10 ĆWICZEŃ – JAK ZREGENEROWAĆ TWARZ



1.

Opukiwanie twarzy pobudza krążenie – Opukuj opuszkami palców środkowych 20 razy każdy punkt twarzy. Od nasady nosa kieruj się wzdłuż brwi, a potem wokół kości policzkowych. Następnie – w górę od kącików ust do wewnętrznych kącików oczu. Potem od środka brody wzdłuż linii brody do ucha. Opukiwanie musi być energiczne, lekkie, szybkie, tak jakby dotykało się bardzo gorącego żelazka.

2.

Masaż uszu rozjaśnia cerę – Palcami wskazującymi i kciukami przytrzymaj górne brzegi uszu i ciągnij do góry. Masuj, robiąc małe kółka między palcami a kciukami. Przesuwaj palce w dół wzdłuż całego brzegu ucha, ciągnąc i masując, jak wyżej. Kiedy dojdziesz do płatków uszu, pociągnij je do dołu i masuj jeszcze minutę. Jeżeli masz czas, powtórz całe ćwiczenie. Następnie szybkimi kolistymi ruchami pomasuj wnętrze i wszystkie zagłębienia uszu. Użyj do tego wierzchu paznokci palców wskazujących lub opuszków palców środkowych.

3.

Wygładzający masaż szyi – Ułóż palce ręki po jednej stronie szyi, a kciuk po drugiej. Masuj kolistymi szybkimi ruchami w górę i w dół szyi. Powtórz ćwiczenie drugą ręką.

4.

Pobudzanie dziąseł – Opuszkami palców lub kłykciami wykonuj koliste ruchy nad linią brody wzdłuż dziąseł.

5.

Oklepywanie podbródka wyostrza linię brody – Klep szybko i lekko pod brodą 30 razy wierzchem jednej dłoni.



6.

Masaż włosów pobudza ich wzrost i łagodzi ból głowy – Opuszkami palców masuj ruchami kolistymi skórę głowy nad czołem przynajmniej 30 sekund. Następnie ujmij pasmo włosów i pociągnij je delikatnie do góry. Potem zaciśnij dłonie w pięści i lekko opukaj głowę około 20 razy.

7.

Głaskanie łagodzi napięcie, relaksuje, poprawia wygląd i samopoczucie – Właściwie to nie jest masaż, ale powierzchniowe głaskanie. Ułóż płasko prawą dłoń na dekolcie i głaszcz ciało aż do linii brody, po czym natychmiast zrób to również lewą ręką. Powtarzaj cały proces na przemian 10 razy. Następnie – bardzo, bardzo delikatnie – palcami i dłonią głaszcz twarz.

Zacznij od linii brody, potem policzki i obie strony nozdrzy, staraj się działać delikatnie nad oczami, wreszcie rozmasuj czoło do linii włosów, a następnie zsuń się po bokach twarzy aż do brody. Powtórz wszystko, nie przerywając, od pięciu do dziesięciu razy. Następnie przesuń palce środkowe do nasady nosa i głaszcz się w kierunku czoła, wzdłuż brwi, w dół po kościach policzkowych i z powrotem do nasady nosa.

Powtórz to 10 razy. Potem palcami środkowymi głaszcz nasadę nosa w kierunku czoła i na zewnątrz skroni. Zatrzymuj palce na chwilę, delikatnie naciskając ciało. Potem przesuwaj palce po bokach twarzy i z powrotem wzdłuż kości policzkowych w górę do nasady nosa. Powtórz 10 razy.

8.

Uciskanie skroni poprawia wygląd okolic oczu i reszty twarzy – Odchyl się na krześle do tyłu, połóż dłonie lub opuszki palców na skroniach i uciskaj je, przesuwając ręce do góry. Jednocześnie język dociśnij do podniebienia, zaciskając zęby. Wytrzymaj tak, licząc do dziesięciu, a nawet do dwudziestu. Powoli rozluźnij mięśnie i odpocznij.

9.

Ćwiczenie ust poprawia linię warg – Usiądź albo stój, patrząc w lustro. Otwórz usta dość szeroko, jakbyś chciała ziewać. Ściągnij kąciki, żeby utworzyć owal. Następnie zawiń wargi wokół zębów. Potem bardzo powoli zamykaj usta, licząc do dziesięciu, aż powstanie szpara wielkości 1,5 cm. Poczujesz ciągnięcie do góry. Rozluźniaj się bardzo powoli.

10.

Zakończenie ćwiczeń – Zamknij oczy na chwilę. Głęboko oddychaj i łagodnie przenieś się w myślach w jakieś spokojne miejsce. Może to być letni ogród, ciepła odludna plaża. Albo zniknij gdzieś w chmurach.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ