Leczenie trądziku laserem – czy to skuteczna metoda walki z wypryskami?



Skuteczne wyleczenie skóry z trądziku nie jest wcale łatwym zadaniem – to długotrwały proces, który wymaga od nas nie tylko skoncentrowanego działania, ale też dużej dozy cierpliwości. Jak zatem najlepiej leczyć trądzik? Przy pomocy metod farmakologicznych i właściwej pielęgnacji czy może specjalistycznych zabiegów laserowych?

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej oraz leczenie antybiotykami

Terapia antybiotykowa, retinoidy i pielęgnacja skóry produktami aptecznymi – jeszcze do niedawna były jedynymi sposobami na pozbycie się trądziku. Połączenie tych kilku metod pozwalało ograniczyć występowanie zmian trądzikowych na twarzy, plecach, dekolcie czy ramionach, ale jednocześnie wywoływały szereg efektów ubocznych, które tylko zniechęcały osoby zmagające się z trądzikiem do przyjmowania takich silnych lekarstw.

Dlatego dziś coraz bardziej popularne stają się zabiegi laserowe, dzięki którym możliwe jest skuteczne wyleczenie trądziku bez pozostawiania wpływu na inne organy, w tym żołądek i wątrobę. Trzeba jednak zaznaczyć, że leczenie laserem może nie sprawdzić się w każdym przypadku – lekarze zalecają go przede wszystkim osobom z trądzikiem o małym oraz średnim nasileniu. Przy intensywnym i rozległym może okazać się, że terapia antybiotykami i retinoidami będzie mimo wszystko niezbędna.

Na czym polega leczenie trądziku laserem?

-Działanie lasera polega na ogrzewaniu obszaru skóry dotkniętej trądzikiem, które niszczy bakterie odpowiedzialne za pojawianie się na skórze stanów zapalnych. Laser, emitując wiązkę światła, prowadzi do natychmiastowej i kontrolowanej wymiany starej i zainfekowanej skóry na nową i zdrową – tłumaczą specjaliści z Kliniki Esteticmed.

Jedna sesja laseroterapii trwa około 15-20 min i w zależności od rodzaju, ilości oraz nasilenia trądziku na skórze, powinna być powtarzana od 3 do 5 razy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w wyjątkowo trudnych przypadkach, wymagana będzie większa ilość powtórzeń tego zabiegu.

Czy laseroterapia jest bolesna?

Laseroterapia jest właściwie bezbolesna, aczkolwiek w przypadku osób, które wykazują wyjątkową wrażliwość na ból, wyczuwalne mogą być niewielkie kłucia oraz pieczenie. Istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, które zredukuje ból do minimum. Po zabiegu może wystąpić na skórze lekkie zaczerwienienie, a nawet obrzęk, jednak powinien on ustąpić po kilku dniach.

W przeciągu 24 godzin po laseroterapii zaleca się stosować maść z antybiotykiem oraz przemywanie skóry specjalnym preparatem łagodzącym. Po dwóch dobach warto natomiast zacząć stosować środki przyspieszające regenerację naskórka, a także wodę termalną w celu złagodzenia ewentualnych podrażnień



Zalety zabiegu laserowego

Laseroterapia jest bezpiecznym, a do tego jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się uciążliwego trądziku. Nie tylko redukuje istniejące już zmiany na twarzy, plecach czy dekolcie, ale też zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych wyprysków. Panie, które zdecydowały się na usuwanie trądziku przy pomocy lasera, zauważyły u siebie znaczną poprawę wyglądu cery – w tym rozjaśnienie i wygładzenie skóry, a także zanik blizn i przebarwień, powstałych w wyniku zmian trądzikowych.

Konsultacja przed leczeniem

Oczywiście laseroterapia wymaga wcześniej konsultacji z dermatologiem – lekarz musi ocenić, czy kondycja naszej skóry pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Ważne, by podczas wywiadu lekarskiego specjalista wykluczył wszelkie możliwe przeciwwskazania do jego wykonania np. świeżą opaleniznę, aktywną opryszczkę czy ciążę.

Trzeba też zaznaczyć, że nieprawidłowe użycie lasera może doprowadzić do silnych poparzeń na skórze oraz uszkodzeń w głębokich warstwach naskórka, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać go w miejscu, w którym znajdziemy się pod opieką profesjonalistów i doświadczonych lekarzy – zaznaczają specjaliści z Klinik Esteticmed w Częstochowie i Bydgoszczy.

Więcej informacji na temat leczenia trądziku przy pomocy lasera znajdziesz na stronie:

http://www.esteticmed.pl/wskazania/leczenie-tradziku

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ