Typ skóry a wizyta w gabinecie – o czym warto wiedzieć?



Cera sucha, tłusta i mieszana – do tego podziału większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić, ale czy wszyscy wiemy, w jaki sposób typ skóry wpływa na proces starzenia? I kolejne pytanie – czy poddając się najpopularniejszym zabiegom medycyny estetycznej, powinniśmy pamiętać o tym, jaką mamy cerę? Okazuje się, że i tak, i nie.  

Różnica między cerą tłustą i suchą zasadza się przede wszystkim na odmiennej pracy gruczołów łojowych – w przypadku cery tłustej znacznie intensywniejszej, innej wrażliwości na czynniki zewnętrzne oraz konieczności przestrzegania innych zasad pielęgnacji. Tym, co łączy wszystkie rodzaje skóry jest natomiast możliwość zastosowania w celu przeciwdziałania oznakom starzenia tych samych metod. Najpopularniejszy wciąż pozostaje kwas hialuronowy. Jakie znaczenie ma typ skóry, gdy decydujemy się na zastrzyk z użyciem kwasu hialuronowego? O to pytamy dr Martę Wilkowską-Trojniel, specjalistę dermatologa z gabinetu STDERM w Białymstoku.

Czy zatem decydując się na zastrzyk z kwasu hialuronowego, musimy wziąć pod uwagę typ skóry? Czy od tego czynnika mogą zależeć ilość oraz rodzaj kwasu użytego w trakcie zabiegu?

– Rodzaj i ilość kwasu za każdym razem dobierane są „na miarę”. Wraz z upływem lat w skórze dochodzi do szeregu procesów, które mają wpływ na jej wygląd w wieku dojrzałym. Niezależnie od tego, czy mamy skórę tłustą czy suchą, proces starzenia przebiega podobnie. Wraz z wiekiem maleje ilość włókien kolagenowych, następuje spadek prawidłowych funkcji skóry, nawodnienia oraz jędrności. Różnice można natomiast dostrzec po wyglądzie zmarszczek. W przypadku skóry tłustej mamy do czynienia z głębszymi ubytkami, podczas gdy skórę suchą częściej cechuje siateczka drobnych zmarszczek. Nawilżenie i wypełnienie potrzebne jest jednak bez względu na typ cery. Kwas hialuronowy sprawdza się w tej roli tak dobrze, ponieważ oprócz właściwości wypełniających, z którymi jest najczęściej kojarzony, wykazuje również silne cechy nawilżające, wiążące wodę wyjaśnia ekspert.



Rodzaje kwasu

Do rodzaju zmian zachodzących na powierzchni skóry, możemy bez problemy dobrać preparat z kwasem hialuronowym, który w pełni odpowie na nasze potrzeby. Kluczem do zadbanej i ładnej cery jest w tym przypadku dobór produktu, który został przebadany laboratoryjnie i jest polecane przez lekarza specjalistę. U osób o skórze suchej wymagana ilość preparatu może być większa. W większości przypadków jest to jednak sprawa bardzo indywidualna.

Do redukcji siateczki drobnych zmarszczek, szczególnie na początku, możemy użyć preparatów o mniejszym stężeniu kwasu, np. 20 mg/g, jakie jest w  Teosyal First Lines, a do wypełniania głębszych ubytków, czyli tych występujących z reguły u osób ze skórą tłustą, poleca się preparaty o większym stężeniu kwasu. Normą jest 25 mg/g. Pamiętajmy, że kwas hialuronowy za każdym razem uzupełniany jest zgodnie ze wskazaniami ocenianymi przez lekarza. Profesjonalny lekarz bez problemu dobierze preparat idealnie dopasowany do typu skóry.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ