Oskar Bachoń – BRODACZE



Era prawdziwych mężczyzn, Wikingów podbijających świat, wraca w XXI wieku w postaci brody. Na wymuskanych, metroseksualnych męskich twarzyczkach pojawił się obfity zarost, który nawet z tak groźnego faceta jak Majami w “Pitbullu”, uczyni budzącego czułość misia. Brody noszą obecnie wszyscy aktorzy, celebryci, sportowcy. Brad Pitt, Michael Phelps, Piotr Stramowski. Drwale są wszędzie.

Cała rzecz w tym, z mojego fryzjerskiego punktu widzenia, że o brodę trzeba dbać. Inaczej poinformuje ona cały świat o tym, co właśnie jedliśmy, o świeżo umytych zębach czy pochłoniętych chipsach. Poza tym, w przypadku brody staranność jej utrzymania wyznacza tę delikatną granicę między wyglądaniem jak gotowe do pożarcia ciacho a bezdomny menel w obszczanych spodniach. Innymi słowy, broda jest wymagająca.

Ale też niesamowita. Z nią jest tak jak z odciskami palców: nie ma dwóch facetów o takiej samej brodzie. Bo zarost rośnie i układa się u każdego inaczej. Zdarza się, że kolorystycznie ma fantazje. Cały facet w szatynowej otoczce a na brodzie rudawe wykwity.

Psychologicznie patrząc, zapuszczenie brody przez faceta jest lekcją poznania się. Bo jej właściciel musi po prostu poznać charakter swojego zarostu, żeby go skutecznie okiełznać. No i zobaczyć, czy dodaje mu ona atrakcyjności, czy nie. Test na to jest prosty: wyobraź sobie facetkę, która ci się mega podoba. I stań przed lustrem z wystylizowanym drwalem na twarzy.

Czy chciałbyś, żeby cię takiego spotkała przypadkiem w centrum handlowym? Jeśli tak, to znaczy, że dobrze się czujesz ze swoją brodą i  pozostaje Ci tylko ją pielęgnować. Jeśli nie, to pokombinuj z jej kształtem. Czasem niewielkie zmiany zdecydowanie wpływają na odbiór całości. Życzliwa koleżanka w stylu cioci-dobra-rada mile widziana. No i może na początku fachowy fryzjer, który nauczy, jak osiągać efekt brodatego Ryana Gosslinga.



Druga sprawa to golarka czy trymer. To tak jak z prezerwatywą. Nie można oszczędzać na jakości, bo koszty złej inwestycji mogą mieć opłakane skutki. Kup naprawdę tę z górnej półki. Wszak stanie się ona twoją najbliższą towarzyszką każdego dnia. Podobnie z kosmetykami.

Nie można tej drugiej fryzury na naszej głowie traktować zwykłym mydłem czy szamponem. Zainwestuj w specjalne kosmetyki. Powoli pojawiają się w polskich sklepach, za to ci ich dostatek w tych internetowych. Broda musi być odpowiednio myta i natłuszczana, taka, żeby miało się ją ochotę pogłaskać i do niej przytulić. Wtedy stanie się wabikiem.

No i czesanie. Tu co brodacz, to inna szkoła. Niektórzy wolą grzebień. Inni – szczotkę. Nie ma to znaczenia. Znaczenie ma to, by ją czesać. Żeby usunąć kurz i resztki jedzenia. Żeby natłuścić cały włos. Żeby pozwolić, by powietrze dotarło do skóry.

Trzecia sprawa to konsekwencja. O brodę trzeba dbać codziennie. Nie ma bata. Przycinać. Dyscyplinować pojedyncze włoski. Tu nie ma przeproś. Nawet najlepiej obcięte włosy, gdy są nieumyte, po prostu źle wyglądają. Nawet najlepsza broda, zostawiona w samopas, doda nam lat i elementów odstraszających laski.

Jednym słowem. Broda jest ekstra. Jeśli nauczymy się o nią ekstra dbać.

Informacje o ekspercie:

OSKAR BACHOŃ

Żeby przekonać się, jak barwną jest postacią, wystarczy na niego spojrzeć.

Ale to wcale nie wygląd, a wyjątkowy charakter najbardziej wyróżnia Oskara Bachonia spośród znanych stylistów fryzur i wizażystów w Polsce.

Szczery do bólu, rubasznie dowcipny, piekielnie zdolny i diabelsko inteligentny, mistrzowsko balansuje na granicy pruderii, komentując aktualne zjawiska i trendy we fryzjerstwie i makijażu.

Oskar Bachoń to człowiek instytucja. Jak sam o sobie mówi – profesjonalista i artysta. Jego rad w kwestiach wizerunku słucha wierne grono klientek w Krakowie (na strzyżenie u Bachonia trzeba czekać miesiącami).

Prowadzi blog (www.oskarbachon.pl/blog), dzieli się także swoją wiedzą jako ekspert w mediach.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ