Kosmetolog radzi: SOS dla stóp. Jak dbać o stopy, aby były piękne i zdrowe



Zimą często zapominamy o prawidłowym dbaniu o stopy, te zaś, uwięzione w ciasnych skarpetkach i schowane przed światem w zabudowanych butach, permanentnie narażone są na opuchnięcia, niedotlenienie i przesuszenie. 

Zanim pierwsze wiosenne temperatury pozwolą na sandałki, klapki czy koturny, warto zatroszczyć się o ich prezencję. Pielęgnacja stóp nie musi być ani bardzo kosztowna, ani szczególnie skomplikowana. Możemy wybrać zarówno profesjonalne zabiegi na stopy w salonach SPA, jak i zadbać o nie w domowych czterech ścianach.

 

Skóra na stopach ma inną budowę niż ta okalająca inne części ciała – jest 3-4 razy grubsza, ma mocno rozbudowany naskórek, a także inaczej ułożone włókna białkowe i kolagenowe. Dodatkowo, stopy są silnie unerwione i mają dużo gruczołów potowych przy jednoczesnej nieobecności gruczołów łojowych, co sprawia, że skóra stóp bardzo łatwo ulega przesuszeniu. Wówczas na piętach i krawędziach palców narasta warstwa zrogowaciałego naskórka, który nie tylko nieestetycznie wygląda, lecz może również sprawiać ból podczas chodzenia, gdy pęknięcia sięgają aż do skóry właściwej.

Z uwagi na specyficzną budowę i funkcje, skóra stóp wymaga regularnych zabiegów złuszczających. Najlepiej wypracować w sobie nawyk sięgania po pumeks, pilnik czy tarkę kosmetyczną podczas każdej kąpieli – taka codzienna pielęgnacja pozwala na bieżąco kontrolować stan stóp i stopień ich przesuszenia.

Warto także, co najmniej raz w tygodniu, stosować kąpiel zmiękczającą z dodatkiem specjalnej soli, która rozluźnia zewnętrzną warstwę naskórka, wpływa na lepsze ukrwienie naczyń krwionośnych i pozwala na lepsze wchłanianie substancji aktywnych. Kąpiel taka doskonale przygotowuje skórę stóp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Bardzo ważne jest, aby po kąpieli czy prysznicu dokładnie wycierać stopy, zwracając szczególną uwagę na skórę między palcami – wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Prawidłowa pielęgnacja stóp nie może istnieć bez dobrego kremu nawilżająco-odżywiającego. Powinno się je stosować przynajmniej dwa razy dziennie – rano raczej natłuszczającego, który odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry i zapobiegnie jej wysuszaniu, wieczorem zaś bogatego w witaminy i substancje odżywcze.

Osoby zmagające się z nadmierną potliwością stóp czy też tendencją do brzydkiego zapachu powinny szczególną wagę przywiązywać do porannych rytuałów i stosować odpowiednie preparaty odkażające i bakteriobójcze (najczęściej na bazie mentolu lub cytrusów) lub też np. talk. Wieczorem zaś warto nałożyć na stopy odżywczą maskę, która wygładzi, zmiękczy i odpowiednio nawilży zmęczoną skórę stóp.



Podstawową, kosmetyczną triadą, niezbędną w walce o piękne i zadbane stopy, jest kwas glikolowy, kwas mlekowy i mocznik – mówi Joanna Waszkuć, kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych dla gabinetów kosmetycznych a także do domowego użytku.

– Kwas glikolowy jest silnie eksfoliujący, łatwo i głęboko wnika w skórę, posiada silne właściwości złuszczające oraz osłabia wiązania pomiędzy keratynocytami, dzięki czemu zmniejsza grubość przerośniętej warstwy rogowej naskórka. Zrogowaciały naskórek usuwa także mocznik, który dodatkowo zapobiega utracie wilgoci oraz zapewnia głębokie nawilżenie. Uzupełnieniem powyższych substancji aktywnych jest kwas mlekowy – normalizuje on procesy złuszczające w sposób bardzo delikatny, nie powoduje podrażnień i ułatwia wnikanie składników odżywczych w głębsze warstwy naskórka – dodaje Joanna Waszkuć z Apis Natural Cosmetics.

Najpiękniej wygładzone i odżywione stopy nie wywołają oczekiwanego efektu wow!, jeśli nie będą im towarzyszyć równie zadbane paznokcie. Najczęstszym problemem, z którymi borykają się paznokcie stóp, jest wrastanie, wynikające przede wszystkim z noszenia niewłaściwego, zbyt ciasnego obuwia oraz nieprawidłowego obcinania paznokci. Warto zapamiętać, że paznokcie stóp przycinamy cążkami, tak by nie były dłuższe niż opuszek palca i na prosto – zaokrąglanie boków paznokci sprzyja bowiem ich wrastaniu.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ