Jak pozbyć się blizn i rozstępów?



Blizny są różnego rodzaju: potrądzikowe, poparzeniowe, pourazowe. Zalicza się do nich też rozstępy. Jeśli są rozległe, szpecą i utrudniają akceptację własnego wyglądu. W zależności od rodzaju blizny, mamy jednak do dyspozycji wiele różnorodnych i nowoczesnych metod leczenia. Które i kiedy są najskuteczniejsze? – odpowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka kliniki, która jako jedna z pierwszych w Polsce zastosowała terapie komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi do leczenia blizn.

 

W jaki sposób wyleczyć blizny potrądzikowe?

Blizny i przebawienia po trądziku dotyczą zarówno, kobiet, jak i mężczyzn. Nastolatków, jak i dorosłych. Nieleczone, często w dojrzałym wieku są dużym utrapieniem. Pozbyć się ich można na kilka sposobów. Jednym z nich jest ścieranie kolejnych warstw naskórka poprzez bardzo precyzyjnie kontrolowany przez lekarza mikropeeling. Metoda ta znana jest powszechnie jako mikrodermabrazja. Należy do zabiegów mało inwazyjnych, szybkich, a przy tych prawie bezbolesnych, dlatego jest bardzo popularna wśród pacjentów. Głębokość złuszczania jest dobierana indywidualnie do potrzeb danej osoby.

Co się dzieje pod wpływem mikrodermabrazji?

Pod wpływem mikropeelingu usuwana jest górna warstwa naskórka i dochodzi do tzw. „wypłaszczenia” blizn.  Stają się bardziej płaskie i dużo mniej widoczne.

A jakie efekty daje leczenie blizn laserem frakcyjnym?

Jeszcze lepsze efekty można uzyskać zabiegiem z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. A najlepiej jest połączyć ten zabieg z mezoterapią odpowiednio dobranymi preparatami. Na przykład koktajlem z peptydami lub osoczem bogatopłytkowym, które silnie regeneruje skórę.

Połączenie zabiegów, czyli zastosowanie terapii skojarzonej daje dużo szybszą i trwalszą poprawę wyglądu cery. Oczywiście terapie zawsze ustalamy wspólnie z pacjentami na początku, dostosowując metody do rozległości i głębokości blizn. Warto tu zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy laserem frakcyjnym nieablacyjnym (neodymowo-yagowym) i ablacyjnym (CO2).

Oba zmieniają strukturę blizny, z tą różnicą, że pierwszy, nieablacyjny przebudowuje bliznę w kierunku jak najbardziej zbliżonym do fizjologicznej budowy skóry, natomiast laser ablacyjny zdejmuje górną warstwę poprzez bardzo agresywne złuszczenie, po czym następuje jej odbudowa z nadzieją większego wyrównania powierzchni. Nadal jednak tworzone są włókna kolagenowe takie, jakie budują bliznę i czasami układają sie w struktury trudne do regeneracji innymi metodami.



Na jakie blizny działają komórki macierzyste i regeneracyjne?

Właściwie na każdy rodzaj blizn, od potrądzikowych do tych pooparzeniowych i pourazowych, nawet mocno dojrzałych. Najtrudniejsze do leczenia metodami ogólnie dostępnymi są te ostatnie. Komórki macierzyste i regeneracyjne mają to do siebie, że podane w skórę i tkanki podskórne specjalną metodą, przebudowują bliznę. Unaczyniają ją i rozpoczynają proces jej oczyszczania.

Po zabiegu blizna jest dużo bardziej płaska i miękka, wyglądem i fakturą jest zbliżona do skóry, dochodzi do wygładzenia i zniwelowania nierówności, nawet jeśli są to znaczne przerosty kolagenowe. Zanika dyskomfort związany ze zmianą temperatur (uczucie mrowienia, przykurcze), a także bolesność.

Przez kolejne trzy-cztery miesiące efekt się poprawia z każdym dniem do około dwunastu miesięcy. Wtedy możemy mówić o ostatecznych rezultatach. Moim zdaniem nie istnieje lepsza metoda leczenia blizn, zwłaszcza tych rozległych, powypadkowych i poparzeniowych.

A co z rozstępami? One też zaliczają się do blizn?

Tak, ale leczy się je zupełnie inaczej. Kiedy rozstępy są bardzo delikatne i świeże, doraźnie mogą pomóc nawet kremy apteczne na pękające skórę. Jeśli jednak chodzi o metody silniejsze, z zakresu medycyny estetycznej, najbardziej polecałabym znów terapię skojarzoną, ale tym razem z użyciem nici liftingujących i kwasu polimlekowego.

Bardzo dobrze jest leczyć rozstępy świeże, jeszcze czerwone. Dlatego np. w przypadku kobiet po porodzie, zalecam rozpoczęcie leczenia zaraz po skończeniu karmienia piersią. Rozstępy powodują nie tylko powstawanie brzydkich blizn, ale i wiotkość skóry w tych miejscach.

Zazwyczaj na brzuchu, udach i pośladkach. Zastosowanie nici liftingujących, które po jakimś czasie same rozpuszczają się w skórze, powoduje z jednej strony poprawę napięcia skóry, a z drugiej jej wygładzenie. Natomiast kwas polimlekowy działa odmładzająco i liftingująco z wyraźnym obkurczeniem pasm rozstępów.

Przyznaję, że jest to zabieg nieco bolesny i mało sympatyczny, ale za to efekty są rewelacyjne i widoczne bardzo szybko. Na koniec dodam, że w przypadku każdego rodzaju blizn, im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse na szybsze i bardziej spektakularne rezultaty.

modanaurode.pl Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ