Jak działa suchy szampon do włosów?



Częste mycie włosów jest problemem dla wielu kobiet, zwłaszcza, jeśli są aktywne, mają długie i szybko przetłuszczające się włosy. Aby wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnym myciem włosów można zastosować suchy szampon. Jak on działa?

 

Nowość na polskim rynku

Suchy szampon do włosów na polskim rynku kosmetycznym nie jest jeszcze tak popularny jak chociażby w Niemczech. Znajdziemy go jednak na półkach w drogeriach i marketach. Jest to produkt przeznaczony do różnego typu włosów, którego zadaniem jest odświeżenie fryzury.

Niezależnie od tego, jaki kosmetyk wybierzemy, każdy suchy szampon działa mniej więcej tak samo. Po spryskaniu włosów, zawarta w produkcie skrobia, zaczyna natychmiastowo absorbować nadmiar sebum. Dzięki temu sprawiają wrażenie bardziej świeżych i puszystych, jak po umyciu konwencjonalnymi kosmetykami.

W rzeczywistości suchy szampon nie oczyszcza włosów z sebum i zabrudzeń, ponieważ nie myje ich, a tylko poprawia ich wygląd na kilka godzin czy co najwyżej na 1-2 dni.



Czy suchy szampon niszczy włosy?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, mitem są przesłanki mówiące o tym, że wykorzystując suchy szampon do włosów niszczymy ich strukturę. Nic podobnego – o ile kosmetyk ten jest stosowany okazjonalnie i w rozsądnych ilościach. Nie należy go nakładać na czuprynę każdego dnia, ponieważ będzie prowadził do wysuszenia czy nawet przesuszenia włosów. Może też podrażnić skórę głowy i cebulki, prowadząc do ich osłabienia i wypadania. Jeśli będziemy jednak stosować kosmetyk zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na ulotce lub etykiecie opakowania, na pewno nic takiego się nie stanie.

Taki specyfik można kupić w dobrze zaopatrzonych drogeriach, a w swojej ofercie ma go między innymi firma Syoss, specjalizująca się w produktach do mycia, pielęgnacji i stylizacji włosów.  Korzystając z suchego szamponu sięgnijmy po ten kosmetyk, który adresowany jest do naszego typu włosów. Przy cienkich i oklapniętych włosach najlepiej sprawdzi się szampon suchy z efektem push-up, podnoszący włosy ku górze. Jeśli mamy problem z mocno przetłuszczającymi się włosami, najlepszy będzie dla nas specyfik do włosów skłonnych do łojotoku.

Zastosowanie suchego szamponu działa podobnie jak użycie lakieru do włosów. Wystarczy spryskać nim wyszczotkowane włosy. Za każdym rozpyleniem szamponu należy mocno wstrząsnąć jego pojemnikiem, aby skrobia trafiła do dyszy i znalazła się na włosach. Po skorzystaniu z suchego szamponu należy ponownie wyszczotkować włosy, aby usunąć nadmiar produktu.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ