Dobór soczewek kontaktowych – poradnik początkującego



Bardzo często osoby decydujące się na zakup szkieł kontaktowych nie mają pomysłu, jak zabrać się za te przedsięwzięcie. W niniejszym krótkim poradniku pragniemy zwrócić uwagę na parę punktów, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, by dokonać trafnej decyzji.

 

Jak często zamierzasz nosić soczewki?

Pytanie wydaje się oczywiste, jednak bardzo wiele osób po jego zadaniu nie potrafi udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Chcesz zakładać soczewkę codziennie, jedynie w weekendy, a może planujesz używać jej jedynie na specjalne okazje? Od tej odpowiedzi będzie zależeć między innymi decyzja, czy zdecydujesz się na miękkie soczewki (nadające się do noszenia zarówno przez krótki czas, jak i cały dzień), czy też ich twardsze odpowiedniki (przeznaczone do zakładania jedynie przez krótszy czas).

Czy dokonując wyboru uwzględniasz ostrość swojego widzenia?

Bardzo wiele osób z początku decyduje się na miękkie soczewki w standardowych, najbardziej popularnych wersjach. W przypadku, gdy zależy Ci na zwiększeniu ostrości i przejrzystości widzenia – warto jednak zastanowić się na soczewkami twardymi. Warto tu zaznaczyć, że ich noszenie wymaga czasu na przyzwyczajenie się do nich, by nosić je w pełni komfortowo. Ten typ soczewki zalecany jest również zwłaszcza dla osób cierpiących na różne odmiany astygmatyzmu.

szkła kontaktowe

Planujesz nosić soczewki także w nocy?

Co prawda niektóre soczewki posiadają znacznie zwiększoną przepuszczalność tlenu i odpowiednie atesty, które pozwalają na stosowanie ich także w trakcie nocy, jednak – nie są one bezpieczne dla każdego. Niedotlenienie gałki ocznej bardzo często prowadzi do poważnych problemów. Przed próbą zakupienia soczewek tego typu należy koniecznie skontaktować się z okulistą, który sprawdzi, jak Twoje oczy reagują na przeciążenie związane z nocnym noszeniem szkieł kontaktowych.



Doskwiera Ci alergia lub syndrom “suchych oczu”?

Jeśli cierpisz na którąś z powyższych przypadłości, przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu jakiegokolwiek rodzaju soczewki musisz skontaktować się ze swoim lekarzem.

Czynniki te wpływają bowiem w znacznym stopniu zarówno na komfort noszenia szkieł kontaktowych, jak również wyznaczają pewne limity dotyczące noszenia soczewek różnego typu. W przypadku występowania tych dolegliwości najczęstsze zastosowanie znajduje soczewka jednodniowa, bądź produkowane przez niektóre firmy, specjalistyczne szkła kontaktowe dedykowane dla suchych oczu.

Czy znajdziesz czas, by w pełni prawidłowo zadbać o swoje soczewki?

W celu uniknięcia poważnych problemów i powikłań związanych ze złym użytkowaniem, bądź stosowaniem niewłaściwych soczewek należy skonsultować się ze specjalistą. Pomimo to, nadal należy dbać codziennie o odpowiednią higienę soczewek, aby uniknąć nieprzyjemnych infekcji oka, jak choćby owrzodzenie rogówki.

Dlatego właśnie należy zadać sobie pytanie, czy z pewnością zamierzamy przestrzegać wszelkich wymaganych w tym celu zasad podczas stosowania naszych soczewek. Czy znajdziesz czas w rytmie swojego zabieganego życia, aby odpowiednio je oczyścić oraz zdezynfekować? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi “nie” lub masz jakiekolwiek wątpliwości – warto zastanowić się w takim razie nad zakupem soczewek jednodniowych, które po jednorazowym użyciu wyrzucasz po prostu do kosza.

 

Wymieniliśmy najczęstsze z czynników, które powinny decydować o doborze odpowiedniej, w pełni komfortowej dla Twojego oka soczewki. Należy tu jednak pamiętać, że zawsze przed ostateczną decyzją odnośnie zakupu należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem www.piekneoczy.pl

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ