Czym różnią się perfumy od wody perfumowanej i wody toaletowej?



Chociaż kosmetyki zapachowe należą do jednych z najczęściej kupowanych na świecie, to wiele z nas wciąż jednak ma problem z prawidłowym odszyfrowaniem ich oznaczeń. Dla wielu perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa to jeden i ten sam produkt, co jest niepoprawnym twierdzeniem.

Są to trzy zupełnie różne produkty, których definicję wypada znać, aby móc kupować kosmetyki, które w 100% spełnią nasze oczekiwania. Co więc odróżnia od siebie „parfum” (perfumy), „EDP” (wodę perfumowaną) i „EDT” (wodę toaletową)?

Czym są perfumy?

Według najpopularniejszej definicji są to kosmetyki, które mają za zadanie nadanie ciału i innym obiektom przyjemnego zapachu. Składają się z mieszaniny substancji zapachowych, których odpowiednia proporcja zapewnia przyjemną woń produktu. Oprócz tego perfumy zawierają także alkohol, odpowiedzialny za prawidłowe rozpuszczanie między sobą środków zapachowych, a także składniki zapewniające utrwalenie powstałej mieszaniny zapachowej.

Substancje alkoholowe szybko parują ze skóry lub w nią wnikają, natomiast najważniejsze składniki perfum, czyli olejki eteryczne, utrzymują się na niej zdecydowanie dłużej i to ich stopniowe uwalnianie się powoduje przyjemne doznania węchowe.

Najbardziej pożądane, czyli pełnowartościowe perfumy

Popularnie przyjęło się, że na większość produktów zamkniętych we flakonach i mających nadać zapach naszemu ciału zwykło się mówić perfumy, to nie jest to w pełni uzasadnione. Perfumy charakteryzują się tym, że zawartość zapachowych olejków w ich składzie wynosi aż od 20 do 43%.

Dzięki temu utrzymujący się dzięki nim zapach jest najbardziej intensywny. Perfumy są również najdroższym produktem perfumeryjnym, przez co nie są tak popularne w sprzedaży, jak podobne do niej wody perfumowane i toaletowe. Perfumy w swojej czystej postaci bardzo często służą producentom, jako wzorcowa baza pod pozostałe kosmetyki z danej serii. Nie każdemu przypadnie do gustu ich mocno skoncentrowana postać, dlatego powstały jej słabsze i popularniejsze na rynku zamienniki.

Cena prawdziwych perfum może dochodzić do 700 złotych w górę, dlatego rzadko kiedy można je spotkać na sklepowych półkach. Zapach prawdziwych perfum może utrzymywać się na ciele nawet do kilku dni



Najpopularniejsza woda perfumowana

Produkt perfumeryjny będący wyborem największej grupy kobiet i mężczyzn. Zawierają w sobie od 10 do 20% olejków eterycznych. Jej zapach utrzymuje się krócej niż w przypadku perfum, ale zdecydowanie dłużej w porównaniu z wodą toaletową. Stosowany skrót EDT pochodzi od nazwy „eau de parfum”, czyli „woda perfumowana“.

Dzięki stosunkowo dużemu stężeniu olejków eterycznych zapach wody perfumowanej może utrzymywać się, jeśli nie przez pół dnia, to do kilku godzin po aplikacji perfum. Cena przyzwoitej buteleczki dobrej jakości wody perfumowanej może kosztować od 200 złotych w górę.

Przykładem najpopularniejszych damskich wód perfumowanych są:Euphoria Calvina Kleina, Pour Femme Lacoste i J’Adore Dior,  natomiast męskich: Bottled Hugo Boss, Acqua di Gio Pour Homme Giorgio Armani, Cool Water Men Davidoff.

Delikatna woda toaletowa

Zapach wody toaletowej może ulotnić się nawet po kilkunastu minutach od jego aplikacji, dlatego jeśli mamy większy budżet na zakup zapachowego kosmetyku, to nie zawsze jest to szczęśliwy wybór, co nie oznacza, że nie mogą przypaść one niektórym do gustu. Zawartość zapachowych olejków wynosi w wodzie toaletowej około 5 – 10% i jest to zazwyczaj bardziej produkt o silnym stężeniu alkoholowym, do którego dodatkiem są nuty zapachowe.

Ceny wód toaletowych rozpoczynają się średnio od 50 złotych za flakonik. Woda toaletowa, w której dominuje kwiatowa nuta zapachowa nazywana jest również „wodą kwiatową”. Do rodziny wód toaletowych należy także popularnie stosowana przez mężczyzn podczas golenia woda kolońska.

Szeroki asortyment pełnowartościowych perfum, popularnych wód perfumowanych i delikatniejszych wód toaletowych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, można odnaleźć w internetowej perfumerii tagomago.pl.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ