Melatonina



Co to jest melatonina?

Melatonina jest hormonem, który jest produkowany przez szyszynkę w mózgu. Melatonina zmienia się w 24 godzinnych cyklach i jest sterowana przez nasz zegar biologiczny. Zwykle jej produkcja jest ograniczona, gdy przebywamy w jasnym świetle. Stężenie zwiększa się w nocy. Dlatego jest często nazywana „hormonem ciemności”. Ale w rzeczywistości samo słowo melatonina oznacza „wybielanie skóry”. Wynika to z tego, jak wpływa na skórę u niektórych zwierząt. Ale nie zmienia ona koloru skóry u ludzi. Niektóre rośliny również mają niewielkie ilości melatoniny. Obejmuje to rośliny, których używamy jako pokarm.

 

Gdzie ona się znajduje?

Gdy dostanie się do krwi, melatonina przechodzi do wszystkich części ciała.

Co ona robi?

Melatonina wydaje się być ważna w regulacji wewnętrznego cyklu zegara biologicznego snu i czuwania. Pozostałe właściwości to: przeciwutleniające i wolnorodnikowe, niektórzy twierdzą, że ma antyrakowe i odmładzające efekty, ale nie ma jeszcze żadnego dowodu na to u ludzi.W odniesieniu do snu, poziom melatoniny we krwi zaczyna iść w górę na około 2 godziny przed pójściem spać. Pomaga zasnąć i powoduje, że temperatura ciała obniża się lekko.

Do czego możemy użyć melatoniny?

Melatonina jest używana do leczenia bezsenności. Istnieją dwa sposoby stosowania jej. Pierwszy – jako środek uspokajający, aby czuć się sennym. Jest to najczęściej używana forma. Drugi – pomóc w zresetowaniu wewnętrznego zegara biologicznego do innego czasu, w warunkach, gdzie jesteśmy poza synchronizacją w czasie dnia, jak nagła zmiana strefy czasowej lub zaawansowana czy opóźniona faza snu.

W tych przypadkach leczenie melatoniną często łączy się z terapią światłem. Światło jest stosowane rano (zwykle za pomocą promieniowania na zewnątrz) w przypadku jet lag lub opóźnionej fazy snu lub wieczorem (z wykorzystaniem światła) w przypadku zespołu przyspieszonej fazy snu. Ostatnio syntetyczna forma melatoniny została również opracowana w celu leczenia depresji.



Jakie dawki należy przyjmować?

Dzienne dawki 0,5 mg do 5 mg wydają się skuteczne, chociaż początek snu może wystąpić szybciej przy wyższej dawce. Nie zauważono żadnych korzyści w przyjmowaniu większych ilości.

Kiedy należy wziąć melatoninę?

W przypadku zażycia melatoniny by zasnąć, najlepszy czas (szczególnie przy tabletkach z powolnym uwalnianiem) to około godzina przed pójściem do łóżka. Jednak niektórzy ludzie czują „falę” senności około 20 minut po zażyciu i wtedy najlepiej być już w łóżku. Być może trzeba będzie trochę poeksperymentować , gdyż każdy organizm może reagować inaczej. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Można również przyjmować melatoninę aby wyregulować zegar biologiczny, na przykład gdy przekraczamy strefy czasowe, aby zminimalizować efekt jet lag. Należy połknąć tabletki z melatoniną przed położeniem się spać w miejscu docelowym. Korzyści są większe, gdy przez więcej stref czasowych przebiega trasa i na wschód, bardziej niż na zachód.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Melatonina może powodować senność i tak nie powinna być przyjmowana przed rozpoczęciem jazdy samochodem lub obsługą maszyn.Długotrwałe stosowanie melatoniny jest jedynie odpowiednie, jeżeli zażywamy ją z powodu znacznego zaburzenia snu.Skutki uboczne są rzadkie.

Artykuł przygotowany przez dystrybutora oferującego materace do spania, materace lateksowe i inne.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ