Przyczyny i skutki niedoboru witaminy D w organizmie
Zastanawiacie się, czy warto zastosować suplement diety w postaci witaminy D? Warto! Wasz organizm będzie Wam wdzięczny, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Przyczyny niedoboru witaminy D w organizmie
Niedobór witaminy D spowodowany jest przede wszystkim niewystarczającą dzienną dawką promieni słonecznych. Ale latem już 15 minut spaceru na słońcu może wystarczyć, aby pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Wiadomo jednak, że jesienią i zimą w naszej strefie klimatycznej nie trudno o niedobory słońca, a co za tym idzie witaminy D. W tym okresie synteza witamy D w naszej skórze praktycznie nie zachodzi.
Skutki niedoboru witaminy D w organizmie
Właściwy poziom witaminy D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi.
Ponadto, pomaga zmniejszyć ryzyko upadku związane z niestabilnością postawy i osłabienie mięśni oraz bierze udział w procesie podziału komórek. Witamina D wspomaga także wchłanianie wapnia i fosforu, dbając o prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego oraz zdrowie naszych zębów.
Jak uzupełnić poziom witaminy D?
W okresie od września do kwietnia, kiedy dociera do nas znikoma ilość promieni słonecznych, musimy pomagać naszemu organizmowi w dostarczeniu witaminy D. Zacznijmy od odpowiedniej diety, w której nie może zabraknąć takich produktów jak tłuste ryby morskie (na przykład węgorz, łosoś, śledź), twarde sery, jaja, mleko. Jednak w produktach spożywczych znajduje się niewiele witaminy D. W Stanach Zjednoczonych przetwory mleczne, sok pomarańczowy czy płatki wzbogaca się o witaminę D.
W Polsce wzbogacane są niekiedy tylko margaryny. Dlatego dodatkowo można stosować suplementy diety, na przykład VITA buer D3, zawierający „witaminę słońca”. Pamiętajmy przy tym, że na przyswajanie witamin D niekorzystnie wpływa alkohol, a także środki przeczyszczające oraz glikokortykosteroidy, nazywane potocznie sterydami.