W świecie perfum – najpopularniejsze rodziny zapachowe



Perfumy są nieodłącznym elementem każdej stylizacji. Dobrze dobrany zapach efektownie podkreśla ubiór oraz charakter noszącej go osoby. W sprzedaży dostępne są tysiące flakoników z pachnącą zawartością. Każdy z nich różni się kompozycją, jednak wszystkie one łączą się w pewne grupy. Jeśli jesteś ciekaw, z jakich komponentów składają się twoje perfumy, zapoznaj się z najpopularniejszymi rodzinami zapachowymi

 

Zapachy kwiatowe

Tworzą najliczniej reprezentowana grupę zapachów. Są zazwyczaj słodkie, jednak występują nie tylko w zapachach dedykowanych dla kobiet, ale również w męskich kompozycjach. Powstają najczęściej na bazie róży, piwonii, jaśminu, fiołków, gardenii, konwalii. Zapachy powstałe na bazie nut kwiatowych są niezwykle przyjemne w obiorze i lekkie, dlatego z powodzeniem można je stosować jako zapachy uniwersalne. Jednym z najpopularniejszych kwiatowych zapachów jest np. kultowe J’adore czy Euphoria Calvina Kleina.

 

Zapachy cytrusowe

To druga po kwiatowych najważniejsza grupa zapachów. Często występują one z resztą w duecie – automaty cytrusowe sprawiają, że zapach jest świeży. W perfumiarstwie wykorzystuje się najczęściej aromaty pomarańczy, pomelo, limonki, grejpfruta oraz cytryny.

W zapachach damskich cytrusy mają za zadanie przełamać słodycz kwiatów. Z kolei w męskich świetnie podkreślają surowość aromatów drzewnych. To właśnie m.in. na bazie cytrusów powstał jeden z najsłynniejszych zapachów świata, czyli unisexowy CK One.

Zapachy orientalne

Do ich skomponowania perfumiarze używają aromatów korzennych urozmaiconych kadzidłami. W zapachach orientalnych wyraźnie wyczuwalne są goździki, cynamon, wanilia, mirra, drzewo sandałowe czy gałka muszkatołowa. Uzupełnieniem korzenno-orientalnej kompozycji są nuty kwiatowe, a zwłaszcza orchidee, które sprawiają, że egzotyczna słodycz jest łatwiejsza w odbiorze lub owocowe, jak brzoskwinia czy morela.

Są to zazwyczaj ciepłe zapachy, które najlepiej sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym. Orientalne perfumy znajdziesz tu: https://tagomago.pl/collections/ajmal



Zapachy drzewne

To przede wszystkim propozycja dla mężczyzn. Do ich wykonania stosuje się nuty zapachowe drzewa sandałowego, cedru, paczuli, wetywerii czy mchu. Świetnie się one komponują z aromatami kwiatowymi i korzennymi. Zapachy drzewne idealnie pasują do eleganckich stylizacji oraz wieczornych wyjść – są one dość intensywne w odbiorze, dlatego nie poleca się ich np. jako część ubioru do pracy.

w-swiecie-perfum-najpopularniejsze-rodziny-zapachowe-2

Zapachy owocowe

Podobnie, jak w przypadku zapachów kwiatowych, aromaty owocowe są słodkie i bardzo przyjemne. To przede wszystkim zapach bananów, gruszek, malin, brzoskwini, jabłka czy jeżyn. Idealnie komponują się z wanilią i w takim wydaniu zapachy owocowe są idealną propozycją zwłaszcza dla młodych kobiet, jako uzupełnienie do zwiewnych i lekkich stylizacji. Przykładem zapachu owocowego jest Nina Rici Nina L’Elixir

 

Zapachy aldehydowe

Znakiem rozpoznawczym i najlepszą wizytówką zapachów aldehydowych jest legendarne Chanel no.5. Aldehydy są zapachami syntetycznymi i wyraźnie wyczuwa się w nich nuty kolendry, pomarańczy i fiołka. To dosyć ciężkie aromaty, które utrzymują się na skórze przez długi czas. Najlepiej sprawdzą się jako dopełnienie eleganckich stylizacji, a chętnie sięgają po nie dojrzałe kobiety.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ