Szybkie i bezpieczne odmładzanie



Wszystkie chcemy wyglądać pięknie i młodo. Medycyna estetyczna daje ku temu wiele możliwości i metod, a każde z nich mają swoje wady i zalety. Jeśli nie masz czasu na rekonwalescencję i ewentualne powikłania, boisz się inwazyjnych zabiegów odmładzających, a jednocześnie oczekujesz szybkich efektów, idealne dla Ciebie będą zabiegi z użyciem botoksu oraz kwasu hialuronowego.

 

Tym, co jako pierwsze zdradza nasz wiek, jest oczywiście twarz. To ona jest praktycznie nieustannie narażona na działanie promieni słonecznych i między innymi dlatego starzeje się najprędzej. Choć dbamy o nią poprzez codzienną kosmetykę, to jednak oznaki starzenia w postaci zmarszczek czy zmieniającego się owalu twarzy w pewnym momencie stają się praktycznie nie do zatuszowania.

A przecież to właśnie twarz jest tym, na co zwracamy pierwszą uwagę w kontaktach międzyludzkich. Dlatego warto o nią zadbać w szczególny sposób. Mimo nieustającego rozwoju medycyny estetycznej, dwa zabiegi odmładzające z jej zakresu już od wielu lat pozostają najpopularniejsze i najbezpieczniejsze. Mowa o botoksie i kwasie hialuronowym. Myślisz, że przestudiowałaś Internet i wiesz już na ich temat wszystko? Zapraszamy do lektury!

Trucizna pod kontrolą

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem, jest groźną trucizną. Tymczasem w medycynie estetycznej jest najbezpieczniejszym i najbardziej niezawodnym sposobem wygładzania zmarszczek na twarzy, m.in. „lwiej zmarszczki”, zmarszczek poziomych czoła, wokół oczu (kurze łapki) czy pod oczami. – Botoks służy do blokowania przewodnictwa nerwowego w mięśniach, w tym przypadku w mięśniach mimicznych twarzy, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek – tłumaczy lek. Beata Kaszyńska, specjalistka medycyny estetycznej twarzy z warszawskiego gabinetu FaceMed.

 – Wystarczy już kilka jednostek podanych w mięsień, aby skutecznie go porazić i osłabić. W ten sposób mięsień przestaje się kurczyć, a zmarszczki się wygładzają-.

 Co ważne, zabiegi z użyciem botoksu są odwracalne. Po ok. 6 miesiącach mięsień, w który substancja była podana, regeneruje się i nasza skóra wraca do stanu sprzed zabiegu. Zabiegi z botoksu zarezerwowane są dla górnej części twarzy. – Botoks zalecany jest dla osób z bogatą mimiką. Podanie botoksu w zmarszczki czoła i okolic oczu wraz z zabiegiem z użyciem zabiegu mezoterapii igłowej z kwasu hialuronowego daje bardzo dobre efekty i jest zalecane nawet u osób młodych, przed 30 rokiem życia. Podając botoks w takim wieku, działamy jak profilaktyka antystarzeniowa – tłumaczy lek. Beata Kaszyńska z FaceMed.



Naturalne wypełnienie

Kwas hialuronowy (często określany jako HA, skrót od angielskiego hyaluronic acid) jest najbardziej znanym i powszechnie stosowanym w medycynie estetycznej wypełniaczem. Choć jego główne zadanie również sprowadza się m.in. do tymczasowego eliminowania zmarszczek (w większości innych niż w przypadku botoksu), to odbywa się to w odmienny sposób, niż pod wpływem opisywanej wcześniej toksyny botulinowej.

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że jedną z głównych zalet kwasu hialuronowego jest to, że normalnie jest on obecny w ciele każdego człowieka. Nie ma obawy o to, że jakiś organizm może go odrzucić, np. w wyniku reakcji alergicznej, jest więc bardzo bezpieczny. – Kwas hialuronowy możemy znaleźć m.in. w łzach, gałce ocznej czy w chrząstkach –tłumaczy lek. Beata Kaszyńska.

– Kiedyś uzyskiwany był z grzebieni kogutów czy skóry rekina, a obecnie pozyskiwany jest w procesie fermentacji bakterii. Kwas hialuronowy służy do spłycania i wygładzania zmarszczek występujących na twarzy, takich jak bruzdy nosowo-wargowe czy zmarszczki palacza. Służy do odbudowywania ubytków okolicy doliny łez czy okolicy skroniowej. Może być wykorzystywany również do powiększania ust oraz policzków, a także do modelowania owalu twarzy-.

W medycynie estetycznej wykorzystywane są dwa główne rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Nieusieciowany jest lżejszy i stosowany w mezoterapii, czyli rewitalizacji skóry. Usieciowany jest gęstszy i stosuje się go do wypełniania i modelowania twarzy. Efekty po podaniu kwasu hialuronowego mogą utrzymywać się dość długo, bo aż do półtora roku. O tym, jaki rodzaj kwasu powinien być stosowany w danym przypadku, powinien zawsze decydować lekarz.

 

Dobrana para

Zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy, są gwarantem szybkiego i bezpiecznego odmłodzenia twarzy. Oba zabiegi są odwracalne, a ryzyko powikłań w przypadku podawania przez doświadczonego lekarza, jest minimalne. Poza tym kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej naturalnych substancji dla organizmu człowieka.

Są bezbolesne i nie wymagają rekonwalescencji, a jeśli chodzi o skuteczność, to działają praktycznie natychmiastowo. Są więc idealne dla osób, które chcą się odmłodzić, jednocześnie ograniczając czas, ryzyko i ból. Ponadto oba zabiegi doskonale się uzupełniają i za pomocą obu preparatów można uzyskać piękny wygląd twarzy, nawet na kilkanaście miesięcy!

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ