Nuty zapachowe, czyli z czego składają się perfumy?



Szukasz nowych perfum i właśnie testujesz kolejne zapachy? Przekonaj się zatem z jakich nut składają się perfumy. Dzięki temu będziesz mogła lepiej przetestować wybrane zapachy oraz świadomie zgłębiać następujące po sobie akordy. W ten sposób z pewnością wybierzesz perfumy, które będą do ciebie pasować jak ulał.

 

Proces powstawania perfum to trudna sztuka. Odpowiedni dobór poszczególnych komponentów decyduje nie tylko o finalnym zapachu, ale również o sposobie w jaki uwalnia się on z naszej skóry oraz o trwałości specyfiku. Bardzo ważne jest bowiem właściwe dobranie następujących po sobie nut zapachowych.

Wyczuwając swoje własne perfumy, z pewnością zwróciłaś uwagę, że ich zapach zmienia się wraz z upływem kolejnych godzin. Nie oznacza to wcale, że coś jest z zapachem nie tak – wręcz przeciwnie – perfumy stopniowo uwalniają swoje kolejne nuty zapachowe. Dlatego właśnie specjaliści ze świata perfum radzą, aby nie testować perfum na blotterach, tylko aplikować je na skórę. Jedynie w ten sposób możesz się przekonać, jak zapach prezentuje się naprawdę. Zanim zaczniesz testować nowe perfumy, przekonaj się z jakich nut składają się perfumy.

 

Nuta głowy

To pierwsze aromaty, jakie rejestruje nasz zmysł powonienia zaraz po rozpyleniu perfum. Jest to zazwyczaj dość intensywna woń, ponieważ stanowi pierwszy „haczyk”, który ma nas przekonać do tego zapachu. Nuty głowy są ulotne i pozostają wyczuwalne na skórze jedynie przez 15-30 minut. Zazwyczaj składają się na nie słodkie i owocowe zapachy, które mają wywołać pozytywne skojarzenia oraz nadać całej kompozycji lekkości.

grupa-perfum-kwiatowo-orientalnych-1

Nuta serca

Środkową nutę w kompozycji perfum stanowi nuta serca. Dochodzi ona do głosu mniej więcej po pół godzinie. Zmiana ta zazwyczaj następuje delikatnie i stopniowo, ponieważ w nucie serca stosuje się podobne aromaty, jak w nucie głowy. Są one jednak wzbogacone i utrwalone, przez co nuta ta jest wyrazistsza.

Nuta serca jest takim swoistym łącznikiem, pomiędzy dwoma pozostałymi nutami i w jej ostatnich akordach wprawny nos jest w stanie wyczuć to, co przyniesie z sobą kolejna. Nuta serca utrzymuje się najczęściej około 2 godzin, a tworzą ją bardziej wyrafinowane kompozycje np. kwiatowo-drzewne lub kwiatowo-orientalne, jak w Armani Code damskie.



Nuta bazy

Ostatnia nuta to właściwy zapach perfum. Utrzymuje się ona na skórze najdłużej i ma najbardziej złożoną kompozycję. W nucie głowy stosuje się esencje utrwalające zapach np. drzewne, ambrowe czy piżmowe. Same w sobie nie mają intensywnej woni, jednak służą wzmocnieniu kompozycji oraz wyższych warstw zapachu. To baza właśnie decyduje o tym, jak trwałe są perfumy i może być wyczuwalna nawet przez kilkanaście godzin.

grupa-perfum-kwiatowo-orientalnych-2

Dlaczego kolejne nuty pojawiają się stopniowo?

Każda nuta zapachowa powstaje w oparciu o inne składniki, a te różnią się czasem utleniania. To właśnie dlatego część aromatów dochodzi do głosu na początku, a kolejne pojawiają się dopiero z czasem. Jako pierwszy po zaaplikowaniu na skórę utlenia się alkohol i to on jest nośnikiem najsilniejszej woni. Utrwalaczem nut bazowych jest często piżmo i to właśnie dzięki niemu aromat bazy zapachu dochodzi do głosu na samym końcu.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ