Cera tłusta i wrażliwa – jak ją pielęgnować, by zredukować błyszczenie się skóry, a także podrażnienia?



Posiadanie cery tłustej, a jednocześnie wrażliwej, może przysparzać wielu problemów w codziennej pielęgnacji twarzy. Skóra skłonna do przetłuszczania, błyszczenia się, trądziku, a także do podrażnień może wywołać sporo dylematów już podczas zakupów – czy lepiej sprawdzą się preparaty do pielęgnacji cery tłustej czy może skóry wrażliwej?

Na rynku kosmetycznym jest bardzo mało produktów, które spełniałyby potrzeby obydwu tych cer – sprawiają one tak różne problemy, że ciężko jest dopasować kosmetyki, które z jednej strony będą ograniczać przetłuszczanie się skóry, z drugiej redukować podrażnienia. Jak zatem przeprowadzać codzienną pielęgnację twarzy, by utrzymać skórę tłustą i wrażliwą we właściwej kondycji?

 

Cera tłusta i wrażliwa – jak ją pielęgnować, by jej nie zaszkodzić?

  • Codzienna pielęgnacja cery tłustej i wrażliwej jest bardzo trudna do przeprowadzenia, bowiem zastosowanie niewłaściwych kosmetyków może nasilić przetłuszczanie i podrażnienia na skórze.
  • W tym przypadku należy ograniczyć nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe w taki sposób, by zapobiec błyszczeniu się skóry, ale jednocześnie złagodzić podrażnienia na skórze w postaci zaczerwienień oraz stanów zapalanych.
  • Większość preparatów, odpowiednich dla cery tłustej posiada w swoim składzie substancje, które przy skórze wrażliwej mogą wywołać pewne reakcje alergiczne. W tej sytuacji zdecydowanie należy unikać kosmetyków, które zawierają alkohol – choć w pewien sposób hamuje on nadmierną produkcję łoju, to w efekcie może doprowadzić do znacznego przesuszenia się skóry, a tym samym nasilenia podrażnień.
  • Do pielęgnacji skóry tłustej i wrażliwej najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki – są one skuteczne w zwalczaniu różnorodnych niedoskonałości na skórze, a jednocześnie wykazują działanie kojące i łagodzące podrażnienia.
  • W składzie kosmetyków hipoalergicznych nie znajdziemy sztucznych barwników, konserwantów, a także alkoholu – są one bezpieczne w stosowaniu i przetestowane dermatologicznie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych reakcji alergicznych.
  • Dermokosmetyki dostosowane do potrzeb cery tłustej i wrażliwej znajdziemy w ofercie znanej marki La Roche-Posay – firma, wychodząc naprzeciw problemom skóry tłustej i wrażliwej, stworzyła specjalną linię produktów o nazwie Effaclar, które doskonale radzą z przetłuszczaniem się skóry, a także jej skłonnościami do podrażnień. W jej ofercie znajdziemy zarówno preparaty do codziennej pielęgnacji twarzy, jak i demakijażu czy oczyszczania skóry.



Pielęgnacja twarzy tłustej i wrażliwej – skutecznie, ale łagodnie

  • W codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej i tłustej bardzo duże znaczenie ma odpowiedni sposób oczyszczania twarzy. Ten zabieg pozwoli usunąć ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, zwęzić rozszerzone pory i zmniejszyć skłonność do występowania trądziku, a także przygotować ją do przyjęcia pozostałych kosmetyków.
  • Po wykonaniu demakijażu i oczyszczaniu skóry, należy zastosować wybrany krem matujący, który zmniejszy problem błyszczenia się twarzy, ale jednocześnie pozostawi ją odpowiednio nawilżoną. Skóra po aplikacji kremu ma być matowa, ale też odżywiona i dobrze zabezpieczona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
  • Jeżeli cera tłusta i wrażliwa ma też skłonności do występowania pojedynczych zmian trądzikowych, warto zdecydować się na stosowanie punktowego żelu zwalczającego niedoskonałości, by nie obciążać pozostałej części twarzy silnymi substancjami.

Czego unikać przy cerze tłustej i skórze wrażliwej?

Choć cerę tłustą i skórę wrażliwą dzieli praktycznie wszystko, to łączy je jedna cecha – równie źle znoszą one nie tylko obecność alkoholu w preparatach do pielęgnacji, ale też zbyt bliski kontakt ze słońcem. Szkodliwe promienie UV nasilają bowiem przetłuszczanie się skóry, a także zwiększają jej skłonność do występowania trądziku oraz podrażnień. Jeśli więc chcemy poprawić kondycję naszej twarzy, pamiętajmy o zabezpieczaniu jej odpowiednimi filtrami UV oraz o unikaniu częstego opalania.

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów dla cery tłustej i wrażliwej, dostępna na stronie:

http://www.laroche-posay.pl/produkty/potrzeby/Piel%C4%99gnacja-sk%C3%B3ry-t%C5%82ustej-z-niedoskona%C5%82o%C5%9Bciami-cnd1117.aspx

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ