Cera wrażliwa w zimie – podstawowe zasady pielęgnacji



Okres jesienno-zimowy jest bardzo ciężki w pielęgnacji wrażliwej i suchej cery. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych, a zwłaszcza zimnej temperatury: pękają naczynka, pojawiają się zaczerwienienia i uczucie ostrego szczypania. Jakby tego wszystkiego było mało, to szybciej się starzeje, jest bardziej podatna na alergie i różnego rodzaju infekcje.

 

Podtypy skóry wrażliwej

Chociaż samemu można określić ogólny rodzaj posiadanej cery (dermatolodzy wyróżniają ich cztery podstawowe typy: cera normalna, tłusta, wrażliwa oraz sucha), to jednak wiele trudności może sprawić właściwe rozpoznanie podtypu skóry. Dermatolodzy wyróżniają trzy rodzaje cery wrażliwej:

  • nadwrażliwa tłusta – wykazuje tendencje do łuszczenia i jednoczesnej nadmiernej produkcji sebum; może się łączyć z występowaniem niedoskonałości;
  • nadwrażliwa sucha – posiadacze tej cery często skarżą się na szorstkość, przesuszenie oraz odwodnienie mimo stosowania kremów nawilżających;
  • nadwrażliwa naczynkowa – najczęściej spotykany typ cery charakteryzuje się bardzo łatwą podatnością na różnego rodzaju podrażnienia, które niemal natychmiastowo pojawiają się na twarzy.

Bez względu na to, jaki typ cery posiadasz, musisz pamiętać, aby w pierwszej kolejności sięgać po preparaty silnie nawilżające i łagodzące. Podstawowa zasada pielęgnacji skóry wrażliwej brzmi: im mniej, tym lepiej, dlatego warto zrezygnować z ciężkiego makijażu i stosowania kilku rodzajów kremów – lepiej sięgnąć po jeden sprawdzony kosmetyk.



Dobór kosmetyków

Wiele osób zapomina, iż jedną z prymarnych zasad dotyczących kompleksowej pielęgnacji twarzy jest stosowanie kosmetyków z tej samej linii od jednego producenta. Wybierając żel do mycia twarzy i krem dwóch różnych producentów nie masz pewności, iż osiągniesz oczekiwane rezultaty. Na przykład sięgając po wysokiej jakości krem NeutrogenaVisibly Clear warto wybrać jednocześnie delikatny żel lub peeling do codziennego mycia twarzy. Czym powinny charakteryzować się kosmetyki do cery wrażliwej?

Bezzapachowość, szybkie wchłanianie, intensywne nawilżenie oraz łagodzenie zmian skórnych poprzez wytworzenie delikatnego, ochronnego filtru ochronnego – to niezbędne cechy dobrych preparatów pielęgnujących. Dotyczy to zarówno kosmetyków do twarzy, jak i całego ciała (wliczając w to kremy do pielęgnacji bardzo suchych stóp i dłoni). Tutaj znajdziesz bardzo dobre produkty do codziennej pielęgnacji wrażliwej i suchej cery: http://www.neutrogena.com.pl/produkty/

Pięć rad na wagę złota

  • Stosuj kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej, suchej cery; pod żadnym pozorem nie sięgaj po kolorowe i pachnące preparaty, które często wywołują podrażnienia i uczulenia.
  • Unikaj wystawiania skóry na promienie słoneczne i zimny wiatr, stosuj tłuste kremy i balsamy nawilżające.
  • Bezwzględnie trzeba zmywać makijaż przed snem, szczególna troska należy się okolicom oczu; w trakcie mycia cery nie pocieraj jej mocno, stosuj łagodne kremy i toniki, a także miękkie ręczniczki bawełniane.
  • W ciągu dnia warto spryskiwać twarz delikatną, wodną mgiełką, aby ją lekko nawilżyć i odświeżyć.
  • Systematycznie odwiedzaj kosmetyczkę w celu przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów regenerująco-kojących cerę.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ