Dobór soczewek kontaktowych – poradnik początkującego



Bardzo często osoby decydujące się na zakup szkieł kontaktowych nie mają pomysłu, jak zabrać się za te przedsięwzięcie. W niniejszym krótkim poradniku pragniemy zwrócić uwagę na parę punktów, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, by dokonać trafnej decyzji.

 

Jak często zamierzasz nosić soczewki?

Pytanie wydaje się oczywiste, jednak bardzo wiele osób po jego zadaniu nie potrafi udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Chcesz zakładać soczewkę codziennie, jedynie w weekendy, a może planujesz używać jej jedynie na specjalne okazje? Od tej odpowiedzi będzie zależeć między innymi decyzja, czy zdecydujesz się na miękkie soczewki (nadające się do noszenia zarówno przez krótki czas, jak i cały dzień), czy też ich twardsze odpowiedniki (przeznaczone do zakładania jedynie przez krótszy czas).

Czy dokonując wyboru uwzględniasz ostrość swojego widzenia?

Bardzo wiele osób z początku decyduje się na miękkie soczewki w standardowych, najbardziej popularnych wersjach. W przypadku, gdy zależy Ci na zwiększeniu ostrości i przejrzystości widzenia – warto jednak zastanowić się na soczewkami twardymi. Warto tu zaznaczyć, że ich noszenie wymaga czasu na przyzwyczajenie się do nich, by nosić je w pełni komfortowo. Ten typ soczewki zalecany jest również zwłaszcza dla osób cierpiących na różne odmiany astygmatyzmu.

szkła kontaktowe

Planujesz nosić soczewki także w nocy?

Co prawda niektóre soczewki posiadają znacznie zwiększoną przepuszczalność tlenu i odpowiednie atesty, które pozwalają na stosowanie ich także w trakcie nocy, jednak – nie są one bezpieczne dla każdego. Niedotlenienie gałki ocznej bardzo często prowadzi do poważnych problemów. Przed próbą zakupienia soczewek tego typu należy koniecznie skontaktować się z okulistą, który sprawdzi, jak Twoje oczy reagują na przeciążenie związane z nocnym noszeniem szkieł kontaktowych.



Doskwiera Ci alergia lub syndrom “suchych oczu”?

Jeśli cierpisz na którąś z powyższych przypadłości, przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu jakiegokolwiek rodzaju soczewki musisz skontaktować się ze swoim lekarzem.

Czynniki te wpływają bowiem w znacznym stopniu zarówno na komfort noszenia szkieł kontaktowych, jak również wyznaczają pewne limity dotyczące noszenia soczewek różnego typu. W przypadku występowania tych dolegliwości najczęstsze zastosowanie znajduje soczewka jednodniowa, bądź produkowane przez niektóre firmy, specjalistyczne szkła kontaktowe dedykowane dla suchych oczu.

Czy znajdziesz czas, by w pełni prawidłowo zadbać o swoje soczewki?

W celu uniknięcia poważnych problemów i powikłań związanych ze złym użytkowaniem, bądź stosowaniem niewłaściwych soczewek należy skonsultować się ze specjalistą. Pomimo to, nadal należy dbać codziennie o odpowiednią higienę soczewek, aby uniknąć nieprzyjemnych infekcji oka, jak choćby owrzodzenie rogówki.

Dlatego właśnie należy zadać sobie pytanie, czy z pewnością zamierzamy przestrzegać wszelkich wymaganych w tym celu zasad podczas stosowania naszych soczewek. Czy znajdziesz czas w rytmie swojego zabieganego życia, aby odpowiednio je oczyścić oraz zdezynfekować? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi “nie” lub masz jakiekolwiek wątpliwości – warto zastanowić się w takim razie nad zakupem soczewek jednodniowych, które po jednorazowym użyciu wyrzucasz po prostu do kosza.

 

Wymieniliśmy najczęstsze z czynników, które powinny decydować o doborze odpowiedniej, w pełni komfortowej dla Twojego oka soczewki. Należy tu jednak pamiętać, że zawsze przed ostateczną decyzją odnośnie zakupu należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem www.piekneoczy.pl

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ