Dobór soczewek kontaktowych – poradnik początkującego



Bardzo często osoby decydujące się na zakup szkieł kontaktowych nie mają pomysłu, jak zabrać się za te przedsięwzięcie. W niniejszym krótkim poradniku pragniemy zwrócić uwagę na parę punktów, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, by dokonać trafnej decyzji.

 

Jak często zamierzasz nosić soczewki?

Pytanie wydaje się oczywiste, jednak bardzo wiele osób po jego zadaniu nie potrafi udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Chcesz zakładać soczewkę codziennie, jedynie w weekendy, a może planujesz używać jej jedynie na specjalne okazje? Od tej odpowiedzi będzie zależeć między innymi decyzja, czy zdecydujesz się na miękkie soczewki (nadające się do noszenia zarówno przez krótki czas, jak i cały dzień), czy też ich twardsze odpowiedniki (przeznaczone do zakładania jedynie przez krótszy czas).

Czy dokonując wyboru uwzględniasz ostrość swojego widzenia?

Bardzo wiele osób z początku decyduje się na miękkie soczewki w standardowych, najbardziej popularnych wersjach. W przypadku, gdy zależy Ci na zwiększeniu ostrości i przejrzystości widzenia – warto jednak zastanowić się na soczewkami twardymi. Warto tu zaznaczyć, że ich noszenie wymaga czasu na przyzwyczajenie się do nich, by nosić je w pełni komfortowo. Ten typ soczewki zalecany jest również zwłaszcza dla osób cierpiących na różne odmiany astygmatyzmu.

szkła kontaktowe

Planujesz nosić soczewki także w nocy?

Co prawda niektóre soczewki posiadają znacznie zwiększoną przepuszczalność tlenu i odpowiednie atesty, które pozwalają na stosowanie ich także w trakcie nocy, jednak – nie są one bezpieczne dla każdego. Niedotlenienie gałki ocznej bardzo często prowadzi do poważnych problemów. Przed próbą zakupienia soczewek tego typu należy koniecznie skontaktować się z okulistą, który sprawdzi, jak Twoje oczy reagują na przeciążenie związane z nocnym noszeniem szkieł kontaktowych.



Doskwiera Ci alergia lub syndrom “suchych oczu”?

Jeśli cierpisz na którąś z powyższych przypadłości, przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu jakiegokolwiek rodzaju soczewki musisz skontaktować się ze swoim lekarzem.

Czynniki te wpływają bowiem w znacznym stopniu zarówno na komfort noszenia szkieł kontaktowych, jak również wyznaczają pewne limity dotyczące noszenia soczewek różnego typu. W przypadku występowania tych dolegliwości najczęstsze zastosowanie znajduje soczewka jednodniowa, bądź produkowane przez niektóre firmy, specjalistyczne szkła kontaktowe dedykowane dla suchych oczu.

Czy znajdziesz czas, by w pełni prawidłowo zadbać o swoje soczewki?

W celu uniknięcia poważnych problemów i powikłań związanych ze złym użytkowaniem, bądź stosowaniem niewłaściwych soczewek należy skonsultować się ze specjalistą. Pomimo to, nadal należy dbać codziennie o odpowiednią higienę soczewek, aby uniknąć nieprzyjemnych infekcji oka, jak choćby owrzodzenie rogówki.

Dlatego właśnie należy zadać sobie pytanie, czy z pewnością zamierzamy przestrzegać wszelkich wymaganych w tym celu zasad podczas stosowania naszych soczewek. Czy znajdziesz czas w rytmie swojego zabieganego życia, aby odpowiednio je oczyścić oraz zdezynfekować? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi “nie” lub masz jakiekolwiek wątpliwości – warto zastanowić się w takim razie nad zakupem soczewek jednodniowych, które po jednorazowym użyciu wyrzucasz po prostu do kosza.

 

Wymieniliśmy najczęstsze z czynników, które powinny decydować o doborze odpowiedniej, w pełni komfortowej dla Twojego oka soczewki. Należy tu jednak pamiętać, że zawsze przed ostateczną decyzją odnośnie zakupu należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem www.piekneoczy.pl

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ