Krótka historia OMBRE na włosach i nie tylko



Trend, który przywędrował do Polski w 2011 roku, w dalszym ciągu nie znika z list topowych koloryzacji. Ombre pojawiło się u nas praktycznie z dnia na dzień, dominując najpierw świat mody, a chwilę później sfery kosmetyczną i fryzjerską. Obecnie wielokolorowe motywy można spotkać niemal wszędzie: od samochodów lakierowanych techniką ombre, przez barwione torty ślubne, aż po paznokcie i włosy.

 

Początek wielkiej mody na tęczowe fryzury

Na temat narodzin ombre wiadomo niewiele. Około XIX w. popularne stały się barwienia tkanin, które polegały na płynnym przechodzeniu od ciemniejszego odcienia danego koloru do jaśniejszego. Przy użyciu specjalnych maszyn pokrywano materiały tęczowymi wzorami. W ten sposób powstawały oryginalne ubrania, zasłony i obrusy. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że technika wykorzystująca pokrewne odcienie, w przyszłości będzie towarzyszyć ludziom w różnych dziedzinach życia.

W 2000 r. amerykańska piosenkarka Aaliyah podczas gali rozdania nagród MTV Movie Awards wystąpiła w czarnych włosach z brązowymi końcówkami. Prawdopodobnie była to pierwsza publiczna odsłona fryzjerskiego ombre w historii. Aaliyah nieświadomie uruchomiła modową machinę, w wyniku której setki gwiazd zaczęły eksperymentować z nową koloryzacją. Ombre nosiły kobiety (Beyoncé, Lauren Conrad) oraz długowłosi mężczyźni (Jared Leto). Większość decydowała się na bezpieczne odcienie. Dominował blond i jasne brązy.

ombre_hellblond_rot_1



W 2010 r. znana z kontrowersyjnych stylizacji Lady Gaga, na rozdaniu statuetek Grammy pojawiła się w żółtym ombre. Jasny blond pokrywający włosy u nasady, stopniowo przechodził w rażąco żółtą, kanarkową barwę. Końcówki przybrały musztardowy odcień, co dawało niezwykły, szokujący efekt w stylu celebrytki. Od tej pory coraz częściej zaczęto urozmaicać technikę ombre stosując nienaturalne odcienie, jak różowy, niebieski czy zielony.

ombre_honigblond_hellblond_1

Fenomen ombre w Polsce – farbować czy nie?

Moment pojawienia się trendu ombre hair w Polsce pamięta większość z nas, bo miał on miejsce niedawno, w 2011 r. Wtedy na barwną koloryzację zaczęły się decydować rodzime gwiazdy show-biznesu, m. in. Edyta Górniak, Monika Brodka czy też Maja Sablewska. Wszechobecne w telewizji ombre szybko rozkochało w sobie miliony Polek. Latem 2011 r. średnio co druga z nich nosiła dwukolorowe włosy.

Moda na stopniowo rozjaśniane pasma trwa nadal i wygląda na to, że nie zapowiada się jej koniec. Ombre bardzo się rozwija, obecnie wyróżnia się jego odmiany: sombre, ronze, bronde. Wśród młodych dziewczyn królują pastelowe tony, które są dalekie od tradycyjnych połączeń. Część kobiet jest zdania, że koloryzacja bazująca na rozjaśnianiu nieodwracalnie niszczy włosy, dlatego mimo szczerych chęci, rezygnują one z zabiegu.

Na szczęście doczepiane pasemka ombre ze sklepu Rubin Extensions, pozwalające zmienić kolor bez stosowania farby. Znajdziemy tam zestawienia blondu z czerwienią, ciemnego brązu z różem, a nawet kombinacje z seledynem. Możliwe jest więc sprawdzenie ombre na sobie, bez ryzykowania, że osłabimy kondycję pasm.

Oprócz kilkutonowej koloryzacji włosów, modne jest też ombre na paznokciach i na powiekach. Manicure polegający na stopniowaniu koloru wykonuje się znacznie łatwiej, niż skomplikowane farbowanie. Wystarczą trzy lakiery w zbliżonych odcieniach i gąbeczka, która zapewni płynne połączenie. Podobnie jest z makijażem; kilka cieni z jednej paletki oraz pędzelek pozwolą wykonać ombre make-up idealny na wieczór i świetnie wpisujący się w panujący trend.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ