Jakie zabiegi łączyć? Bruzdy, blizny i przebarwienia



Zabiegów medycyny estetycznej jest tak dużo, że można się pogubić. Co wybrać, aby się odmłodzić, a co, by usunąć blizny lub pozbyć się zbędnych kilogramów? W niemal wszystkich przypadkach najlepsze efekty daje terapia skojarzona, czyli połączenie dwóch-trzech zabiegów jednocześnie. W ten sposób działamy na problem najbardziej kompleksowo. Tylko które zabiegi można ze sobą połączyć, aby uzyskać optymalny efekt? – radzi dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej.

 

Na bruzdy na szyi

Powstawanie zmarszczek ma oczywiście związek ze starzeniem się skóry, ale nie tylko. Dla przykładu zmarszczki na szyi (inaczej „naszyjnik Wenus”), są najczęściej skutkiem nieprawidłowej postawy ciała. Niestety, zmiany te zauważamy zazwyczaj za późno, kiedy kremy i maseczki już nie pomagają.

Aby przywrócić szyi młodszy wygląd, możemy zadziałać nieablacyjnym laserem frakcyjnym, który ciepłem „zmiata” zniszczone komórki z powierzchni skóry. W miejscach naświetlania odparowane zostają włókna kolagenowe, a w ich miejsce tworzą się nowe.  W rezultacie skóra odbuduje się i jest gładsza.

Rezultaty mogą być jeszcze wyraźniejsze i trwalsze, jeśli laser wspomożemy mezoterapią z osoczem bogatopłytkowym. Osocze podawane pod skórę nazywane jest „eliksirem młodości”, ponieważ silnie stymuluje komórki do wytwarzania nowej elastyny i kolagenu.

Dodatkowo, jeśli problemem są też zwiotczałe policzki boczne (tzw. „opadające chomiki”), wyjściem jest zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących lub wypełniacza – zależy to od anatomii twarzy i efektu, jaki chcemy uzyskać. Rezultatem będzie jeszcze wyraźniejsze odświeżenie i napięcie skóry.



Na blizny potrądzikowe

Likwidowanie blizn potrądzikowych to długoterminowe wyzwanie. W ofercie medycyny estetycznej mamy szereg różnych metod, które mogą pomóc. Oczywiście blizn (nawet tych niewielkich, potrądzikowych) nie usuniemy raz na zawsze. Możemy natomiast wyraźnie je zatuszować lub przebudować do prawie niezauważalnych.

By osiągnąć wymarzony efekt, trzeba z blizną pracować. Dlatego właśnie najlepsze wyniki przynosi terapia skojarzona dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Tylko taka terapia uwzględnia bowiem: rozległość występowania blizn potrądzikowych, ich głębokość, upodobania danej osoby oraz… finanse, jakie pacjent chce przeznaczyć na leczenie.

W przypadku blizn płytszych, najczęściej proponuję peelingi medyczne połączone z mezoterapią. Rezultaty są tu podwójne, bo z jednej strony peelingi złuszczają skórę i stymulują jej odnowę komórkową, co daje efekt „zrównania się” blizny z powierzchnią skóry. Natomiast z drugiej strony mezoterapia działa na zasadzie uzupełniania.

W przypadku blizn głębszych poprzez podanie wypełnienia głęboko pod bliznę, niejako „wypychamy” ją na zewnątrz, wyrównując do poziomu skóry, rozjaśniamy i zwiększamy napięcie skóry. Ważne, by rodzaj peelingu oraz mezoterapii został dobrany przez lekarza specjalistę do potrzeb danej osoby. Wtedy zmniejszymy ilość wizyt w salonie medycyny estetycznej, zniwelujemy działanie skutków ubocznych oraz przyśpieszymy pojawienie się pożądanych efektów.

Na zbędne kilogramy

W przypadku walki ze nadwagą, dobrze jest połączyć kawitację ultradźwiękową z lipolizą. Kawitacja jest nowoczesną metodą miejscowego, nieinwazyjnego odchudzania, bardzo obecnie popularną szczególnie w krajach skandynawskich, m.in. w Danii. Dzięki specjalnemu urządzeniu, usuwamy nadmiar tkanki tłuszczowej za pomocą kawitacji ultradźwiękowej.

Jak to działa? Otóż kawitacja jest zjawiskiem fizycznym, podczas którego tłuszcz zostaje zemulgowany i wydalony z komórek tłuszczowych. Z kolei lipoliza polega na podaniu substancji lipolitycznej (rozpuszczającej tłuszcz) w obszary ciała z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Połączenie tych zabiegów daje rewelacyjne efekty wysmuklenia sylwetki, ponieważ substancja lipolityczna bardzo szybko przenika do wnętrza komórek, powodując rozerwanie się błon komórek tłuszczowych. Obydwie terapie przeprowadza się w seriach. Najlepsze rezultaty uzyskamy po serii sześciu zabiegów kawitacji ultradźwiękowej i czterech lipolizy. Wymaga to nieco czasu, się warto. Ostateczne efekty są bowiem spektakularne.

Na przebarwienia

Etiologia przebarwień jest różna. Mogą być posłoneczne, pozapalne lub związane z przemianą materii. Również ten podział można zmodyfikować i rozszerzyć. Część przebarwień da się łatwo usunąć za pomocą lasera lub odpowiedniego peelingu. Natomiast przebarwienia typu melasma są bardziej oporne i w tym przypadku najlepsze efekty daje połączenie zabiegów złuszczających z odpowiednio dobraną mezoterapią.

Dr Urszula Brumer

modanaurode.pl Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ