Cera wrażliwa w zimie – podstawowe zasady pielęgnacji



Okres jesienno-zimowy jest bardzo ciężki w pielęgnacji wrażliwej i suchej cery. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych, a zwłaszcza zimnej temperatury: pękają naczynka, pojawiają się zaczerwienienia i uczucie ostrego szczypania. Jakby tego wszystkiego było mało, to szybciej się starzeje, jest bardziej podatna na alergie i różnego rodzaju infekcje.

 

Podtypy skóry wrażliwej

Chociaż samemu można określić ogólny rodzaj posiadanej cery (dermatolodzy wyróżniają ich cztery podstawowe typy: cera normalna, tłusta, wrażliwa oraz sucha), to jednak wiele trudności może sprawić właściwe rozpoznanie podtypu skóry. Dermatolodzy wyróżniają trzy rodzaje cery wrażliwej:

  • nadwrażliwa tłusta – wykazuje tendencje do łuszczenia i jednoczesnej nadmiernej produkcji sebum; może się łączyć z występowaniem niedoskonałości;
  • nadwrażliwa sucha – posiadacze tej cery często skarżą się na szorstkość, przesuszenie oraz odwodnienie mimo stosowania kremów nawilżających;
  • nadwrażliwa naczynkowa – najczęściej spotykany typ cery charakteryzuje się bardzo łatwą podatnością na różnego rodzaju podrażnienia, które niemal natychmiastowo pojawiają się na twarzy.

Bez względu na to, jaki typ cery posiadasz, musisz pamiętać, aby w pierwszej kolejności sięgać po preparaty silnie nawilżające i łagodzące. Podstawowa zasada pielęgnacji skóry wrażliwej brzmi: im mniej, tym lepiej, dlatego warto zrezygnować z ciężkiego makijażu i stosowania kilku rodzajów kremów – lepiej sięgnąć po jeden sprawdzony kosmetyk.



Dobór kosmetyków

Wiele osób zapomina, iż jedną z prymarnych zasad dotyczących kompleksowej pielęgnacji twarzy jest stosowanie kosmetyków z tej samej linii od jednego producenta. Wybierając żel do mycia twarzy i krem dwóch różnych producentów nie masz pewności, iż osiągniesz oczekiwane rezultaty. Na przykład sięgając po wysokiej jakości krem NeutrogenaVisibly Clear warto wybrać jednocześnie delikatny żel lub peeling do codziennego mycia twarzy. Czym powinny charakteryzować się kosmetyki do cery wrażliwej?

Bezzapachowość, szybkie wchłanianie, intensywne nawilżenie oraz łagodzenie zmian skórnych poprzez wytworzenie delikatnego, ochronnego filtru ochronnego – to niezbędne cechy dobrych preparatów pielęgnujących. Dotyczy to zarówno kosmetyków do twarzy, jak i całego ciała (wliczając w to kremy do pielęgnacji bardzo suchych stóp i dłoni). Tutaj znajdziesz bardzo dobre produkty do codziennej pielęgnacji wrażliwej i suchej cery: http://www.neutrogena.com.pl/produkty/

Pięć rad na wagę złota

  • Stosuj kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej, suchej cery; pod żadnym pozorem nie sięgaj po kolorowe i pachnące preparaty, które często wywołują podrażnienia i uczulenia.
  • Unikaj wystawiania skóry na promienie słoneczne i zimny wiatr, stosuj tłuste kremy i balsamy nawilżające.
  • Bezwzględnie trzeba zmywać makijaż przed snem, szczególna troska należy się okolicom oczu; w trakcie mycia cery nie pocieraj jej mocno, stosuj łagodne kremy i toniki, a także miękkie ręczniczki bawełniane.
  • W ciągu dnia warto spryskiwać twarz delikatną, wodną mgiełką, aby ją lekko nawilżyć i odświeżyć.
  • Systematycznie odwiedzaj kosmetyczkę w celu przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów regenerująco-kojących cerę.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ