Dermokosmetyki- pomost między kosmetykami i lekami



Dermokosmetyki- pomost między kosmetykami i lekami

Wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry bywa czasami niełatwy. Wiele znanych marek często nie bierze pod uwagę specyficznych potrzeb, które mają osoby ze skórą problemową. Codzienne narażenie na suchy lub wilgotny mikroklimat, promieniowanie ultrafioletowe oraz zanieczyszczenia powietrza powoduje, że stan naszej skóry nie zawsze jest idealny.

Producenci kosmetyków wychodzą naprzeciw wymaganiom cery problemowej, proponując do jej pielęgnacji specjalne linie dermokosmetyków. Ich zadanie polega na przywróceniu równowagi skórze. To prowadzi do zlikwidowania dolegliwości, które sprawiają, że nie jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu.

Dermokosmetyki łączą w sobie zalety produktów do codziennej pielęgnacji z dobroczynnym działaniem różnych składników, których nie sposób odnaleźć w innych rodzajach kosmetyków. Ich wyboru można dokonywać samodzielnie, można też poprosić o pomoc dermokonsultanta w aptece lub drogerii.

Zdarza się, że lekarze dermatolodzy sugerują ich stosowanie jako uzupełnienie do kuracji lub jako jedyny środek do rozwiązania niektórych problemów skórnych. Właściwie dobrany dermokosmetyk może być gwarancją zdrowej skóry i ładnego wyglądu.



Jak dobrać właściwy dermokosmetyk dla naszych potrzeb?

Aby znaleźć dermokosmetyk właściwie dopasowany do naszych potrzeb, należy najpierw rozpoznać, jaki mamy rodzaj cery. Tutaj także może przydać się porada dermokonsultanta. Skóra sucha wiąże się ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień. Często towarzyszy jej uczucie pieczenia i ściągnięcia, niekiedy też łatwe łuszczenie się.

Przyczyną suchości skóry jest niedostateczne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Objawy skóry odwodnionej z reguły są podobne, jednak ich przyczyną jest zbyt mała ilość wody w skórze, podczas gdy gruczoły łojowe pracują normalnie lub są wręcz nadaktywne. Skórę tłustą można rozpoznać po charakterystycznym „błyszczeniu”. Pojawia się ono najczęściej na czole i nosie, nieco rzadziej na policzkach. Na takiej cerze często pojawiają się zmiany trądzikowe.

Do niedawna problem trądziku dotyczył jedynie nastolatków, jednak coraz częściej skarżą się na niego osoby między 20 a 40 rokiem życia. Przyczyną tego stanu może być np. chroniczny stres, wywołujący zaburzenia w równowadze hormonalnej. Na skórze naczynkowej wyraźnie widać rozszerzone drobne naczynka krwionośne. Czasami jest ich na tyle dużo, że sprawiają wrażenie rumieńca, który staje się intensywniejszy pod wpływem zimna, gorąca lub wiatru. Dobry kosmetyk do tego rodzaju cery powinien wzmacniać ściany poszerzonych naczyń, poprawiać krążenie i działać przeciwzapalnie.

Rozwiązaniem dla osób z cerą problemową mogą być np. kosmetyki marki Iwostin. Ich gama jest bardzo szeroka. Znajdują się w niej produkty do skóry suchej i odwodnionej, tłustej i trądzikowej oraz naczynkowej, a oprócz nich także kosmetyki do skóry z trądzikiem różowatym i z przebarwieniami. W serii występują też kremy o działaniu przeciwzmarszczkowym, antyperspiranty, kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrami UV oraz produkty do pielęgnacji stóp. Uzupełnieniem do kuracji przeciwproblemowych są fluidy dla skóry wymagającej. Dzięki nim osoby zmagające się problemami skórnymi nie muszą rezygnować z makijażu, ponieważ mogą stosować podkłady, które nie będą pogłębiały ich dolegliwości, a wręcz przeciwnie- będą je łagodzić i skutecznie maskować. W serii podkładów Iwostin znajdują się fluidy do cery suchej i wrażliwej, tłustej i trądzikowej oraz naczynkowej.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ