oraz naczynia krwionośne. Łączenie naczyń wykonuje sie pod specjalnym mikroskopem. Przed samym zabiegiem przeprowadzane jest badanie tomograficzne brzucha w celu prawidlowej oceny tetnic potrzebnych do prawidłowego krwienia przeszcepianego płata.

modanaurode.pl  -  rekonstrukcja piersi, miejsce pobrania plata

Z płata jakiego został nam pobrany formuje sie nową pierś. Rekonstrukcja piersi tą metoda sprawia iż pierś jest bardzo naturalna, jest ciepła, naturalnie się układa i jest bardziej proporcjonalna do drugiej piersi.
modanaurode.pl – rekonstrukcja piersi, miejsce pobrania plata
Po rekonstrukcji piersi:

Dodatkowym atutem tej metody, jest fakt iż kobiety nie mają wrażenia ciała “obcego”, też zaletą tej metody jest usunięcie zbędnej skóry z brzucha, co powduje że brzuch staje się płaski a skóra na nim naciagnięta. Po zabiegu pozostaje nisko umiejscowiona blizna, która można łatwo zamaskować pod bielizną.

Rekonstrukcja piersi tą metodą trwa około 7 godzin, zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Następnie hospitalizacja
wymaga około tygodnia spędzonego w szpitalu. Po rekonstrukcji piersi, rekonstruuje sie brodawkę, rekonstrukcje brodawki wykonuję się po upływie co najmniej 6 miesięcy a czasami i do roku.

modanaurode.pl  -  rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi za pomocą tkanek Pacjentki, daje naturalny wygląd piersi. Tego typu metoda polecana jest głównie kobietom, które przeszły radioterapię. Po radioterapi skóra u Pacjentki jest cienka i mało podatna na wszczepianie implantów i może to być całkowicie niemożliwe.
modanaurode.pl – rekonstrukcja piersi
W Polsce odsetek kobiet, które się decydują na rekonstrukcję piersi nie jest większy niż 5%.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ