Dla włosów ekstrakt ze skrzypu i innych roślin



Ekstrakt ze skrzypu polnego jest prawdziwą skarbnicą potasu i łatwo przyswajalnej krzemionki, które stanowią cenny budulec włosa. Wzmacnia on i uelastycznia strukturę włosa hamując jego wypadanie. Jednak warto, aby szampon i odżywka uzupełnione były także o wyciągi z żeń-szenia, brzozy, pokrzywy, kiełków soi i pszenicy, a także o pantenol.

Krzem i potas w skrzypie na włosy.

Nazwa rośliny pochodzi od charakterystycznego dźwięku skrzypnięcia, który pojawia się w momencie nadepnięcia na nią. Dźwięk ten spowodowany jest wysyceniem ścian komórkowych skrzypów, krzemionką, czyli ditlenkiem krzemu. Stanowi ona 20% spośród związków krzemu, jakie obecne są w roślinie i co ważne, jest rozpuszczalna w wodzie.

Dzięki temu zioło to jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, co pozwala wykorzystać je w medycynie i kosmetyce. Krzem ponadto pełni ważną rolę w procesie tworzenia tkanki łącznej, keratyny i kolagenu, czyli istotnych składników włosów.

Jednak skrzyp polny to bogate źródło także innej soli mineralnej, a mianowicie potasu. Jest on, od wieków, znanym źródłem urody. W przypadku odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie, skóra jest właściwie nawilżona. Natomiast jego braki powodują nie tylko przesuszenie i łuszczenie się skóry, ale także matowienie. Obydwa te pierwiastki zapobiegają nadmiernemu wypadaniu, łamliwości, siwieniu i rozdwajaniu się końcówek włosów, a także odpowiadają za ich połysk.

Inne ekstrakty roślinne dla zdrowych włosów.

Warto, aby szampon i odżywka do włosów, oprócz ekstraktu ze skrzypu polnego, uzupełnione były również o wyciąg z:

– Żeń-szenia

Dzięki zawartości ponad 200 substancji biologicznie czynnych, wyraźnie wzmacnia i regeneruje włosy oraz dostarcza cebulkom energię, zapewniając witalność i naturalny blask. Poprawia cyrkulację substancji odżywczych, dzięki czemu wzmacnia macierz włosa. Ekstrakt z jego korzenia zarówno przyspiesza porost włosów, jak i zapobiega ich wypadaniu.



– Brzozy

Substancje aktywne wyciągu z kory brzozy posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu stosuje się go przy łupieżu. Ekstrakt ten wzmacnia cebulki włosów, stymuluje odrost włosów np. w przypadku łysienia plackowatego czy po porodzie. Poza tym działa oczyszczająco i regenerująco, nadając włosom witalności. Dzięki niemu włosy stają się gładkie i sprężyste.

– Pokrzywy

Reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co włosy mniej się przetłuszczają, dlatego jest pomocny w walce z łupieżem i łojotokiem. Do tego wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu sprzyja ich wzrostowi i gęstości. Jeżeli używamy kosmetyku zawierającego wyciąg z tej rośliny, poprawi się stan nie tylko naszych włosów, lecz także skóry głowy, o której często zapominamy.

– Kiełków soi i pszenicy

Dostarcza energii niezbędnej do syntezy składników budulcowych włosów, czyli protein. Rewitalizuje wzrost włosów, dzięki czemu zapobiega i opóźnia proces ich starzenia się. Kiełki obydwu tych roślin są bogatym źródłem potasu, dlatego przeciwdziałają wypadaniu włosów.

Pantenol.

Oprócz wyciągów roślinnych, kosmetyki do włosów zawierać powinny pantenol, czyli prowitaminę B5. Nawilża on włókno włosowe, czyni włosy podatnymi na czesanie, zmniejsza ich skłonność do rozdwajania, poprawia stan uszkodzonych włosów, pogrubia je oraz łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry.

Na polskim rynku dostępny jest szampon i odżywka marki Pokrzepol, które zawierają ekstrakt ze skrzypu polnego, kiełek soi i pszenicy, a także pantenol. Oprócz tego szampon zawiera wyciąg z żeń-szenia, natomiast odżywka z brzozy i pokrzywy. Skojarzone działanie substancji aktywnych, które zawarte są w tych ekstraktach sprawia, że włosy odzyskują zdrowy wygląd i powstrzymane zostaje ich wzmożone wypadanie. Dlatego przeznaczone są szczególnie do pielęgnacji włosów osłabionych i wypadających.

Kosmetyki te zawierają w swoim składzie naturalne wyciągi roślinne, od pokoleń stosowane do poprawiania kondycji włosa. Szampon dodatkowo posiada optymalnie zrównoważoną kombinację substancji myjących, odżywka natomiast unikatową bazą kondycjonującą, która pokrywa powierzchnię włosa nie obciążając go.

Szampon Pokrzepol nawilża, uelastycznia i wygładza włosy, a także zmniejsza ich łamliwość i skłonność do rozdwajania się. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji włosów, z kolei odżywkę tej marki stosuje się 2-3 razy w tygodniu. Należy nanieść ją na wilgotne i czyste włosy, wetrzeć w skórę głowy, a następnie rozprowadzić po całej długości włosów. Aby uzyskać najlepszy rezultat należy, po wmasowaniu obydwu produktów w skórę głowy, pozostawić na włosach przez kilka minut, po czym spłukać.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ