Naturalne sposoby na piękne i czyste włosy



Wszystkie marzymy o pięknych, błyszczących, gładkich, zdrowych włosach – takich, jakie mają modelki w reklamach. Niestety, rzeczywistość bywa okrutna. Niekorzystne czynniki atmosferyczne, przetłuszczanie, farbowanie, modelowanie – wszystko to sprawia, że stan naszych włosów pozostawia wiele do życzenia. Jak sobie z tym radzić?

 

Chemia szkodzi

Wielkie koncerny kosmetyczne prześcigają się we wprowadzaniu na rynek kosmetyków do włosów. Wystarczy spojrzeć na półki: znajdują się na nich całe rzędy przeróżnych szamponów, odżywek, pianek i olejków. Wszystko to, aby nasze włosy lśniły czystością i pięknem. Czy to działa? Nie do końca. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć w lustro. Im więcej składników chemicznych, tym większe prawdopodobieństwo, że zamiast pomóc, możemy sobie zaszkodzić. Niektóre związki są bowiem bardzo niebezpieczne.

 

Sodium Laureth Sulfate

Czyli w skrócie SLS to popularny składnik, znajdujący się w większości detergentów, w tym szamponów do włosów. Przyjrzyjmy mu się bliżej. Definicja mówi, że Sodium Laureth Sulfate jest „substancją powierzchniowo czynną, składającą się z niepolarnego łańcucha węglowodorowego, mogącą zakotwiczyć się w tłuszczu”, dzięki czemu umożliwia ona usunięcie tłustych substancji z powierzchni skóry, a co za tym idzie – idealnie wkomponowuje się w mydła czy szampony.

Już samo to brzmi groźnie, prawda? Wprawdzie obecnie modne jest krytykowanie wszystkich i wszystkiego oraz doszukiwanie się dziury w całym, zarzuty dotyczące SLS nie są zupełnie bezpodstawne. Istnieje bowiem bardzo wiele specjalistycznych publikacji, dowodzących negatywnego wpływu tego specyfiku na skórę – od zaczerwienienia, poprzez obrzęk i zapalenie, na łuszczeniu kończąc. Warto mieć również na uwadze, że siarczan sodowo-lauretowy może przenikać przez skórę, działa silniej w wysokiej temperaturze oraz jest jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych u dzieci.



Zaufajmy naturze

Chociaż brak jest jednoznacznych dowodów, świadczących o tym, że SLS jest rakotwórczy, już sam fakt, że obecność tego związku można wykryć na ciele nawet po pięciu dniach od użycia kosmetyków go zawierających, jest niepokojący. Chemia w codziennym życiu otacza nas z każdej strony, co na pewno nie jest obojętne dla naszego organizmu. Warto więc spróbować zminimalizować jej ilość.

Jak? Na przykład używając naturalnych kosmetyków. Wystarczy spojrzeć na dobroczynne działanie ziół: wyciąg z łopianu wzmacnia cebulki włosowe i odżywia skórę głowy. Podobne efekty daje stosowanie uralskiej lukrecji czy syberyjskiego kachimu. Z kolei olejek toskańskiej oliwy odżywia i nawilża włosy, zaś dziegieć brzozowy usuwa nadmiar sebum, dzięki czemu działa przeciwłupieżowo.

Cykl życia włosa można przedłużyć dzięki używaniu propolisu, czyli balsamu pszczelego. Antyseptycznie natomiast działają liście gorczycy, które ponadto normalizują hydro-lipidowy balans skóry głowy oraz poprawiają wymianę materii.

Szampony dla każdego typu włosów, wolne od niekorzystnych związków chemicznych (w tym wspomnianego już siarczanu sodowo-lauretowego), znaleźć można na stronach z kosmetykami naturalnymi, takich jak triny.pl.

Regularne stosowanie preparatów na bazie naturalnych składników skutkuje znaczną poprawą włosów, które staną się piękne, lekkie i błyszczące, czyli dokładnie takie, na jakich nam zależy.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ