Jak działają perfumy?



Nagle polubiłaś perfumy, chociaż ich zapach z początku Ci nie odpowiada? Paradoksalnie jest w tym sporo logiki. Odkrywanie nowych perfum jest niezwykle tajemnicze – otwieranie nowego flakonika jest jak podróż w ekscytującą, aromatyczną podróż. Każdy zapach inaczej pachnie, gdy jest we flakoniku, inaczej, gdy rozpylisz go na bibułkę, a jeszcze inaczej, gdy połączy się z Twoją skórą. Jak działają perfumy?

 

Od serca do głowy

Jeśli zapach dobierasz, wąchając perfumy po naniesieniu ich na ręku lub we flakonie – popełniasz błąd. Perfumy nie pachną przez cały czas tak samo. Ich zapach wydziela się w czterech fazach. Aby lepiej to zobrazować, posłużmy się

pięknych kwiatowo-orientalnym zapachem:

Otwarcie flakonika

Na krótki moment poczujesz zapach kwiatowy zdominowany przez zawarty w perfumach alkohol. To zjawisko normalne – dlatego nie powinno się sugerować tym pierwszym wrażeniem po spotkaniu z nowymi perfumami.

Nuty głowy

To zespół zapachów, które będziesz odczuwać przez około kwadrans po rozpyleniu na ciało. Jest zwykle przeznaczony tylko dla Ciebie i najbliższej osoby, więc powianiem wprowadzać Cię w dobry nastrój. W przypadku perfum Chloe z 2015 roku jest to świeży, rześki zapach cytrusowo-kwiatowy cytryny i bergamotki, który równoważy subtelny aromat magnolii.



Nuty serca

Po około 15 minutach zaczniesz odczuwać tzw. serce perfum. Zespół zapachów utrzymuje się zwykle do 3 godzin. I tak nasza Chloe jest niezwykle kobieca i subtelna. Pachnie zroszoną białą różą i gardenią. Zapachy kwiatowe są najbardziej klasyczne – pasują więc nie tylko na randkę, ale i na co dzień.

Specjaliści od savoir-vivre’u twierdzą, że jeśli dominuje w nich kwiat o zapachu delikatnym i subtelnym jak róża, perfumy będą pasować również osobom na kierowniczym stanowisku. Jedno jest pewne – nie jest to zapach nudny, ponieważ echa cytrusów nadają mu lekkości.

Więcej o doborze perfum kwiatowych przeczytasz tutaj:

Głębia perfum

Nuty bazy, czyli tzw. głębia, to zapach, który będziesz odczuwać przez wiele godzin, a nawet dni, jeśli skropisz perfumami ubranie. W Chloe wyczujesz akordy piżma i romantycznych kwiatów bawełny, które utrwalają zapach. Dają one wrażenie „miękkości” i czystości. Zapach jest świeży i idealny na lato.

Jak dobierać perfumy?

Jeśli masz swój ulubiony zapach i chcesz spróbować czegoś nowego, sprawdź zawartość swoich perfum. Na pewno jeden akord jest w nich dominujący. Szukaj perfum w swoich ulubionych kategoriach zapachowych. Może to być kompozycja kwiatowa, drzewna, orientalna lub cytrusowa. Mogą być to również nuty mieszane.

Nie warto też sprawdzać flakoniki w perfumerii „na ręce” i kupować ich od razu – podczas jednej wizyty nie powinno się sprawdzać więcej niż trzech zapachów, ponieważ nie jest się wówczas w stanie prawidłowo ocenić ich zapachy. Dlatego sięgając po nieznane perfumy, warto najpierw uzyskać informacje o ich strukturze zapachowej. Wtedy łatwiej dobrać nutę do własnych upodobań, pory roku, stroju i okazji.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ